Priske: Brøndby i overtal skabte ikke ret meget

FC Midtjyllands cheftræner mener ikke, at det blev til specielt meget fra Brøndbys side, selvom de spillede med en mand mere i det meste af opgøret.



FC Midtjylland kunne nærmest have lukket Superligaen med en sejr, men efter at have været foran med 1-0 mod Brøndby, så endte det alligevel med et 1-3-nederlag i et opgør, hvor midtjyderne også fik Paulinho smidt ud.

Med nederlaget kan tankerne hurtigt blive rettet mod, hvorvidt midtjyderne er blevet ramt af gummiben. Sådan ser FCM-træneren det dog slet ikke. Det slår han fast i et interview med TV3+.

– Det er jo fodbolden. Det er jo sådan nogle som jer, der begynder at finde sådan nogle flotte ord. Vi tager det stille og roligt. Vi har prøvet det før, vi har stået i den her situation tidligere, siger han og fortsætter:

– Vi har kvaliteten til at kunne gå hele vejen, og det har vi meldt ud fra dag et, at vi gerne vil. I sidste ende skal det afgøres. Nu er der tre kampe, og der er et points forskel. Det ligger i vores egne hænder, og det er vi klar på, lyder det fra Brian Priske.

Endvidere slår han fast, at Brøndby i opgøret ikke lavede det vilde, selvom de var en mand mere i det meste af kampen.

– Jeg synes, i dagens præstation er der ingen tegn på gummiben, som du refererer til. Jeg ser en flok, som arbejder stenhårdt og jagter. Vi har så meget kvalitet, og vi har godt fat i Brøndby langt henad vejen. De er en mand i overtal i 60 minutter og skaber ikke ret meget, fastslår Priske.

Der var dog flotte ord fra Tipsbladets chefredaktør om Brøndbys indsats. Læs hans blog her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

I dialog om dansk bomber

Paraguay – Australien

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen