Polsk klub jagter Rilwan Hassan – men han drømmer om Tyskland

FC Midtjyllands Rilwan Hassan har kontraktudløb til sommer, og flere klubber har øjne på nigerianeren. Blandt andre Lech Poznan. Men Hassan selv drømmer om et skifte til tysk fodbold.



Med to scoringer i mandagskampen blev Rilwan Hassan den store helt for FC Midtjylland, der for første gang i lang tid vandt en udekamp i Superligaen. 2-0 ude over Esbjerg fB lød cifrene.

Hassan er dermed oppe på fire scoringer i de otte kampe, han har spillet i Superligaen-foråret, og det er et kærkomment tidspunkt at finde formen på med tankerne rettet mod sommeren, hvor Hassans kontrakt med FCM løber ud. Også med tanke på, at han i efteråret brækkede benet og ikke kunne vise sig frem.

Den 25-årige kantspiller, der er flyttet ind centralt i banen i dette forår, har med sin gode form tiltrukket bejlere.

En af de bejlere er Nicki Bille Nielsens klub, Lech Poznan, der ivrigt forsøger at få fat på Rilwan Hassan. Det skriver allnigeriansoccer.com.

Hassan agent, Klaus Granlund, vil ikke kommentere på, om Lech Poznan har interessere i Hassan, men han anerkender, at de gode præstationer har fået flere klubber til at melde sig på banen.

– Der er kommet forskellige tilbud, men jeg kan ikke kommentere på klubber, siger Klaus Granlund til tipsbladet.dk og forklarer, at Polen ikke er førsteprioriteten for Rilwan Hassan:

– En aftale kan godt falde på plads hurtigt, hvis den rigtige klub kommer, og det er et sted, vi gerne vil hen. Men jeg tror, der går en måned eller halvanden, før der er afklaring.

Hvor er det rigtige sted så? Ja, for Rilwan Hassan er drømmen ikke langt fra Danmark – faktisk bare et smut over grænsen.

– Min førsteprioritet er Tyskland, siger Rilwan Hassan til tipsbladet.dk:

– For fire år siden var der flere bud på mig fra Tyskland, men det blev ikke til noget. Det er der, jeg helst vil spille, og jeg tror, jeg vil passe godt ind i en klub i Tyskland. Der er selvfølgelig også andre lande, jeg ikke kan sige nej til, men Tyskland er min førsteprioritet, siger nigerianeren.

Hassan, der kom fra FCM’s samarbejdsklub i Nigeria, FC Eberdei, var en del af diverse ungdomshold i FC Midtjylland, inden han i 2010 fik sin debut for førsteholdet. Han har opholdt sig så længe i Danmark, at han kan søge om dansk statsborgerskab. Men det kræver, at han forlænger sin aftale med FCM for at få det rødbedefarvede pas som bevis. Noget, han ikke afviser på nuværende tidspunkt.

– Jeg har været her længe, og jeg elsker holdet, så hvorfor ikke? Det er en klub, der har været god ved mig, så det er en mulighed. Lige nu fokuserer jeg kun på spillet på banen, men kommer buddet fra Midtjylland, er der en mulighed for at blive her, siger Rilwan Hassan.

I FC Midtjylland har sportsdirektør Claus Steinlein aldrig lagt skjul på, at klubben har et ønske om at forlænge aftalen med Rilwan Hassan, der indtil videre i forårssæsonen har været klubbens vigtigste spiller offensivt.

– Vi har en god dialog med ham og hans agent, og vi skal sammen have det på plads inden sommerferien. Han har været her i ni-ti år, så selvfølgelig vil vi gerne beholde ham, men vi skal finde den rigtige løsning for FC Midtjylland og for Rilwan, siger Claus Steinlein.

Rilwan Hassan har siden sin debut i 2010 spillet 150 gange i Superligaen for FC Midtjylland.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Dansk dommer får ros stor ros

Randers FC – FC Midtjylland

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

– Fuldstændig svigtet

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

AGF – Sønderjyske

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

To direktører færdige i Superliga-klub

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Stor Brøndby-stjerne skadet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

I svime over sensationel dansker

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid