Presset Barca-træner nægtede at tage mod spørgsmål

Ronald Koeman læste en besked op og forlod straks efter sit pressemøde, så ingen kunne stille spørgsmål.



Den hollandske træner Ronald Koeman har svært ved at få FC Barcelona-holdet til at præstere på vanligt niveau. Med afgangen af Lionel Messi denne sommer, flere skader i truppen og kun få nyindkøb kan det virke logisk.

Men i en klub som Barcelona skal der leveres. Hver gang. Det kræver fansene og klubledelsen.

Derfor har Koeman været udsat for en del kritik på det seneste efter 0-3-nederlaget til Bayern München i Champions League og mandagens 1-1-resultat hjemme mod Granada i ligaen.

Onsdag var der pressemøde med Koeman i Barcelona. Det foregår normalt ved, at de fremmødte journalister stiller en masse spørgsmål. Det gad hollænderen ikke denne gang.

Efter at være blevet præsenteret af klubbens pressechef læste Koeman en forberedt besked op, hvorefter han rejste sig og forlod seancen. Uden at lade journalisterne stille spørgsmål.

– Hej alle sammen. Klubben med mig som træner er inde i en genopbygningsfase, indledte Koeman.

– Den økonomiske situation i klubben er forbundet med resultaterne og omvendt. Det betyder, at vi skal genopbygge holdet uden at kunne lave store investeringer. Dette kræver tid.

Det var en træner, som tydeligvis ikke var i humør til at skulle forklare sig selv eller sine taktiske valg. I stedet ville han have både presse, fans og formentlig også klubledelsen til at forstå, hvilken opgave han står med.

– Den proces, vi (trænerstaben, red.) og spillerne er i gang med, fortjener ubetinget støtte – i ord og handling, lød det fra Koeman.

Om han får det, kan virke tvivlsomt. Det er som regel kun gode resultater, som kan dæmpe varmen i trænersædet på Camp Nou.

Barcelona tager i weekenden imod Levante på hjemmebane. Det er blevet til to sejre og to uafgjorte kampe i ligaen indtil videre og så nederlaget til Bayern München i Champions League.

/ritzau/





– Ja, der var dialog med Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Langt hen ad vejen har det været forrygende

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FCM-profil drømmer om Manchester City

De kan være færdige i Brøndby

I svime over Froholdt – får ny hæder

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League