Selv om Manchester United holdt målfest torsdag aften og vandt 6-2 over AS Roma i den første Europa League-semifinale, er der stadig et stykke vej til finalen.
Det mener i hvert fald Manchester Uniteds Paul Pogba, der selv kom på måltavlen på Old Trafford.
– Det er et positivt resultat, men det er ikke ovre. Vi er nødt til at forblive fokuserede og spille endnu en god kamp med samme mentalitet, siger han til den engelske tv-kanal BT Sport.
Efter at være kommet foran 1-0 tog United-spillerne en slapper, og Roma udnyttede muligheden og gik til pause med en 2-1-føring.
I anden halvleg var der til gengæld ingen slinger i valsen for hjemmeholdet, der startede målfesten og scorede fem gange på de sidste 45 minutter.
Derfor var United-manager Ole Gunnar Solskjær også tilfreds med sine tropper, selv om han heller ikke vil fejre en finaleplads endnu.
– Vi omsatte de fleste af vores chancer, og det er vi tilfredse med.
– Vi viste karakter, da vi kom tilbage, og vi mistede ikke hovedet, da vi var bagud. Vi så ikke gode ud i de sidste ti minutter af første halvleg, men vi tog os sammen, siger nordmanden til BT Sport.
Roma-træner Paulo Fonseca var omvendt svært utilfreds med, at hans hold ikke formåede at holde fast i de gode takter fra første halvleg.
– Det er svært at forklare, hvordan det samme hold, der klarede sig så godt i første halvleg, kunne have den slags anden halvleg.
– Det er positivt, at vi er nået så langt i turneringen, og også at vi kunne spille, som vi gjorde i første halvleg. Men i anden halvleg gjorde vi alt forkert, siger han til BT Sport.
Der venter nu Roma en svær opgave, når holdet i returkampen på torsdag skal forsøge at hente Uniteds firemålsføring.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
