Ebeltoft (Tipsbladet): Hvem er de bedste spillere, en fodboldtræner har haft?
Når man som Glen Riddersholm har arbejdet som fodboldtræner i 38 år, er det lidt som at vælge mellem børnene, når man bliver bedt om at udvælge de bedste spillere, man har haft.
Glen Riddersholm har arbejdet i en række forskellige roller i FC Midtjylland, været U/17-landstræner for Danmark og været cheftræner i AGF, Sønderjyske og IFK Norrköping, samt First Team Coach i den belgiske topklub Genk.
Der er mange store navne undervejs, og man kan mærke presset over telefonforbindelsen, da Tipsbladet dagen før interviewet stiller Glen Riddersholm opgaven at udvælge de fem bedste spillere, han har haft på sine hold som træner.
Glen Riddersholm tager en vinterdag i 2024 mod Tipsbladet i hjemmet i Ebeltoft til et stort video-interview, og Riddersholm må lige tage luft ind og puste ind, da Tipsbladets udsendte undervejs beder ham liste de fem navne.
– Det er jo en helt umulig opgave. Jeg har haft med over 80 landsholdsspillere at gøre. Jeg har prøvet at sortere og vælge nogle ud, og det gør ondt i hjertet at vælge nogle fra. Men jeg har en liste her, siger Glen Riddersholm med et skævt smill.
– Hvis jeg går tilbage til Genk, havde jeg Junya Ito, en helt vanvittig japansk A-landsholdsspiller. Han kunne afgøre kampe på egen hånd. En lidt speciel personlighed, en helt magisk spiller.

– Så har jeg Christian Eriksen. Det er klart. Jeg tog ham ind i DBU som 15-årig, og direkte på U/17-landsholdet. Han er måske den spiller med det største potentiale, jeg har arbejdet med i den alder. Hans karriere taler for sig selv, siger Glen Riddersholm.
Læs også om Glen Riddersholms plan om et nyt trænerjob i udlandet
– Simon Kjær som landsholdsanfører giver sig selv. Han var hele vejen gennem systemet, kom som ung til Palermo, og hvilken rejse, han har været på, siger Glen Riddersholm.
Se resten af navnene i videoen i toppen af denne artikel.
Du kan også se Glen Riddersholm udpege de fem bedste spillere, hans hold har mødt, i denne video.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE