Ebeltoft (Tipsbladet): Hvem er de bedste spillere, en fodboldtræner har haft?
Når man som Glen Riddersholm har arbejdet som fodboldtræner i 38 år, er det lidt som at vælge mellem børnene, når man bliver bedt om at udvælge de bedste spillere, man har haft.
Glen Riddersholm har arbejdet i en række forskellige roller i FC Midtjylland, været U/17-landstræner for Danmark og været cheftræner i AGF, Sønderjyske og IFK Norrköping, samt First Team Coach i den belgiske topklub Genk.
Der er mange store navne undervejs, og man kan mærke presset over telefonforbindelsen, da Tipsbladet dagen før interviewet stiller Glen Riddersholm opgaven at udvælge de fem bedste spillere, han har haft på sine hold som træner.
Glen Riddersholm tager en vinterdag i 2024 mod Tipsbladet i hjemmet i Ebeltoft til et stort video-interview, og Riddersholm må lige tage luft ind og puste ind, da Tipsbladets udsendte undervejs beder ham liste de fem navne.
– Det er jo en helt umulig opgave. Jeg har haft med over 80 landsholdsspillere at gøre. Jeg har prøvet at sortere og vælge nogle ud, og det gør ondt i hjertet at vælge nogle fra. Men jeg har en liste her, siger Glen Riddersholm med et skævt smill.
– Hvis jeg går tilbage til Genk, havde jeg Junya Ito, en helt vanvittig japansk A-landsholdsspiller. Han kunne afgøre kampe på egen hånd. En lidt speciel personlighed, en helt magisk spiller.

– Så har jeg Christian Eriksen. Det er klart. Jeg tog ham ind i DBU som 15-årig, og direkte på U/17-landsholdet. Han er måske den spiller med det største potentiale, jeg har arbejdet med i den alder. Hans karriere taler for sig selv, siger Glen Riddersholm.
Læs også om Glen Riddersholms plan om et nyt trænerjob i udlandet
– Simon Kjær som landsholdsanfører giver sig selv. Han var hele vejen gennem systemet, kom som ung til Palermo, og hvilken rejse, han har været på, siger Glen Riddersholm.
Se resten af navnene i videoen i toppen af denne artikel.
Du kan også se Glen Riddersholm udpege de fem bedste spillere, hans hold har mødt, i denne video.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho