Priske indrømmer det: Rødt kort var lige på vippen for Paulinho

FC Midtjyllands cheftræner kan godt se, at Paulinho var tæt på et rødt kort mod Vejle. De to lavede derfor en aftale i pausen.



FC Midtjylland vandt lørdag eftermiddag med 2-0 over Vejle på udebane, men inden målene blev scoret kunne midtjyderne været blevet reduceret til 10 mand, da venstrebacken Paulinho lavede et frispark kort efter, at han havde fået gult kort.

Det fik Vejle-spillerne til at protestere, da dommer Morten Krogh ikke hev endnu et op til brasilianeren. For FCM-cheftræner Brian Priske var det da også i tankerne, at nu kunne det blive rødt for spilleren. Det erkender han i et interview med TV3 Sport.

Læs også:Vejle-lejren retter kritikken mod dommeren: Ville have FCM’er smidt ud

– Jeg tror, at alle, der har spillet og fulgt med, at så er man altid bekymret, når man har en mand, der render rundt med et gult kort – og lige har fået det – som laver et frispark lige foran dit eget felt. Man ved aldrig, hvad det ender ud med, siger Priske og fortsætter:

– Det er klart, at vi havde en følelse af, at han lå lige på vippen. Det var ikke mange frispark, som han skulle lave, men han lovede mig i pausen, at han nok skulle holde hovedet koldt, lyder det fra FCM-træneren.

Læs også:Dreyer trak afgørende straffespark: Sådan ser han selv situationen

Sejren betyder desuden, at FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen, og det er noget, som glæder Brian Priske meget, da de også har Champions League at se til.

– Det vidner om noget kvalitet og substans i holdet, og generelt er noget af det, som vi har fået på puklen for i de tidligere år har handlet om, at vi ikke har kunne mestre begge ting. Det synes jeg, at vi har gjort – måske ikke til 100 procent perfektion, men tæt på alligevel. Det har ikke været let i denne tid, og jeg ser mange managere rundt om i Europa, som synes, at det har været et hårdt år, fortæller Priske.

Næste opgave for FCM er mod Liverpool på onsdag på hjemmebane.  

Læs også:FCM topper ligaen efter tre VAR-gennemsyn for straffespark
Læs også:Bedst og værst: FCM’er bør være jagtet af europæiske klubber
Læs også:LIVE: Sådan gik det da FCM slog Vejle






LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM