Forventer fans fra Brøndby og Hamburg i København

Politiet skal formentlig forholde sig til fire fangrupperinger i forbindelse med FCK og Dortmunds opgør.



Det er ikke kun fans af FC København og Dortmund, der kommer til at husere i gaderne, når de to klubber onsdag mødes i Champions League.

Politiet forventer, at fans af både Hamburger SV og Brøndby kommer til at præge arbejdet med at undgå optøjer i timerne omkring kampen.

Det fortæller ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.

– Vores forventning er, at vi skal forholde os til fire forskellige fangrupperinger med forskellige dagsordener i København. Det er ret særligt, det her, siger han.

Hooligans med tilknytning til Brøndby har et samarbejde med hooligans i Dortmund, og et lignende samarbejde gør sig gældende mellem grupperinger med tilhørsforhold til FCK og HSV.

Der er solgt 1900 kampbilletter til Dortmund-tilhængere, og efter dialog med sine tyske kolleger forventer Peter Dahl, at der også kommer tilhængere uden billet.

Derudover forventer politiet altså at skulle håndtere tilhængere fra både HSV og Brøndby, og fordi det må formodes, at fangrupperingerne fra de to klubber ikke skal på stadion under kampen, så er der ikke tid til pause.

– Vi plejer at kunne puste ud under kampen, men vi forbereder os også på, at vi kan få travlt under kampen, siger Peter Dahl.

Som et led i bestræbelserne på at undgå ballade har Københavns Politi indført skærpede strafzoner omkring Parken i forbindelse med kampen.

Faktisk har politiet anbefalet Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) at udelukke Dortmund-fans fra kampen for at undgå sammenstød mellem fans.

Uefa har dog valgt ikke at følge anbefalingen.

– Jeg synes, det er ærgerligt, at man ikke lytter til dem, der har ansvaret for orden og sikkerhed. Vi gør det jo ikke for sjov. Vi gør det, fordi der er nogle helt særlige omstændigheder ved den her kamp, siger Peter Dahl.

Politiet forventer, at der kan komme fodboldtilhængere fra Tyskland allerede tirsdag, hvor der er folketingsvalg i Danmark. Derfor bliver tirsdag en dag med stort politiopbud i hovedstadens gader og stræder.

– Det er en af de helt store politioperationer, vi har sat op her, siger Peter Dahl.

Politiinspektøren håber, at man kan klare sig med en dialogbaseret indsats, men på grund af efterretninger har man altså forberedt sig på andre scenarier.

Kampen mellem FCK og Dortmund bliver spillet i Parken onsdag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Skriver under med Viborg

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske