Prøvetræner i AGF

AGF ser i denne uge en spændende offensivspiller an.



AGF har de senere år haft et godt øje til islandske talenter.

Sölvi Stefánsson, Kristian Þór Hjaltason og Tomas Oli Kristjansson er nogle af dem, der er kommet til de seneste transfervinduer.

Og nu er en af deres landsmænd på besøg – faktisk er han fætter til 17-årige Tomas Oli Kristjansson, som AGF præsenterede sidste år.

Fotbolti.net skriver således, at 14-årige Benjamin Björnsson fra Stjarnan er til prøvetræning hos aarhusianerne.

Tipsbladet har været i kontakt med Stjarnans cheftræner, Jökull Elísabertson, som har et indgående kendskab til Benjamin Björnsson.

– Han er en spændende spiller, som er hurtig og rigtig god på bolden. Han er en fantastisk dribler og gør sine holdkammerater bedre. Han spiller enten som 10’er eller på kanten. På kanten er han god uden bold, mens han bliver brugt som 10’er for at styrke hans evner i små rum.

Benjamin Björnsson spiller U17- og særligt U19-fodbold i Stjarnan og træner med førsteholdet hver uge, hvor han også får individuel træning.

– Jeg blev overrasket, da han første gang trænede med os på førsteholdet. Han blev ikke fanget ude af position, hvilket ikke altid er tilfældet med spillere på hans alder, siger Jökull Elísabertson og tilføjer:

– Han er ikke den højeste, men han er kropsstærk. Han er også godt forberedt på fodbold på et højere niveau, og derudover har han en masse kvaliteter, som ikke har med hans fysik at gøre. Vi bruger meget tid på at træne hans hoved, så han ved, hvad der kommer til at vente ham på et højere niveau.

Jökull Elísabertson fortæller, at Benjamin Björnsson har trænet med i AGF i denne uge, hvorefter han vender retur til Stjarnan. Træneren har ikke endnu talt med talentet, og ved derfor ikke, hvordan træningsugen er gået.

Fans af AGF må dog væbne sig med tålmodighed i forhold til en mulig transfer, da Benjamin Björnsson først må skifte til en klub i Europa, når ungdomslandsholdsspilleren fylder 16. Han bliver 15 senere i år.





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk