Politiet vil bremse Superligaens maskebal

Politiet vil meget gerne have antallet af sigtelser for at overtræde maskeringsforbuddet op, men det er svært.



382 personer er siden 2018 blevet sigtet for at overtræde maskeringsforbuddet i forbindelse med fodboldkampe. Det skriver DR Sporten, der har søgt aktindsigt i ti danske politikredse.

Det tal er alt for lavt ifølge politiet, som gerne ser, at man fanger langt flere maskerede fans omkring fodboldkampe i Superligaen.

Et af de steder i landet med ballade til fodboldkampe i Superligaen er i og omkring København. Her har kampene mellem Brøndby og FC København på det seneste givet en del ballade.

Hos Københavns Vestegns Politi har der siden 2018 været 54 sigtelser, og det er for få, siger politiinspektør Tenna Wilbert.

– Vi ville gerne have, at tallet var højere. Vi vil gerne have flere sigtelser, og det er også noget, vi arbejder med. Hvordan vi får flere stillet til regnskab for maskering er helt sikkert et opmærksomhedspunkt.

– Men vi skal hver gang lave en operativ afvejning af, hvor og hvornår det er hensigtsmæssigt at gribe ind i en stor forsamling, hvor der er maskerede mennesker imellem.

– Det kan eskalere, fordi det meget sjældent er sådan, at folk er begejstrede for at blive anholdt. Det er helt sikkert noget, som kan tænde en gnist, siger Tenna Wilbert til DR Sporten.

Antallet af sigtelser er noget højere i Jylland. Her er 100 personer i to politikredse blevet sigtet for at bryde maskeringsforbuddet til fodboldkampe.

Tallene er ens i både Midt- og Vestjyllands Politikreds samt Østjyllands Politikreds. Præcis 100 er sigtet i de to kredse siden 2018.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ipswich er tilbage i Premier League

– Det var virkelig pinligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

AGF – Sønderjyske

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK