AGF har de senere år haft et godt øje til islandske talenter.
Sölvi Stefánsson, Kristian Þór Hjaltason og Tomas Oli Kristjansson er nogle af dem, der er kommet til de seneste transfervinduer.
Og nu er en af deres landsmænd på besøg – faktisk er han fætter til 17-årige Tomas Oli Kristjansson, som AGF præsenterede sidste år.
Fotbolti.net skriver således, at 14-årige Benjamin Björnsson fra Stjarnan er til prøvetræning hos aarhusianerne.
Tipsbladet har været i kontakt med Stjarnans cheftræner, Jökull Elísabertson, som har et indgående kendskab til Benjamin Björnsson.
– Han er en spændende spiller, som er hurtig og rigtig god på bolden. Han er en fantastisk dribler og gør sine holdkammerater bedre. Han spiller enten som 10’er eller på kanten. På kanten er han god uden bold, mens han bliver brugt som 10’er for at styrke hans evner i små rum.
Benjamin Björnsson spiller U17- og særligt U19-fodbold i Stjarnan og træner med førsteholdet hver uge, hvor han også får individuel træning.
– Jeg blev overrasket, da han første gang trænede med os på førsteholdet. Han blev ikke fanget ude af position, hvilket ikke altid er tilfældet med spillere på hans alder, siger Jökull Elísabertson og tilføjer:
– Han er ikke den højeste, men han er kropsstærk. Han er også godt forberedt på fodbold på et højere niveau, og derudover har han en masse kvaliteter, som ikke har med hans fysik at gøre. Vi bruger meget tid på at træne hans hoved, så han ved, hvad der kommer til at vente ham på et højere niveau.
Jökull Elísabertson fortæller, at Benjamin Björnsson har trænet med i AGF i denne uge, hvorefter han vender retur til Stjarnan. Træneren har ikke endnu talt med talentet, og ved derfor ikke, hvordan træningsugen er gået.
Fans af AGF må dog væbne sig med tålmodighed i forhold til en mulig transfer, da Benjamin Björnsson først må skifte til en klub i Europa, når ungdomslandsholdsspilleren fylder 16. Han bliver 15 senere i år.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub