Pludselig tikkede SMS ind: ‘Han snød mig faktisk!’

Efter at landstræneren roste Mathias Kvistgaarden i sidste uge, tikkede en lidt forvirrende besked ind på Brøndby-stjernens telefon.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tidligere i starten af sidste uge udtog sin første landsholdstrup, blev Mathias Kvistgaardens navn bragt op.

Den formstærke Brøndby-bomber var ikke en del af truppen, men var “stærkt inde i overvejelserne”, sagde landstræneren og tilføjede:

– Mathias er en spiller, der bliver holdt rigtig meget øje med, og jeg vil sige, at hvis den udvikling, vi ser nu, fortsætter, så er han afgjort en spændende spiller for fremtiden.

Og rosen fra Brian Riemer skabte faktisk lidt forvirring hos Mathias Kvistgaarden selv. Han havde ikke selv set landsholdsudtagelsen direkte, men fik en besked lige bagefter.

– Der var en kammerat, der skrev til mig og spurgte, om jeg havde set landsholdsudtagelsen. Han snød mig faktisk lidt! Da troede jeg, at jeg var blevet udtaget, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse med et stort grin søndag aften.

– Jeg havde allerede fået udtagelsen til U21-landsholdet, så jeg tænkte, at jeg nok skulle med dem. På det tidspunkt var det også surrealistisk at forestille sig at komme op og være sammen med de navne, der er på landsholdet. Det ville være lidt surrealistisk.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YF5T3W

Foto: Alamy

Trods Brian Riemers rosende ord har der imidlertid heller ikke været dialog mellem landstræneren og Brøndby-stjernen.

– Nej, jeg har ikke talt med Brian, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer, at han glæder sig over at blive fremhævet:

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden ag få at vide at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, har været brandvarm i Superligaen i denne sæson med 10 mål og fire assister. Den fornemme form skal han forsøge at fortsætte på U21-landsholdet i denne landskampspause.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’