Premier League overvejer straf mod udbryderklubber

De seks klubber, der er en del af ny piratliga, møder stor modstand fra de 14 øvrige klubber i Premier League.



Premier League overvejer alle sanktioner mod de seks klubber, der har planer om at stifte den meget omtalte Super League.

Det skriver den engelske liga i en pressemeddelelse efter et møde mellem de 14 øvrige klubber.

– Premier League holder alle handlemuligheder åbne for at forhindre det i at skride fremad og holder de pågældende interessenter ansvarlige under de gældende regler, skriver Premier League.

Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham og Liverpool har alle meldt sig som medstiftere af den nye turnering, der er et alternativ til Champions League.

Her skal Europas bedste hold mødes år efter år, og de seks engelske klubber er som medstiftere garanteret en plads, hvis turneringen bliver til virkelighed.

Efter planen skal den begynde i august i år, men tiltaget har allerede mødt stor modstand.

De 14 øvrige Premier League-klubber synes blandt andet, at det er en dårlig idé, meddeler ligaen.

– Premier League vil gerne takke fans og interessenter for den støtte, de har vist i denne uge om dette vigtige emne, skriver Premier League.

I mandagens kamp mod Liverpool bar Leeds-spillerne t-shirts med et tydeligt budskab rettet mod Liverpool, som er en af de seks engelske klubber, der vil ud af Champions League og ind i Super League.

“Fodbold er for fansene” og “gør jer fortjent til det” stod der på trøjerne.

Flere andre engelske klubber har desuden været ude med opfordringer til solidaritet på sociale medier.

Søndag var Premier League medafsender på en pressemeddelelse, som Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) samt forbundene og ligaerne i Spanien, England og Italien udsendte.

Af den fremgik det, at alle udbryderklubber vil blive udelukket fra alle turneringer på nationalt, europæisk og globalt niveau.

Det kæmper de 12 klubber fra piratligaen for at forhindre, da de gerne vil blive i de nationale turneringer.

Modstanden kommer i disse dage fra flere kanter, og tirsdag stillede samtlige 55 Uefa-medlemslande sig sammen i protest mod planerne.

Uefa skriver efter sin kongres tirsdag i schweiziske Montreux, at medlemslandene fordømmer “den lukkede Super League”.

– Uefa og dets medlemslande tror på en europæisk model, der er baseret på åben konkurrence, solidaritet og omfordeling for at sikre spillets bæredygtighed og udvikling til gavn for alle og styrkelse af europæiske værdier og sociale effekter, lyder det i en fælles pressemeddelelse.

Også præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), tyskeren Thomas Bach, har været ude og advare mod udbryderligaen. Han mener, den truer sportens fundament – også ud over fodbold.

– Hvis alt udelukkende betragtes som forretning, så har vi tabt sportens sociale mission, siger han under Uefas møde tirsdag i Schweiz.

– I dette polariserede miljø har snæversynede egeninteresse og egoisme vundet frem i forhold til solidaritet, fælles værdier og fælles regler.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Medie: AGF siger nej

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Zorniger med klar besked til Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Sender transferbøn til Brøndby-emne

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen