Forventer fans fra Brøndby og Hamburg i København

Politiet skal formentlig forholde sig til fire fangrupperinger i forbindelse med FCK og Dortmunds opgør.



Det er ikke kun fans af FC København og Dortmund, der kommer til at husere i gaderne, når de to klubber onsdag mødes i Champions League.

Politiet forventer, at fans af både Hamburger SV og Brøndby kommer til at præge arbejdet med at undgå optøjer i timerne omkring kampen.

Det fortæller ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.

– Vores forventning er, at vi skal forholde os til fire forskellige fangrupperinger med forskellige dagsordener i København. Det er ret særligt, det her, siger han.

Hooligans med tilknytning til Brøndby har et samarbejde med hooligans i Dortmund, og et lignende samarbejde gør sig gældende mellem grupperinger med tilhørsforhold til FCK og HSV.

Der er solgt 1900 kampbilletter til Dortmund-tilhængere, og efter dialog med sine tyske kolleger forventer Peter Dahl, at der også kommer tilhængere uden billet.

Derudover forventer politiet altså at skulle håndtere tilhængere fra både HSV og Brøndby, og fordi det må formodes, at fangrupperingerne fra de to klubber ikke skal på stadion under kampen, så er der ikke tid til pause.

– Vi plejer at kunne puste ud under kampen, men vi forbereder os også på, at vi kan få travlt under kampen, siger Peter Dahl.

Som et led i bestræbelserne på at undgå ballade har Københavns Politi indført skærpede strafzoner omkring Parken i forbindelse med kampen.

Faktisk har politiet anbefalet Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) at udelukke Dortmund-fans fra kampen for at undgå sammenstød mellem fans.

Uefa har dog valgt ikke at følge anbefalingen.

– Jeg synes, det er ærgerligt, at man ikke lytter til dem, der har ansvaret for orden og sikkerhed. Vi gør det jo ikke for sjov. Vi gør det, fordi der er nogle helt særlige omstændigheder ved den her kamp, siger Peter Dahl.

Politiet forventer, at der kan komme fodboldtilhængere fra Tyskland allerede tirsdag, hvor der er folketingsvalg i Danmark. Derfor bliver tirsdag en dag med stort politiopbud i hovedstadens gader og stræder.

– Det er en af de helt store politioperationer, vi har sat op her, siger Peter Dahl.

Politiinspektøren håber, at man kan klare sig med en dialogbaseret indsats, men på grund af efterretninger har man altså forberedt sig på andre scenarier.

Kampen mellem FCK og Dortmund bliver spillet i Parken onsdag klokken 21.

/ritzau/





Superliga-klub i dialog om FCK-spiller




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sønderjyske køber ny cheftræner

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller