Politiet vil bremse Superligaens maskebal

Politiet vil meget gerne have antallet af sigtelser for at overtræde maskeringsforbuddet op, men det er svært.



382 personer er siden 2018 blevet sigtet for at overtræde maskeringsforbuddet i forbindelse med fodboldkampe. Det skriver DR Sporten, der har søgt aktindsigt i ti danske politikredse.

Det tal er alt for lavt ifølge politiet, som gerne ser, at man fanger langt flere maskerede fans omkring fodboldkampe i Superligaen.

Et af de steder i landet med ballade til fodboldkampe i Superligaen er i og omkring København. Her har kampene mellem Brøndby og FC København på det seneste givet en del ballade.

Hos Københavns Vestegns Politi har der siden 2018 været 54 sigtelser, og det er for få, siger politiinspektør Tenna Wilbert.

– Vi ville gerne have, at tallet var højere. Vi vil gerne have flere sigtelser, og det er også noget, vi arbejder med. Hvordan vi får flere stillet til regnskab for maskering er helt sikkert et opmærksomhedspunkt.

– Men vi skal hver gang lave en operativ afvejning af, hvor og hvornår det er hensigtsmæssigt at gribe ind i en stor forsamling, hvor der er maskerede mennesker imellem.

– Det kan eskalere, fordi det meget sjældent er sådan, at folk er begejstrede for at blive anholdt. Det er helt sikkert noget, som kan tænde en gnist, siger Tenna Wilbert til DR Sporten.

Antallet af sigtelser er noget højere i Jylland. Her er 100 personer i to politikredse blevet sigtet for at bryde maskeringsforbuddet til fodboldkampe.

Tallene er ens i både Midt- og Vestjyllands Politikreds samt Østjyllands Politikreds. Præcis 100 er sigtet i de to kredse siden 2018.

/ritzau/





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lyngby BK – AGF

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

‘En trøstepræmie af en turnering’

Her er FC Københavns vej i Europa

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur