382 personer er siden 2018 blevet sigtet for at overtræde maskeringsforbuddet i forbindelse med fodboldkampe. Det skriver DR Sporten, der har søgt aktindsigt i ti danske politikredse.
Det tal er alt for lavt ifølge politiet, som gerne ser, at man fanger langt flere maskerede fans omkring fodboldkampe i Superligaen.
Et af de steder i landet med ballade til fodboldkampe i Superligaen er i og omkring København. Her har kampene mellem Brøndby og FC København på det seneste givet en del ballade.
Hos Københavns Vestegns Politi har der siden 2018 været 54 sigtelser, og det er for få, siger politiinspektør Tenna Wilbert.
– Vi ville gerne have, at tallet var højere. Vi vil gerne have flere sigtelser, og det er også noget, vi arbejder med. Hvordan vi får flere stillet til regnskab for maskering er helt sikkert et opmærksomhedspunkt.
– Men vi skal hver gang lave en operativ afvejning af, hvor og hvornår det er hensigtsmæssigt at gribe ind i en stor forsamling, hvor der er maskerede mennesker imellem.
– Det kan eskalere, fordi det meget sjældent er sådan, at folk er begejstrede for at blive anholdt. Det er helt sikkert noget, som kan tænde en gnist, siger Tenna Wilbert til DR Sporten.
Antallet af sigtelser er noget højere i Jylland. Her er 100 personer i to politikredse blevet sigtet for at bryde maskeringsforbuddet til fodboldkampe.
Tallene er ens i både Midt- og Vestjyllands Politikreds samt Østjyllands Politikreds. Præcis 100 er sigtet i de to kredse siden 2018.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT