– Pressen tager fejl af Hamed-Allahs pris

Der er et meget større beløb i spil end de 30 millioner norske kroner, som Hamed-Allah ifølge flere medier kommer til at koste FC København.



30 millioner norske kroner – eller 27 millioner danske.

Det er det beløb, som FC København ifølge diverse norske medier må slippe, hvis de danske mestre vil have fingrene i Aalesund-angriberen Abderrazaq Hamed-Allah. Tidligere i dag kom det frem, at kun en million adskiller FCK og Aalesund fra at nå til enighed.

Dermed skal man ikke være noget matematisk geni for at regne ud, hvor meget FC København har budt – hvis prisen på de 27 millioner kroner vel at mærke passer.

Det er der imidlertid meget, der tyder på, at den ikke gør. I hvert fald melder Aalesund ud torsdag eftermiddag, at der er flere penge i spil i forbindelse med Allah-handlen, end medierne – med den norske avis Sunnmørsposten i spidsen – skriver.

– Jeg synes, at de summer, avisen opererer med, er lidt beskedne, siger Aalesund-direktør Henrik Hoff til norsk TV2 uden at uddybe nærmere.

Ifølge den norske TV-station er FC København og Aalesund allerede nået til enighed om prisen for Abderrazaq Hamed-Allah. Det eneste, der mangler at falde på plads, er en aftale om diverse bonusser, som skal udbetales af FCK ved blandt andet kvalifikation til Champions League. Alt efter hvor meget transferen beløber sig til, kan Hamed-Allah blive den dyreste spiller i Aalesunds historie – lige nu kan Anders Lindegaard prale af at have det klistermærke siddende på sig.

Norsk TV2 har torsdag været i kontakt med Abderrazaq Hamed-Allah, der direkte adspurgt, om han snart bliver FCK-spiller, svarer:

– Måske, måske.

FC København har indtil 31. januar til at lukke aftalen med Aalesund og klubbens topscorer.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending