Premier League overvejer straf mod udbryderklubber

De seks klubber, der er en del af ny piratliga, møder stor modstand fra de 14 øvrige klubber i Premier League.



Premier League overvejer alle sanktioner mod de seks klubber, der har planer om at stifte den meget omtalte Super League.

Det skriver den engelske liga i en pressemeddelelse efter et møde mellem de 14 øvrige klubber.

– Premier League holder alle handlemuligheder åbne for at forhindre det i at skride fremad og holder de pågældende interessenter ansvarlige under de gældende regler, skriver Premier League.

Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham og Liverpool har alle meldt sig som medstiftere af den nye turnering, der er et alternativ til Champions League.

Her skal Europas bedste hold mødes år efter år, og de seks engelske klubber er som medstiftere garanteret en plads, hvis turneringen bliver til virkelighed.

Efter planen skal den begynde i august i år, men tiltaget har allerede mødt stor modstand.

De 14 øvrige Premier League-klubber synes blandt andet, at det er en dårlig idé, meddeler ligaen.

– Premier League vil gerne takke fans og interessenter for den støtte, de har vist i denne uge om dette vigtige emne, skriver Premier League.

I mandagens kamp mod Liverpool bar Leeds-spillerne t-shirts med et tydeligt budskab rettet mod Liverpool, som er en af de seks engelske klubber, der vil ud af Champions League og ind i Super League.

“Fodbold er for fansene” og “gør jer fortjent til det” stod der på trøjerne.

Flere andre engelske klubber har desuden været ude med opfordringer til solidaritet på sociale medier.

Søndag var Premier League medafsender på en pressemeddelelse, som Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) samt forbundene og ligaerne i Spanien, England og Italien udsendte.

Af den fremgik det, at alle udbryderklubber vil blive udelukket fra alle turneringer på nationalt, europæisk og globalt niveau.

Det kæmper de 12 klubber fra piratligaen for at forhindre, da de gerne vil blive i de nationale turneringer.

Modstanden kommer i disse dage fra flere kanter, og tirsdag stillede samtlige 55 Uefa-medlemslande sig sammen i protest mod planerne.

Uefa skriver efter sin kongres tirsdag i schweiziske Montreux, at medlemslandene fordømmer “den lukkede Super League”.

– Uefa og dets medlemslande tror på en europæisk model, der er baseret på åben konkurrence, solidaritet og omfordeling for at sikre spillets bæredygtighed og udvikling til gavn for alle og styrkelse af europæiske værdier og sociale effekter, lyder det i en fælles pressemeddelelse.

Også præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), tyskeren Thomas Bach, har været ude og advare mod udbryderligaen. Han mener, den truer sportens fundament – også ud over fodbold.

– Hvis alt udelukkende betragtes som forretning, så har vi tabt sportens sociale mission, siger han under Uefas møde tirsdag i Schweiz.

– I dette polariserede miljø har snæversynede egeninteresse og egoisme vundet frem i forhold til solidaritet, fælles værdier og fælles regler.

/ritzau/







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring