Platini åben for CL-plads i Royal League

UEFA-præsident Michel Platini vil ikke stå i vejen for, at de skandinaviske topklubber sætter en Champions League-plads på spil i Royal League.



De danske, svenske og norske topklubber har haft svært ved at skabe interesse for vinter-turneringen Royal League, der hverken blev spillet i sidste eller denne sæson.

Klubberne arbejder dog fortsat på at få liv i den inter-nordiske turnering, og UEFA-præsident Michel Platini åbner en lille dør for, at klubberne kan gøre turneringen markant mere interessant.

FC Københavns tidligere sportsdirektør og nuværende bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm har talt for, at en samlet nordisk liga på sigt kunne styrke de nordiske hold i konkurrencen med klubber i større ligaer, og et sådant initiativ ville Michel Platini gerne godkende, hvis det viser sig praktisk muligt.

– Hvis de nordiske lande en dag vil måle sig med Italien eller Spanien, kunne det være en ide med en regional turnering. Men det må ikke være en lukket, privat liga, man skal tilpasse hele ligaen for mig. Du skal have styr på de seks bedste rækker i Danmark, Norge og Sverige. Det er op til fodboldforbundene at arrangere. På et filosofisk plan er jeg ikke imod det, siger Michel Platini til tipsbladet.dk.

– Der er flere andre steder i Europa, de gerne vil lave sådanne ligaer. Det er jeg ikke imod, fordi du på den måde kan give mere magt og bedre økonomi til klubber i de pågældende lande. Men det skal ske på den rigtige måde, forbundene og regeringerne i de pågældende lande skal sige ja. Og det må ikke være en lukket liga, for op- og nedrykning er centralt i europæisk fodbold, fortsætter Platini.

Michel Platini har selv tidligere foreslået, at Balkan-landene kunne gå sammen i en Royal League-lignende turnering, og UEFA-bossen tog for nylig skridtet videre, da han foreslog de økonomisk trængte fodboldligaer i Holland og Belgien at slå sig sammen.






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Parken kåret til Superligaens bedste bane

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’