Ebeltoft (Tipsbladet): Hvem er de bedste spillere, en fodboldtræner har haft?
Når man som Glen Riddersholm har arbejdet som fodboldtræner i 38 år, er det lidt som at vælge mellem børnene, når man bliver bedt om at udvælge de bedste spillere, man har haft.
Glen Riddersholm har arbejdet i en række forskellige roller i FC Midtjylland, været U/17-landstræner for Danmark og været cheftræner i AGF, Sønderjyske og IFK Norrköping, samt First Team Coach i den belgiske topklub Genk.
Der er mange store navne undervejs, og man kan mærke presset over telefonforbindelsen, da Tipsbladet dagen før interviewet stiller Glen Riddersholm opgaven at udvælge de fem bedste spillere, han har haft på sine hold som træner.
Glen Riddersholm tager en vinterdag i 2024 mod Tipsbladet i hjemmet i Ebeltoft til et stort video-interview, og Riddersholm må lige tage luft ind og puste ind, da Tipsbladets udsendte undervejs beder ham liste de fem navne.
– Det er jo en helt umulig opgave. Jeg har haft med over 80 landsholdsspillere at gøre. Jeg har prøvet at sortere og vælge nogle ud, og det gør ondt i hjertet at vælge nogle fra. Men jeg har en liste her, siger Glen Riddersholm med et skævt smill.
– Hvis jeg går tilbage til Genk, havde jeg Junya Ito, en helt vanvittig japansk A-landsholdsspiller. Han kunne afgøre kampe på egen hånd. En lidt speciel personlighed, en helt magisk spiller.

– Så har jeg Christian Eriksen. Det er klart. Jeg tog ham ind i DBU som 15-årig, og direkte på U/17-landsholdet. Han er måske den spiller med det største potentiale, jeg har arbejdet med i den alder. Hans karriere taler for sig selv, siger Glen Riddersholm.
Læs også om Glen Riddersholms plan om et nyt trænerjob i udlandet
– Simon Kjær som landsholdsanfører giver sig selv. Han var hele vejen gennem systemet, kom som ung til Palermo, og hvilken rejse, han har været på, siger Glen Riddersholm.
Se resten af navnene i videoen i toppen af denne artikel.
Du kan også se Glen Riddersholm udpege de fem bedste spillere, hans hold har mødt, i denne video.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS