– Pressen tager fejl af Hamed-Allahs pris

Der er et meget større beløb i spil end de 30 millioner norske kroner, som Hamed-Allah ifølge flere medier kommer til at koste FC København.



30 millioner norske kroner – eller 27 millioner danske.

Det er det beløb, som FC København ifølge diverse norske medier må slippe, hvis de danske mestre vil have fingrene i Aalesund-angriberen Abderrazaq Hamed-Allah. Tidligere i dag kom det frem, at kun en million adskiller FCK og Aalesund fra at nå til enighed.

Dermed skal man ikke være noget matematisk geni for at regne ud, hvor meget FC København har budt – hvis prisen på de 27 millioner kroner vel at mærke passer.

Det er der imidlertid meget, der tyder på, at den ikke gør. I hvert fald melder Aalesund ud torsdag eftermiddag, at der er flere penge i spil i forbindelse med Allah-handlen, end medierne – med den norske avis Sunnmørsposten i spidsen – skriver.

– Jeg synes, at de summer, avisen opererer med, er lidt beskedne, siger Aalesund-direktør Henrik Hoff til norsk TV2 uden at uddybe nærmere.

Ifølge den norske TV-station er FC København og Aalesund allerede nået til enighed om prisen for Abderrazaq Hamed-Allah. Det eneste, der mangler at falde på plads, er en aftale om diverse bonusser, som skal udbetales af FCK ved blandt andet kvalifikation til Champions League. Alt efter hvor meget transferen beløber sig til, kan Hamed-Allah blive den dyreste spiller i Aalesunds historie – lige nu kan Anders Lindegaard prale af at have det klistermærke siddende på sig.

Norsk TV2 har torsdag været i kontakt med Abderrazaq Hamed-Allah, der direkte adspurgt, om han snart bliver FCK-spiller, svarer:

– Måske, måske.

FC København har indtil 31. januar til at lukke aftalen med Aalesund og klubbens topscorer.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs