BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tidligere i starten af sidste uge udtog sin første landsholdstrup, blev Mathias Kvistgaardens navn bragt op.
Den formstærke Brøndby-bomber var ikke en del af truppen, men var “stærkt inde i overvejelserne”, sagde landstræneren og tilføjede:
– Mathias er en spiller, der bliver holdt rigtig meget øje med, og jeg vil sige, at hvis den udvikling, vi ser nu, fortsætter, så er han afgjort en spændende spiller for fremtiden.
Og rosen fra Brian Riemer skabte faktisk lidt forvirring hos Mathias Kvistgaarden selv. Han havde ikke selv set landsholdsudtagelsen direkte, men fik en besked lige bagefter.
– Der var en kammerat, der skrev til mig og spurgte, om jeg havde set landsholdsudtagelsen. Han snød mig faktisk lidt! Da troede jeg, at jeg var blevet udtaget, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse med et stort grin søndag aften.
– Jeg havde allerede fået udtagelsen til U21-landsholdet, så jeg tænkte, at jeg nok skulle med dem. På det tidspunkt var det også surrealistisk at forestille sig at komme op og være sammen med de navne, der er på landsholdet. Det ville være lidt surrealistisk.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Trods Brian Riemers rosende ord har der imidlertid heller ikke været dialog mellem landstræneren og Brøndby-stjernen.
– Nej, jeg har ikke talt med Brian, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer, at han glæder sig over at blive fremhævet:
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden ag få at vide at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, har været brandvarm i Superligaen i denne sæson med 10 mål og fire assister. Den fornemme form skal han forsøge at fortsætte på U21-landsholdet i denne landskampspause.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Senegal – Irak
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE