Prøvetræner i AGF

AGF ser i denne uge en spændende offensivspiller an.



AGF har de senere år haft et godt øje til islandske talenter.

Sölvi Stefánsson, Kristian Þór Hjaltason og Tomas Oli Kristjansson er nogle af dem, der er kommet til de seneste transfervinduer.

Og nu er en af deres landsmænd på besøg – faktisk er han fætter til 17-årige Tomas Oli Kristjansson, som AGF præsenterede sidste år.

Fotbolti.net skriver således, at 14-årige Benjamin Björnsson fra Stjarnan er til prøvetræning hos aarhusianerne.

Tipsbladet har været i kontakt med Stjarnans cheftræner, Jökull Elísabertson, som har et indgående kendskab til Benjamin Björnsson.

– Han er en spændende spiller, som er hurtig og rigtig god på bolden. Han er en fantastisk dribler og gør sine holdkammerater bedre. Han spiller enten som 10’er eller på kanten. På kanten er han god uden bold, mens han bliver brugt som 10’er for at styrke hans evner i små rum.

Benjamin Björnsson spiller U17- og særligt U19-fodbold i Stjarnan og træner med førsteholdet hver uge, hvor han også får individuel træning.

– Jeg blev overrasket, da han første gang trænede med os på førsteholdet. Han blev ikke fanget ude af position, hvilket ikke altid er tilfældet med spillere på hans alder, siger Jökull Elísabertson og tilføjer:

– Han er ikke den højeste, men han er kropsstærk. Han er også godt forberedt på fodbold på et højere niveau, og derudover har han en masse kvaliteter, som ikke har med hans fysik at gøre. Vi bruger meget tid på at træne hans hoved, så han ved, hvad der kommer til at vente ham på et højere niveau.

Jökull Elísabertson fortæller, at Benjamin Björnsson har trænet med i AGF i denne uge, hvorefter han vender retur til Stjarnan. Træneren har ikke endnu talt med talentet, og ved derfor ikke, hvordan træningsugen er gået.

Fans af AGF må dog væbne sig med tålmodighed i forhold til en mulig transfer, da Benjamin Björnsson først må skifte til en klub i Europa, når ungdomslandsholdsspilleren fylder 16. Han bliver 15 senere i år.



Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten