Den hollandske træner Ronald Koeman har svært ved at få FC Barcelona-holdet til at præstere på vanligt niveau. Med afgangen af Lionel Messi denne sommer, flere skader i truppen og kun få nyindkøb kan det virke logisk.
Men i en klub som Barcelona skal der leveres. Hver gang. Det kræver fansene og klubledelsen.
Derfor har Koeman været udsat for en del kritik på det seneste efter 0-3-nederlaget til Bayern München i Champions League og mandagens 1-1-resultat hjemme mod Granada i ligaen.
Onsdag var der pressemøde med Koeman i Barcelona. Det foregår normalt ved, at de fremmødte journalister stiller en masse spørgsmål. Det gad hollænderen ikke denne gang.
Efter at være blevet præsenteret af klubbens pressechef læste Koeman en forberedt besked op, hvorefter han rejste sig og forlod seancen. Uden at lade journalisterne stille spørgsmål.
– Hej alle sammen. Klubben med mig som træner er inde i en genopbygningsfase, indledte Koeman.
– Den økonomiske situation i klubben er forbundet med resultaterne og omvendt. Det betyder, at vi skal genopbygge holdet uden at kunne lave store investeringer. Dette kræver tid.
Det var en træner, som tydeligvis ikke var i humør til at skulle forklare sig selv eller sine taktiske valg. I stedet ville han have både presse, fans og formentlig også klubledelsen til at forstå, hvilken opgave han står med.
– Den proces, vi (trænerstaben, red.) og spillerne er i gang med, fortjener ubetinget støtte – i ord og handling, lød det fra Koeman.
Om han får det, kan virke tvivlsomt. Det er som regel kun gode resultater, som kan dæmpe varmen i trænersædet på Camp Nou.
Barcelona tager i weekenden imod Levante på hjemmebane. Det er blevet til to sejre og to uafgjorte kampe i ligaen indtil videre og så nederlaget til Bayern München i Champions League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
