AGF har de senere år haft et godt øje til islandske talenter.
Sölvi Stefánsson, Kristian Þór Hjaltason og Tomas Oli Kristjansson er nogle af dem, der er kommet til de seneste transfervinduer.
Og nu er en af deres landsmænd på besøg – faktisk er han fætter til 17-årige Tomas Oli Kristjansson, som AGF præsenterede sidste år.
Fotbolti.net skriver således, at 14-årige Benjamin Björnsson fra Stjarnan er til prøvetræning hos aarhusianerne.
Tipsbladet har været i kontakt med Stjarnans cheftræner, Jökull Elísabertson, som har et indgående kendskab til Benjamin Björnsson.
– Han er en spændende spiller, som er hurtig og rigtig god på bolden. Han er en fantastisk dribler og gør sine holdkammerater bedre. Han spiller enten som 10’er eller på kanten. På kanten er han god uden bold, mens han bliver brugt som 10’er for at styrke hans evner i små rum.
Benjamin Björnsson spiller U17- og særligt U19-fodbold i Stjarnan og træner med førsteholdet hver uge, hvor han også får individuel træning.
– Jeg blev overrasket, da han første gang trænede med os på førsteholdet. Han blev ikke fanget ude af position, hvilket ikke altid er tilfældet med spillere på hans alder, siger Jökull Elísabertson og tilføjer:
– Han er ikke den højeste, men han er kropsstærk. Han er også godt forberedt på fodbold på et højere niveau, og derudover har han en masse kvaliteter, som ikke har med hans fysik at gøre. Vi bruger meget tid på at træne hans hoved, så han ved, hvad der kommer til at vente ham på et højere niveau.
Jökull Elísabertson fortæller, at Benjamin Björnsson har trænet med i AGF i denne uge, hvorefter han vender retur til Stjarnan. Træneren har ikke endnu talt med talentet, og ved derfor ikke, hvordan træningsugen er gået.
Fans af AGF må dog væbne sig med tålmodighed i forhold til en mulig transfer, da Benjamin Björnsson først må skifte til en klub i Europa, når ungdomslandsholdsspilleren fylder 16. Han bliver 15 senere i år.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED