Priske indrømmer det: Rødt kort var lige på vippen for Paulinho

FC Midtjyllands cheftræner kan godt se, at Paulinho var tæt på et rødt kort mod Vejle. De to lavede derfor en aftale i pausen.



FC Midtjylland vandt lørdag eftermiddag med 2-0 over Vejle på udebane, men inden målene blev scoret kunne midtjyderne været blevet reduceret til 10 mand, da venstrebacken Paulinho lavede et frispark kort efter, at han havde fået gult kort.

Det fik Vejle-spillerne til at protestere, da dommer Morten Krogh ikke hev endnu et op til brasilianeren. For FCM-cheftræner Brian Priske var det da også i tankerne, at nu kunne det blive rødt for spilleren. Det erkender han i et interview med TV3 Sport.

Læs også:Vejle-lejren retter kritikken mod dommeren: Ville have FCM’er smidt ud

– Jeg tror, at alle, der har spillet og fulgt med, at så er man altid bekymret, når man har en mand, der render rundt med et gult kort – og lige har fået det – som laver et frispark lige foran dit eget felt. Man ved aldrig, hvad det ender ud med, siger Priske og fortsætter:

– Det er klart, at vi havde en følelse af, at han lå lige på vippen. Det var ikke mange frispark, som han skulle lave, men han lovede mig i pausen, at han nok skulle holde hovedet koldt, lyder det fra FCM-træneren.

Læs også:Dreyer trak afgørende straffespark: Sådan ser han selv situationen

Sejren betyder desuden, at FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen, og det er noget, som glæder Brian Priske meget, da de også har Champions League at se til.

– Det vidner om noget kvalitet og substans i holdet, og generelt er noget af det, som vi har fået på puklen for i de tidligere år har handlet om, at vi ikke har kunne mestre begge ting. Det synes jeg, at vi har gjort – måske ikke til 100 procent perfektion, men tæt på alligevel. Det har ikke været let i denne tid, og jeg ser mange managere rundt om i Europa, som synes, at det har været et hårdt år, fortæller Priske.

Næste opgave for FCM er mod Liverpool på onsdag på hjemmebane.  

Læs også:FCM topper ligaen efter tre VAR-gennemsyn for straffespark
Læs også:Bedst og værst: FCM’er bør være jagtet af europæiske klubber
Læs også:LIVE: Sådan gik det da FCM slog Vejle






LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Usikker på Chido Obi-transfer

Frankrig – Sverige