Prøvetræner i AGF

AGF ser i denne uge en spændende offensivspiller an.



AGF har de senere år haft et godt øje til islandske talenter.

Sölvi Stefánsson, Kristian Þór Hjaltason og Tomas Oli Kristjansson er nogle af dem, der er kommet til de seneste transfervinduer.

Og nu er en af deres landsmænd på besøg – faktisk er han fætter til 17-årige Tomas Oli Kristjansson, som AGF præsenterede sidste år.

Fotbolti.net skriver således, at 14-årige Benjamin Björnsson fra Stjarnan er til prøvetræning hos aarhusianerne.

Tipsbladet har været i kontakt med Stjarnans cheftræner, Jökull Elísabertson, som har et indgående kendskab til Benjamin Björnsson.

– Han er en spændende spiller, som er hurtig og rigtig god på bolden. Han er en fantastisk dribler og gør sine holdkammerater bedre. Han spiller enten som 10’er eller på kanten. På kanten er han god uden bold, mens han bliver brugt som 10’er for at styrke hans evner i små rum.

Benjamin Björnsson spiller U17- og særligt U19-fodbold i Stjarnan og træner med førsteholdet hver uge, hvor han også får individuel træning.

– Jeg blev overrasket, da han første gang trænede med os på førsteholdet. Han blev ikke fanget ude af position, hvilket ikke altid er tilfældet med spillere på hans alder, siger Jökull Elísabertson og tilføjer:

– Han er ikke den højeste, men han er kropsstærk. Han er også godt forberedt på fodbold på et højere niveau, og derudover har han en masse kvaliteter, som ikke har med hans fysik at gøre. Vi bruger meget tid på at træne hans hoved, så han ved, hvad der kommer til at vente ham på et højere niveau.

Jökull Elísabertson fortæller, at Benjamin Björnsson har trænet med i AGF i denne uge, hvorefter han vender retur til Stjarnan. Træneren har ikke endnu talt med talentet, og ved derfor ikke, hvordan træningsugen er gået.

Fans af AGF må dog væbne sig med tålmodighed i forhold til en mulig transfer, da Benjamin Björnsson først må skifte til en klub i Europa, når ungdomslandsholdsspilleren fylder 16. Han bliver 15 senere i år.





‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Scorer vanvittig løn i Premier League

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

AGF-spiller idømt karantæne

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb