Den hollandske træner Ronald Koeman har svært ved at få FC Barcelona-holdet til at præstere på vanligt niveau. Med afgangen af Lionel Messi denne sommer, flere skader i truppen og kun få nyindkøb kan det virke logisk.
Men i en klub som Barcelona skal der leveres. Hver gang. Det kræver fansene og klubledelsen.
Derfor har Koeman været udsat for en del kritik på det seneste efter 0-3-nederlaget til Bayern München i Champions League og mandagens 1-1-resultat hjemme mod Granada i ligaen.
Onsdag var der pressemøde med Koeman i Barcelona. Det foregår normalt ved, at de fremmødte journalister stiller en masse spørgsmål. Det gad hollænderen ikke denne gang.
Efter at være blevet præsenteret af klubbens pressechef læste Koeman en forberedt besked op, hvorefter han rejste sig og forlod seancen. Uden at lade journalisterne stille spørgsmål.
– Hej alle sammen. Klubben med mig som træner er inde i en genopbygningsfase, indledte Koeman.
– Den økonomiske situation i klubben er forbundet med resultaterne og omvendt. Det betyder, at vi skal genopbygge holdet uden at kunne lave store investeringer. Dette kræver tid.
Det var en træner, som tydeligvis ikke var i humør til at skulle forklare sig selv eller sine taktiske valg. I stedet ville han have både presse, fans og formentlig også klubledelsen til at forstå, hvilken opgave han står med.
– Den proces, vi (trænerstaben, red.) og spillerne er i gang med, fortjener ubetinget støtte – i ord og handling, lød det fra Koeman.
Om han får det, kan virke tvivlsomt. Det er som regel kun gode resultater, som kan dæmpe varmen i trænersædet på Camp Nou.
Barcelona tager i weekenden imod Levante på hjemmebane. Det er blevet til to sejre og to uafgjorte kampe i ligaen indtil videre og så nederlaget til Bayern München i Champions League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
HELT VILDT
