Selv om Manchester United holdt målfest torsdag aften og vandt 6-2 over AS Roma i den første Europa League-semifinale, er der stadig et stykke vej til finalen.
Det mener i hvert fald Manchester Uniteds Paul Pogba, der selv kom på måltavlen på Old Trafford.
– Det er et positivt resultat, men det er ikke ovre. Vi er nødt til at forblive fokuserede og spille endnu en god kamp med samme mentalitet, siger han til den engelske tv-kanal BT Sport.
Efter at være kommet foran 1-0 tog United-spillerne en slapper, og Roma udnyttede muligheden og gik til pause med en 2-1-føring.
I anden halvleg var der til gengæld ingen slinger i valsen for hjemmeholdet, der startede målfesten og scorede fem gange på de sidste 45 minutter.
Derfor var United-manager Ole Gunnar Solskjær også tilfreds med sine tropper, selv om han heller ikke vil fejre en finaleplads endnu.
– Vi omsatte de fleste af vores chancer, og det er vi tilfredse med.
– Vi viste karakter, da vi kom tilbage, og vi mistede ikke hovedet, da vi var bagud. Vi så ikke gode ud i de sidste ti minutter af første halvleg, men vi tog os sammen, siger nordmanden til BT Sport.
Roma-træner Paulo Fonseca var omvendt svært utilfreds med, at hans hold ikke formåede at holde fast i de gode takter fra første halvleg.
– Det er svært at forklare, hvordan det samme hold, der klarede sig så godt i første halvleg, kunne have den slags anden halvleg.
– Det er positivt, at vi er nået så langt i turneringen, og også at vi kunne spille, som vi gjorde i første halvleg. Men i anden halvleg gjorde vi alt forkert, siger han til BT Sport.
Der venter nu Roma en svær opgave, når holdet i returkampen på torsdag skal forsøge at hente Uniteds firemålsføring.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
