Politi adskilte spillere i tunnelen efter CL-kamp

Temperamenterne var i kog hos spillerne fra Atlético Madrid og Manchester City under og efter onsdagens kamp.



Der var tumult og ballade både på og uden for banen, da Manchester City onsdag aften sendte Atlético Madrid ud af Champions League.

Efter slutfløjtet havde lydt ovenpå den dramatiske 0-0-kamp i Madrid, fortsatte balladen, da spillerne skulle ned i omklædningsrummet.

På tv-billeder fra spillertunnelen under Wanda Metropolitano virker Atlético Madrid-spillerne Sime Vrsaljko og Stefan Savic ophidsede og aggressive.

Vrsaljko ses kaste en genstand mod City-delegationen, og Savic forsøger ihærdigt at komme i nærkontakt med en modspiller.

City-spillerne Kyle Walker og Jack Grealish bliver holdt tilbage af deres holdkammerater, som forsøger at forhindre en eskalering af tumulten.

Inde i spillertunnelen ses politiet til slut komme ilende for at skille kamphanerne fra hinanden.

Balladen betød, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) udsatte interview med spillerne en smule efter kampen.

Flere journalister, der var til stede på stadion, beskrev balladen. Heriblandt Luna Christofi, der dækkede kampen for TV3 Sport.

– Rav i den på Wanda. Spillerne fortsatte deres sammenstød i tunnelen, og politiet måtte træde til. Uefa har udskudt interviewseancerne en lille stund, skrev Luna Christofi.

Manchester City gik videre til semifinalen, da englænderne havde vundet den første kamp på hjemmebane med 1-0. Nu skal City møde Real Madrid.

På banen i Madrid onsdag aften fik Atléticos stopper Felipe sit andet gule kort og dermed rødt efter en tackling og efterfølgende spark på Citys Phil Foden.

Efter udvisningen begyndte spillerne fra de to hold at skændes, og flere skubbede til hinanden.

Savic rev blandt andet Grealish i håret, inden dommeren fik uddelt flere gule kort samt det røde kort til Felipe. Det var med til at give 12 minutters tillægstid.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Massefyring i AC Milan

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Topboss sviner Barça til