BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tidligere i starten af sidste uge udtog sin første landsholdstrup, blev Mathias Kvistgaardens navn bragt op.
Den formstærke Brøndby-bomber var ikke en del af truppen, men var “stærkt inde i overvejelserne”, sagde landstræneren og tilføjede:
– Mathias er en spiller, der bliver holdt rigtig meget øje med, og jeg vil sige, at hvis den udvikling, vi ser nu, fortsætter, så er han afgjort en spændende spiller for fremtiden.
Og rosen fra Brian Riemer skabte faktisk lidt forvirring hos Mathias Kvistgaarden selv. Han havde ikke selv set landsholdsudtagelsen direkte, men fik en besked lige bagefter.
– Der var en kammerat, der skrev til mig og spurgte, om jeg havde set landsholdsudtagelsen. Han snød mig faktisk lidt! Da troede jeg, at jeg var blevet udtaget, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse med et stort grin søndag aften.
– Jeg havde allerede fået udtagelsen til U21-landsholdet, så jeg tænkte, at jeg nok skulle med dem. På det tidspunkt var det også surrealistisk at forestille sig at komme op og være sammen med de navne, der er på landsholdet. Det ville være lidt surrealistisk.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Trods Brian Riemers rosende ord har der imidlertid heller ikke været dialog mellem landstræneren og Brøndby-stjernen.
– Nej, jeg har ikke talt med Brian, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer, at han glæder sig over at blive fremhævet:
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden ag få at vide at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, har været brandvarm i Superligaen i denne sæson med 10 mål og fire assister. Den fornemme form skal han forsøge at fortsætte på U21-landsholdet i denne landskampspause.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM