Presset Barca-træner nægtede at tage mod spørgsmål

Ronald Koeman læste en besked op og forlod straks efter sit pressemøde, så ingen kunne stille spørgsmål.



Den hollandske træner Ronald Koeman har svært ved at få FC Barcelona-holdet til at præstere på vanligt niveau. Med afgangen af Lionel Messi denne sommer, flere skader i truppen og kun få nyindkøb kan det virke logisk.

Men i en klub som Barcelona skal der leveres. Hver gang. Det kræver fansene og klubledelsen.

Derfor har Koeman været udsat for en del kritik på det seneste efter 0-3-nederlaget til Bayern München i Champions League og mandagens 1-1-resultat hjemme mod Granada i ligaen.

Onsdag var der pressemøde med Koeman i Barcelona. Det foregår normalt ved, at de fremmødte journalister stiller en masse spørgsmål. Det gad hollænderen ikke denne gang.

Efter at være blevet præsenteret af klubbens pressechef læste Koeman en forberedt besked op, hvorefter han rejste sig og forlod seancen. Uden at lade journalisterne stille spørgsmål.

– Hej alle sammen. Klubben med mig som træner er inde i en genopbygningsfase, indledte Koeman.

– Den økonomiske situation i klubben er forbundet med resultaterne og omvendt. Det betyder, at vi skal genopbygge holdet uden at kunne lave store investeringer. Dette kræver tid.

Det var en træner, som tydeligvis ikke var i humør til at skulle forklare sig selv eller sine taktiske valg. I stedet ville han have både presse, fans og formentlig også klubledelsen til at forstå, hvilken opgave han står med.

– Den proces, vi (trænerstaben, red.) og spillerne er i gang med, fortjener ubetinget støtte – i ord og handling, lød det fra Koeman.

Om han får det, kan virke tvivlsomt. Det er som regel kun gode resultater, som kan dæmpe varmen i trænersædet på Camp Nou.

Barcelona tager i weekenden imod Levante på hjemmebane. Det er blevet til to sejre og to uafgjorte kampe i ligaen indtil videre og så nederlaget til Bayern München i Champions League.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Jagter dansk erstatning

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA – Belgien

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”