Politi adskilte spillere i tunnelen efter CL-kamp

Temperamenterne var i kog hos spillerne fra Atlético Madrid og Manchester City under og efter onsdagens kamp.



Der var tumult og ballade både på og uden for banen, da Manchester City onsdag aften sendte Atlético Madrid ud af Champions League.

Efter slutfløjtet havde lydt ovenpå den dramatiske 0-0-kamp i Madrid, fortsatte balladen, da spillerne skulle ned i omklædningsrummet.

På tv-billeder fra spillertunnelen under Wanda Metropolitano virker Atlético Madrid-spillerne Sime Vrsaljko og Stefan Savic ophidsede og aggressive.

Vrsaljko ses kaste en genstand mod City-delegationen, og Savic forsøger ihærdigt at komme i nærkontakt med en modspiller.

City-spillerne Kyle Walker og Jack Grealish bliver holdt tilbage af deres holdkammerater, som forsøger at forhindre en eskalering af tumulten.

Inde i spillertunnelen ses politiet til slut komme ilende for at skille kamphanerne fra hinanden.

Balladen betød, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) udsatte interview med spillerne en smule efter kampen.

Flere journalister, der var til stede på stadion, beskrev balladen. Heriblandt Luna Christofi, der dækkede kampen for TV3 Sport.

– Rav i den på Wanda. Spillerne fortsatte deres sammenstød i tunnelen, og politiet måtte træde til. Uefa har udskudt interviewseancerne en lille stund, skrev Luna Christofi.

Manchester City gik videre til semifinalen, da englænderne havde vundet den første kamp på hjemmebane med 1-0. Nu skal City møde Real Madrid.

På banen i Madrid onsdag aften fik Atléticos stopper Felipe sit andet gule kort og dermed rødt efter en tackling og efterfølgende spark på Citys Phil Foden.

Efter udvisningen begyndte spillerne fra de to hold at skændes, og flere skubbede til hinanden.

Savic rev blandt andet Grealish i håret, inden dommeren fik uddelt flere gule kort samt det røde kort til Felipe. Det var med til at give 12 minutters tillægstid.

/ritzau/





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Wolfsburg – Bayern

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Det var en af de værste dage

Manchester City – Brentford

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag