Det er ikke kun fans af FC København og Dortmund, der kommer til at husere i gaderne, når de to klubber onsdag mødes i Champions League.
Politiet forventer, at fans af både Hamburger SV og Brøndby kommer til at præge arbejdet med at undgå optøjer i timerne omkring kampen.
Det fortæller ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.
– Vores forventning er, at vi skal forholde os til fire forskellige fangrupperinger med forskellige dagsordener i København. Det er ret særligt, det her, siger han.
Hooligans med tilknytning til Brøndby har et samarbejde med hooligans i Dortmund, og et lignende samarbejde gør sig gældende mellem grupperinger med tilhørsforhold til FCK og HSV.
Der er solgt 1900 kampbilletter til Dortmund-tilhængere, og efter dialog med sine tyske kolleger forventer Peter Dahl, at der også kommer tilhængere uden billet.
Derudover forventer politiet altså at skulle håndtere tilhængere fra både HSV og Brøndby, og fordi det må formodes, at fangrupperingerne fra de to klubber ikke skal på stadion under kampen, så er der ikke tid til pause.
– Vi plejer at kunne puste ud under kampen, men vi forbereder os også på, at vi kan få travlt under kampen, siger Peter Dahl.
Som et led i bestræbelserne på at undgå ballade har Københavns Politi indført skærpede strafzoner omkring Parken i forbindelse med kampen.
Faktisk har politiet anbefalet Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) at udelukke Dortmund-fans fra kampen for at undgå sammenstød mellem fans.
Uefa har dog valgt ikke at følge anbefalingen.
– Jeg synes, det er ærgerligt, at man ikke lytter til dem, der har ansvaret for orden og sikkerhed. Vi gør det jo ikke for sjov. Vi gør det, fordi der er nogle helt særlige omstændigheder ved den her kamp, siger Peter Dahl.
Politiet forventer, at der kan komme fodboldtilhængere fra Tyskland allerede tirsdag, hvor der er folketingsvalg i Danmark. Derfor bliver tirsdag en dag med stort politiopbud i hovedstadens gader og stræder.
– Det er en af de helt store politioperationer, vi har sat op her, siger Peter Dahl.
Politiinspektøren håber, at man kan klare sig med en dialogbaseret indsats, men på grund af efterretninger har man altså forberedt sig på andre scenarier.
Kampen mellem FCK og Dortmund bliver spillet i Parken onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT