Premier League overvejer alle sanktioner mod de seks klubber, der har planer om at stifte den meget omtalte Super League.
Det skriver den engelske liga i en pressemeddelelse efter et møde mellem de 14 øvrige klubber.
– Premier League holder alle handlemuligheder åbne for at forhindre det i at skride fremad og holder de pågældende interessenter ansvarlige under de gældende regler, skriver Premier League.
Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham og Liverpool har alle meldt sig som medstiftere af den nye turnering, der er et alternativ til Champions League.
Her skal Europas bedste hold mødes år efter år, og de seks engelske klubber er som medstiftere garanteret en plads, hvis turneringen bliver til virkelighed.
Efter planen skal den begynde i august i år, men tiltaget har allerede mødt stor modstand.
De 14 øvrige Premier League-klubber synes blandt andet, at det er en dårlig idé, meddeler ligaen.
– Premier League vil gerne takke fans og interessenter for den støtte, de har vist i denne uge om dette vigtige emne, skriver Premier League.
I mandagens kamp mod Liverpool bar Leeds-spillerne t-shirts med et tydeligt budskab rettet mod Liverpool, som er en af de seks engelske klubber, der vil ud af Champions League og ind i Super League.
“Fodbold er for fansene” og “gør jer fortjent til det” stod der på trøjerne.
Flere andre engelske klubber har desuden været ude med opfordringer til solidaritet på sociale medier.
Søndag var Premier League medafsender på en pressemeddelelse, som Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) samt forbundene og ligaerne i Spanien, England og Italien udsendte.
Af den fremgik det, at alle udbryderklubber vil blive udelukket fra alle turneringer på nationalt, europæisk og globalt niveau.
Det kæmper de 12 klubber fra piratligaen for at forhindre, da de gerne vil blive i de nationale turneringer.
Modstanden kommer i disse dage fra flere kanter, og tirsdag stillede samtlige 55 Uefa-medlemslande sig sammen i protest mod planerne.
Uefa skriver efter sin kongres tirsdag i schweiziske Montreux, at medlemslandene fordømmer “den lukkede Super League”.
– Uefa og dets medlemslande tror på en europæisk model, der er baseret på åben konkurrence, solidaritet og omfordeling for at sikre spillets bæredygtighed og udvikling til gavn for alle og styrkelse af europæiske værdier og sociale effekter, lyder det i en fælles pressemeddelelse.
Også præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), tyskeren Thomas Bach, har været ude og advare mod udbryderligaen. Han mener, den truer sportens fundament – også ud over fodbold.
– Hvis alt udelukkende betragtes som forretning, så har vi tabt sportens sociale mission, siger han under Uefas møde tirsdag i Schweiz.
– I dette polariserede miljø har snæversynede egeninteresse og egoisme vundet frem i forhold til solidaritet, fælles værdier og fælles regler.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Av, FCK! Her er de værst af alle
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
