Priske: Brøndby i overtal skabte ikke ret meget

FC Midtjyllands cheftræner mener ikke, at det blev til specielt meget fra Brøndbys side, selvom de spillede med en mand mere i det meste af opgøret.



FC Midtjylland kunne nærmest have lukket Superligaen med en sejr, men efter at have været foran med 1-0 mod Brøndby, så endte det alligevel med et 1-3-nederlag i et opgør, hvor midtjyderne også fik Paulinho smidt ud.

Med nederlaget kan tankerne hurtigt blive rettet mod, hvorvidt midtjyderne er blevet ramt af gummiben. Sådan ser FCM-træneren det dog slet ikke. Det slår han fast i et interview med TV3+.

– Det er jo fodbolden. Det er jo sådan nogle som jer, der begynder at finde sådan nogle flotte ord. Vi tager det stille og roligt. Vi har prøvet det før, vi har stået i den her situation tidligere, siger han og fortsætter:

– Vi har kvaliteten til at kunne gå hele vejen, og det har vi meldt ud fra dag et, at vi gerne vil. I sidste ende skal det afgøres. Nu er der tre kampe, og der er et points forskel. Det ligger i vores egne hænder, og det er vi klar på, lyder det fra Brian Priske.

Endvidere slår han fast, at Brøndby i opgøret ikke lavede det vilde, selvom de var en mand mere i det meste af kampen.

– Jeg synes, i dagens præstation er der ingen tegn på gummiben, som du refererer til. Jeg ser en flok, som arbejder stenhårdt og jagter. Vi har så meget kvalitet, og vi har godt fat i Brøndby langt henad vejen. De er en mand i overtal i 60 minutter og skaber ikke ret meget, fastslår Priske.

Der var dog flotte ord fra Tipsbladets chefredaktør om Brøndbys indsats. Læs hans blog her.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Åbner for flere Brøndby-salg

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!