Presset Barca-træner nægtede at tage mod spørgsmål

Ronald Koeman læste en besked op og forlod straks efter sit pressemøde, så ingen kunne stille spørgsmål.



Den hollandske træner Ronald Koeman har svært ved at få FC Barcelona-holdet til at præstere på vanligt niveau. Med afgangen af Lionel Messi denne sommer, flere skader i truppen og kun få nyindkøb kan det virke logisk.

Men i en klub som Barcelona skal der leveres. Hver gang. Det kræver fansene og klubledelsen.

Derfor har Koeman været udsat for en del kritik på det seneste efter 0-3-nederlaget til Bayern München i Champions League og mandagens 1-1-resultat hjemme mod Granada i ligaen.

Onsdag var der pressemøde med Koeman i Barcelona. Det foregår normalt ved, at de fremmødte journalister stiller en masse spørgsmål. Det gad hollænderen ikke denne gang.

Efter at være blevet præsenteret af klubbens pressechef læste Koeman en forberedt besked op, hvorefter han rejste sig og forlod seancen. Uden at lade journalisterne stille spørgsmål.

– Hej alle sammen. Klubben med mig som træner er inde i en genopbygningsfase, indledte Koeman.

– Den økonomiske situation i klubben er forbundet med resultaterne og omvendt. Det betyder, at vi skal genopbygge holdet uden at kunne lave store investeringer. Dette kræver tid.

Det var en træner, som tydeligvis ikke var i humør til at skulle forklare sig selv eller sine taktiske valg. I stedet ville han have både presse, fans og formentlig også klubledelsen til at forstå, hvilken opgave han står med.

– Den proces, vi (trænerstaben, red.) og spillerne er i gang med, fortjener ubetinget støtte – i ord og handling, lød det fra Koeman.

Om han får det, kan virke tvivlsomt. Det er som regel kun gode resultater, som kan dæmpe varmen i trænersædet på Camp Nou.

Barcelona tager i weekenden imod Levante på hjemmebane. Det er blevet til to sejre og to uafgjorte kampe i ligaen indtil videre og så nederlaget til Bayern München i Champions League.

/ritzau/





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Han er den nye Superliga-juvel!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Speakman om transfer: En unik situation

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lindstrøm skifter til Schalke

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han ligner en ny Brøndby-darling!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling

Ingen klausul i FC København-aftale

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

OB – Sønderjyske

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding