Priske: Brøndby i overtal skabte ikke ret meget

FC Midtjyllands cheftræner mener ikke, at det blev til specielt meget fra Brøndbys side, selvom de spillede med en mand mere i det meste af opgøret.



FC Midtjylland kunne nærmest have lukket Superligaen med en sejr, men efter at have været foran med 1-0 mod Brøndby, så endte det alligevel med et 1-3-nederlag i et opgør, hvor midtjyderne også fik Paulinho smidt ud.

Med nederlaget kan tankerne hurtigt blive rettet mod, hvorvidt midtjyderne er blevet ramt af gummiben. Sådan ser FCM-træneren det dog slet ikke. Det slår han fast i et interview med TV3+.

– Det er jo fodbolden. Det er jo sådan nogle som jer, der begynder at finde sådan nogle flotte ord. Vi tager det stille og roligt. Vi har prøvet det før, vi har stået i den her situation tidligere, siger han og fortsætter:

– Vi har kvaliteten til at kunne gå hele vejen, og det har vi meldt ud fra dag et, at vi gerne vil. I sidste ende skal det afgøres. Nu er der tre kampe, og der er et points forskel. Det ligger i vores egne hænder, og det er vi klar på, lyder det fra Brian Priske.

Endvidere slår han fast, at Brøndby i opgøret ikke lavede det vilde, selvom de var en mand mere i det meste af kampen.

– Jeg synes, i dagens præstation er der ingen tegn på gummiben, som du refererer til. Jeg ser en flok, som arbejder stenhårdt og jagter. Vi har så meget kvalitet, og vi har godt fat i Brøndby langt henad vejen. De er en mand i overtal i 60 minutter og skaber ikke ret meget, fastslår Priske.

Der var dog flotte ord fra Tipsbladets chefredaktør om Brøndbys indsats. Læs hans blog her.







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’