Premier League overvejer alle sanktioner mod de seks klubber, der har planer om at stifte den meget omtalte Super League.
Det skriver den engelske liga i en pressemeddelelse efter et møde mellem de 14 øvrige klubber.
– Premier League holder alle handlemuligheder åbne for at forhindre det i at skride fremad og holder de pågældende interessenter ansvarlige under de gældende regler, skriver Premier League.
Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham og Liverpool har alle meldt sig som medstiftere af den nye turnering, der er et alternativ til Champions League.
Her skal Europas bedste hold mødes år efter år, og de seks engelske klubber er som medstiftere garanteret en plads, hvis turneringen bliver til virkelighed.
Efter planen skal den begynde i august i år, men tiltaget har allerede mødt stor modstand.
De 14 øvrige Premier League-klubber synes blandt andet, at det er en dårlig idé, meddeler ligaen.
– Premier League vil gerne takke fans og interessenter for den støtte, de har vist i denne uge om dette vigtige emne, skriver Premier League.
I mandagens kamp mod Liverpool bar Leeds-spillerne t-shirts med et tydeligt budskab rettet mod Liverpool, som er en af de seks engelske klubber, der vil ud af Champions League og ind i Super League.
“Fodbold er for fansene” og “gør jer fortjent til det” stod der på trøjerne.
Flere andre engelske klubber har desuden været ude med opfordringer til solidaritet på sociale medier.
Søndag var Premier League medafsender på en pressemeddelelse, som Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) samt forbundene og ligaerne i Spanien, England og Italien udsendte.
Af den fremgik det, at alle udbryderklubber vil blive udelukket fra alle turneringer på nationalt, europæisk og globalt niveau.
Det kæmper de 12 klubber fra piratligaen for at forhindre, da de gerne vil blive i de nationale turneringer.
Modstanden kommer i disse dage fra flere kanter, og tirsdag stillede samtlige 55 Uefa-medlemslande sig sammen i protest mod planerne.
Uefa skriver efter sin kongres tirsdag i schweiziske Montreux, at medlemslandene fordømmer “den lukkede Super League”.
– Uefa og dets medlemslande tror på en europæisk model, der er baseret på åben konkurrence, solidaritet og omfordeling for at sikre spillets bæredygtighed og udvikling til gavn for alle og styrkelse af europæiske værdier og sociale effekter, lyder det i en fælles pressemeddelelse.
Også præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), tyskeren Thomas Bach, har været ude og advare mod udbryderligaen. Han mener, den truer sportens fundament – også ud over fodbold.
– Hvis alt udelukkende betragtes som forretning, så har vi tabt sportens sociale mission, siger han under Uefas møde tirsdag i Schweiz.
– I dette polariserede miljø har snæversynede egeninteresse og egoisme vundet frem i forhold til solidaritet, fælles værdier og fælles regler.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
FC København skriver kontrakt med juvel
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
