Pludselig tikkede SMS ind: ‘Han snød mig faktisk!’

Efter at landstræneren roste Mathias Kvistgaarden i sidste uge, tikkede en lidt forvirrende besked ind på Brøndby-stjernens telefon.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tidligere i starten af sidste uge udtog sin første landsholdstrup, blev Mathias Kvistgaardens navn bragt op.

Den formstærke Brøndby-bomber var ikke en del af truppen, men var “stærkt inde i overvejelserne”, sagde landstræneren og tilføjede:

– Mathias er en spiller, der bliver holdt rigtig meget øje med, og jeg vil sige, at hvis den udvikling, vi ser nu, fortsætter, så er han afgjort en spændende spiller for fremtiden.

Og rosen fra Brian Riemer skabte faktisk lidt forvirring hos Mathias Kvistgaarden selv. Han havde ikke selv set landsholdsudtagelsen direkte, men fik en besked lige bagefter.

– Der var en kammerat, der skrev til mig og spurgte, om jeg havde set landsholdsudtagelsen. Han snød mig faktisk lidt! Da troede jeg, at jeg var blevet udtaget, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse med et stort grin søndag aften.

– Jeg havde allerede fået udtagelsen til U21-landsholdet, så jeg tænkte, at jeg nok skulle med dem. På det tidspunkt var det også surrealistisk at forestille sig at komme op og være sammen med de navne, der er på landsholdet. Det ville være lidt surrealistisk.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YF5T3W

Foto: Alamy

Trods Brian Riemers rosende ord har der imidlertid heller ikke været dialog mellem landstræneren og Brøndby-stjernen.

– Nej, jeg har ikke talt med Brian, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer, at han glæder sig over at blive fremhævet:

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden ag få at vide at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har været brandvarm i Superligaen i denne sæson med 10 mål og fire assister. Den fornemme form skal han forsøge at fortsætte på U21-landsholdet i denne landskampspause.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er et større problem for os’

Frankrig – Spanien

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens