Der var tumult og ballade både på og uden for banen, da Manchester City onsdag aften sendte Atlético Madrid ud af Champions League.
Efter slutfløjtet havde lydt ovenpå den dramatiske 0-0-kamp i Madrid, fortsatte balladen, da spillerne skulle ned i omklædningsrummet.
På tv-billeder fra spillertunnelen under Wanda Metropolitano virker Atlético Madrid-spillerne Sime Vrsaljko og Stefan Savic ophidsede og aggressive.
Vrsaljko ses kaste en genstand mod City-delegationen, og Savic forsøger ihærdigt at komme i nærkontakt med en modspiller.
City-spillerne Kyle Walker og Jack Grealish bliver holdt tilbage af deres holdkammerater, som forsøger at forhindre en eskalering af tumulten.
Inde i spillertunnelen ses politiet til slut komme ilende for at skille kamphanerne fra hinanden.
Balladen betød, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) udsatte interview med spillerne en smule efter kampen.
Flere journalister, der var til stede på stadion, beskrev balladen. Heriblandt Luna Christofi, der dækkede kampen for TV3 Sport.
– Rav i den på Wanda. Spillerne fortsatte deres sammenstød i tunnelen, og politiet måtte træde til. Uefa har udskudt interviewseancerne en lille stund, skrev Luna Christofi.
Manchester City gik videre til semifinalen, da englænderne havde vundet den første kamp på hjemmebane med 1-0. Nu skal City møde Real Madrid.
På banen i Madrid onsdag aften fik Atléticos stopper Felipe sit andet gule kort og dermed rødt efter en tackling og efterfølgende spark på Citys Phil Foden.
Efter udvisningen begyndte spillerne fra de to hold at skændes, og flere skubbede til hinanden.
Savic rev blandt andet Grealish i håret, inden dommeren fik uddelt flere gule kort samt det røde kort til Felipe. Det var med til at give 12 minutters tillægstid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
DAGENS SPILFORSLAG
FCM knuser hjerter i Aarhus
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
