Det er ikke kun fans af FC København og Dortmund, der kommer til at husere i gaderne, når de to klubber onsdag mødes i Champions League.
Politiet forventer, at fans af både Hamburger SV og Brøndby kommer til at præge arbejdet med at undgå optøjer i timerne omkring kampen.
Det fortæller ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.
– Vores forventning er, at vi skal forholde os til fire forskellige fangrupperinger med forskellige dagsordener i København. Det er ret særligt, det her, siger han.
Hooligans med tilknytning til Brøndby har et samarbejde med hooligans i Dortmund, og et lignende samarbejde gør sig gældende mellem grupperinger med tilhørsforhold til FCK og HSV.
Der er solgt 1900 kampbilletter til Dortmund-tilhængere, og efter dialog med sine tyske kolleger forventer Peter Dahl, at der også kommer tilhængere uden billet.
Derudover forventer politiet altså at skulle håndtere tilhængere fra både HSV og Brøndby, og fordi det må formodes, at fangrupperingerne fra de to klubber ikke skal på stadion under kampen, så er der ikke tid til pause.
– Vi plejer at kunne puste ud under kampen, men vi forbereder os også på, at vi kan få travlt under kampen, siger Peter Dahl.
Som et led i bestræbelserne på at undgå ballade har Københavns Politi indført skærpede strafzoner omkring Parken i forbindelse med kampen.
Faktisk har politiet anbefalet Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) at udelukke Dortmund-fans fra kampen for at undgå sammenstød mellem fans.
Uefa har dog valgt ikke at følge anbefalingen.
– Jeg synes, det er ærgerligt, at man ikke lytter til dem, der har ansvaret for orden og sikkerhed. Vi gør det jo ikke for sjov. Vi gør det, fordi der er nogle helt særlige omstændigheder ved den her kamp, siger Peter Dahl.
Politiet forventer, at der kan komme fodboldtilhængere fra Tyskland allerede tirsdag, hvor der er folketingsvalg i Danmark. Derfor bliver tirsdag en dag med stort politiopbud i hovedstadens gader og stræder.
– Det er en af de helt store politioperationer, vi har sat op her, siger Peter Dahl.
Politiinspektøren håber, at man kan klare sig med en dialogbaseret indsats, men på grund af efterretninger har man altså forberedt sig på andre scenarier.
Kampen mellem FCK og Dortmund bliver spillet i Parken onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Landsholdet forsinket
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
HELT VILDT