Prøvetræner i AGF

AGF ser i denne uge en spændende offensivspiller an.



AGF har de senere år haft et godt øje til islandske talenter.

Sölvi Stefánsson, Kristian Þór Hjaltason og Tomas Oli Kristjansson er nogle af dem, der er kommet til de seneste transfervinduer.

Og nu er en af deres landsmænd på besøg – faktisk er han fætter til 17-årige Tomas Oli Kristjansson, som AGF præsenterede sidste år.

Fotbolti.net skriver således, at 14-årige Benjamin Björnsson fra Stjarnan er til prøvetræning hos aarhusianerne.

Tipsbladet har været i kontakt med Stjarnans cheftræner, Jökull Elísabertson, som har et indgående kendskab til Benjamin Björnsson.

– Han er en spændende spiller, som er hurtig og rigtig god på bolden. Han er en fantastisk dribler og gør sine holdkammerater bedre. Han spiller enten som 10’er eller på kanten. På kanten er han god uden bold, mens han bliver brugt som 10’er for at styrke hans evner i små rum.

Benjamin Björnsson spiller U17- og særligt U19-fodbold i Stjarnan og træner med førsteholdet hver uge, hvor han også får individuel træning.

– Jeg blev overrasket, da han første gang trænede med os på førsteholdet. Han blev ikke fanget ude af position, hvilket ikke altid er tilfældet med spillere på hans alder, siger Jökull Elísabertson og tilføjer:

– Han er ikke den højeste, men han er kropsstærk. Han er også godt forberedt på fodbold på et højere niveau, og derudover har han en masse kvaliteter, som ikke har med hans fysik at gøre. Vi bruger meget tid på at træne hans hoved, så han ved, hvad der kommer til at vente ham på et højere niveau.

Jökull Elísabertson fortæller, at Benjamin Björnsson har trænet med i AGF i denne uge, hvorefter han vender retur til Stjarnan. Træneren har ikke endnu talt med talentet, og ved derfor ikke, hvordan træningsugen er gået.

Fans af AGF må dog væbne sig med tålmodighed i forhold til en mulig transfer, da Benjamin Björnsson først må skifte til en klub i Europa, når ungdomslandsholdsspilleren fylder 16. Han bliver 15 senere i år.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Bayern – PSG

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’