Politiet vil bremse Superligaens maskebal

Politiet vil meget gerne have antallet af sigtelser for at overtræde maskeringsforbuddet op, men det er svært.



382 personer er siden 2018 blevet sigtet for at overtræde maskeringsforbuddet i forbindelse med fodboldkampe. Det skriver DR Sporten, der har søgt aktindsigt i ti danske politikredse.

Det tal er alt for lavt ifølge politiet, som gerne ser, at man fanger langt flere maskerede fans omkring fodboldkampe i Superligaen.

Et af de steder i landet med ballade til fodboldkampe i Superligaen er i og omkring København. Her har kampene mellem Brøndby og FC København på det seneste givet en del ballade.

Hos Københavns Vestegns Politi har der siden 2018 været 54 sigtelser, og det er for få, siger politiinspektør Tenna Wilbert.

– Vi ville gerne have, at tallet var højere. Vi vil gerne have flere sigtelser, og det er også noget, vi arbejder med. Hvordan vi får flere stillet til regnskab for maskering er helt sikkert et opmærksomhedspunkt.

– Men vi skal hver gang lave en operativ afvejning af, hvor og hvornår det er hensigtsmæssigt at gribe ind i en stor forsamling, hvor der er maskerede mennesker imellem.

– Det kan eskalere, fordi det meget sjældent er sådan, at folk er begejstrede for at blive anholdt. Det er helt sikkert noget, som kan tænde en gnist, siger Tenna Wilbert til DR Sporten.

Antallet af sigtelser er noget højere i Jylland. Her er 100 personer i to politikredse blevet sigtet for at bryde maskeringsforbuddet til fodboldkampe.

Tallene er ens i både Midt- og Vestjyllands Politikreds samt Østjyllands Politikreds. Præcis 100 er sigtet i de to kredse siden 2018.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Danskerne har stor tiltro til Norge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Danske klubber scorer millioner på VM

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De jagter Henrik Meister

Scorer kassen på dansk drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud