BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tidligere i starten af sidste uge udtog sin første landsholdstrup, blev Mathias Kvistgaardens navn bragt op.
Den formstærke Brøndby-bomber var ikke en del af truppen, men var “stærkt inde i overvejelserne”, sagde landstræneren og tilføjede:
– Mathias er en spiller, der bliver holdt rigtig meget øje med, og jeg vil sige, at hvis den udvikling, vi ser nu, fortsætter, så er han afgjort en spændende spiller for fremtiden.
Og rosen fra Brian Riemer skabte faktisk lidt forvirring hos Mathias Kvistgaarden selv. Han havde ikke selv set landsholdsudtagelsen direkte, men fik en besked lige bagefter.
– Der var en kammerat, der skrev til mig og spurgte, om jeg havde set landsholdsudtagelsen. Han snød mig faktisk lidt! Da troede jeg, at jeg var blevet udtaget, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse med et stort grin søndag aften.
– Jeg havde allerede fået udtagelsen til U21-landsholdet, så jeg tænkte, at jeg nok skulle med dem. På det tidspunkt var det også surrealistisk at forestille sig at komme op og være sammen med de navne, der er på landsholdet. Det ville være lidt surrealistisk.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Trods Brian Riemers rosende ord har der imidlertid heller ikke været dialog mellem landstræneren og Brøndby-stjernen.
– Nej, jeg har ikke talt med Brian, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer, at han glæder sig over at blive fremhævet:
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden ag få at vide at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, har været brandvarm i Superligaen i denne sæson med 10 mål og fire assister. Den fornemme form skal han forsøge at fortsætte på U21-landsholdet i denne landskampspause.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE