Priske: Brøndby i overtal skabte ikke ret meget

FC Midtjyllands cheftræner mener ikke, at det blev til specielt meget fra Brøndbys side, selvom de spillede med en mand mere i det meste af opgøret.



FC Midtjylland kunne nærmest have lukket Superligaen med en sejr, men efter at have været foran med 1-0 mod Brøndby, så endte det alligevel med et 1-3-nederlag i et opgør, hvor midtjyderne også fik Paulinho smidt ud.

Med nederlaget kan tankerne hurtigt blive rettet mod, hvorvidt midtjyderne er blevet ramt af gummiben. Sådan ser FCM-træneren det dog slet ikke. Det slår han fast i et interview med TV3+.

– Det er jo fodbolden. Det er jo sådan nogle som jer, der begynder at finde sådan nogle flotte ord. Vi tager det stille og roligt. Vi har prøvet det før, vi har stået i den her situation tidligere, siger han og fortsætter:

– Vi har kvaliteten til at kunne gå hele vejen, og det har vi meldt ud fra dag et, at vi gerne vil. I sidste ende skal det afgøres. Nu er der tre kampe, og der er et points forskel. Det ligger i vores egne hænder, og det er vi klar på, lyder det fra Brian Priske.

Endvidere slår han fast, at Brøndby i opgøret ikke lavede det vilde, selvom de var en mand mere i det meste af kampen.

– Jeg synes, i dagens præstation er der ingen tegn på gummiben, som du refererer til. Jeg ser en flok, som arbejder stenhårdt og jagter. Vi har så meget kvalitet, og vi har godt fat i Brøndby langt henad vejen. De er en mand i overtal i 60 minutter og skaber ikke ret meget, fastslår Priske.

Der var dog flotte ord fra Tipsbladets chefredaktør om Brøndbys indsats. Læs hans blog her.





Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

FC Midtjylland – Viborg FF

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’