Premier League overvejer alle sanktioner mod de seks klubber, der har planer om at stifte den meget omtalte Super League.
Det skriver den engelske liga i en pressemeddelelse efter et møde mellem de 14 øvrige klubber.
– Premier League holder alle handlemuligheder åbne for at forhindre det i at skride fremad og holder de pågældende interessenter ansvarlige under de gældende regler, skriver Premier League.
Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham og Liverpool har alle meldt sig som medstiftere af den nye turnering, der er et alternativ til Champions League.
Her skal Europas bedste hold mødes år efter år, og de seks engelske klubber er som medstiftere garanteret en plads, hvis turneringen bliver til virkelighed.
Efter planen skal den begynde i august i år, men tiltaget har allerede mødt stor modstand.
De 14 øvrige Premier League-klubber synes blandt andet, at det er en dårlig idé, meddeler ligaen.
– Premier League vil gerne takke fans og interessenter for den støtte, de har vist i denne uge om dette vigtige emne, skriver Premier League.
I mandagens kamp mod Liverpool bar Leeds-spillerne t-shirts med et tydeligt budskab rettet mod Liverpool, som er en af de seks engelske klubber, der vil ud af Champions League og ind i Super League.
“Fodbold er for fansene” og “gør jer fortjent til det” stod der på trøjerne.
Flere andre engelske klubber har desuden været ude med opfordringer til solidaritet på sociale medier.
Søndag var Premier League medafsender på en pressemeddelelse, som Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) samt forbundene og ligaerne i Spanien, England og Italien udsendte.
Af den fremgik det, at alle udbryderklubber vil blive udelukket fra alle turneringer på nationalt, europæisk og globalt niveau.
Det kæmper de 12 klubber fra piratligaen for at forhindre, da de gerne vil blive i de nationale turneringer.
Modstanden kommer i disse dage fra flere kanter, og tirsdag stillede samtlige 55 Uefa-medlemslande sig sammen i protest mod planerne.
Uefa skriver efter sin kongres tirsdag i schweiziske Montreux, at medlemslandene fordømmer “den lukkede Super League”.
– Uefa og dets medlemslande tror på en europæisk model, der er baseret på åben konkurrence, solidaritet og omfordeling for at sikre spillets bæredygtighed og udvikling til gavn for alle og styrkelse af europæiske værdier og sociale effekter, lyder det i en fælles pressemeddelelse.
Også præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), tyskeren Thomas Bach, har været ude og advare mod udbryderligaen. Han mener, den truer sportens fundament – også ud over fodbold.
– Hvis alt udelukkende betragtes som forretning, så har vi tabt sportens sociale mission, siger han under Uefas møde tirsdag i Schweiz.
– I dette polariserede miljø har snæversynede egeninteresse og egoisme vundet frem i forhold til solidaritet, fælles værdier og fælles regler.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Bayern slår rekord i ny storsejr
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Brøndby-fans sender åbent brev
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Arsenal snublede i guldkampen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
