Premier League spørger på Isaksen: Det vil de have

Det kommer til at være et rekord-salg for FC Midtjylland, hvis det går som forventet denne sommer, fortæller Steinlein.



FC Midtjyllands Gustav Isaksen ser ud til at være tæt på at komme videre til en større adresse i udlandet. Indtil videre lader det dog til, at det stadig er åbent, hvor det ender med at blive for ham.

Det fortæller FCM-direktør Claus Steinlein om i et interview på TV3+.

– Sidste år, da vi spillede europæisk fodbold, der brændte han den jo af med Lazio specielt. Han havde en helt fantastisk kamp dér. Det gør jo, at når man brænder den af mod Lazio, mod de allerbedste og største hold, så bliver interessen enorm, og det har den været lige siden, siger han og fortsætter:

– Da han så også har lært at putte den ind på stort set alle chancer, så kan de lige pludselig se den komplette spiller, som de tror på kan udvikles til næste step – og måske også tjene på at sælge videre, lyder det fra Claus Steinlein.

Når det kommer til interessen for ham, så gælder det mange af de europæiske ligaer, fortæller han, ligesom han sætter navn på en af dem.

– De mest interessante i forhold til, når man skal op i den pris, så er det de største ligaer – og selv Premier League er begyndt at spørge på ham, fortæller Steinlein.

Han forudser nu, at man om én til to uger kan se, at de udenlandske klubber er færdige med deres sommerferie og klar til at købe ind.

– Så må vi se, om det bliver tidligt i vinduet eller til sidst. Det er lidt forskelligt, hvordan processerne bliver, fortæller FCM-direktøren, der er gået fra håb til forvetning om et salg, og prisen er en rekord-pris.

Dermed vil det være over den samlede pakke, som man fik for Alexander Sørloth, da han blev solgt til Crystal Palace. 

– Ja, klart. Det skal vi op på den rigtige side af de der beløb, fordi han er så interessant og vist sig så meget frem. Det håber jeg og forventer, når vi kommer ind igennem transfervinduet. Det er de beløb, vi skal have, hvis vi skal sælge ham. Ellers får Superligaen glæde af ham lidt længere, fortæller Claus Steinlein.

Isaksen er også blevet hyldet af en holdkammerat, der ser store perspektiver for kantspilleren. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding