Profil frygtede tilbagefald: Hårde 24 timer

Tobias Mølgaard var lykkelig for at være tilbage på banen i Superligaen efter en forskrækkelse for nylig.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var svært at afgøre, hvilken AGF’er, der havde det største smil søndag eftermiddag efter en sejr på 4-0 over AaB.

Men glad, det var Tobias Mølgaard i hvert fald, da han talte med Tipsbladet og de øvrige mediers journalister uden for AGF’s omklædningsrum i Vejlby-Risskov Hallen.

Det var en dag, hvor meget var nyt for AGF, der vandt på den nye hjemmebane i den nordlige del af byen og dermed sikrede nok en runde på tredjepladsen i Superligaen.

Det var også et godt rygstød til århusianerne på den hjemmebane, de skal spille på de næste to år, og så var det en skøn eftermiddag for Tobias Mølgaard, der fik sin tredje indskiftning og Superliga-kamp i sæsonen.

2024 har været forfærdeligt for forsvarsspilleren, der har døjet med en yderst besværlig muskelskade, man i første omgang i foråret troede kun ville koste et par uger, og så endte med at holde Mølgaard ude helt til de sidste par kampe i november og december.

Og efter FC København-kampen, der var AGF’s afsluttende træningskamp for to uger siden, begyndte det igen at gøre nas på forsvarsspilleren, der havde et par meget nervøse dage, men altså var klar igen mod AaB efter at have siddet over mod Sønderjyske i sidste weekend.

– Det er først og fremmest fedt at være tilbage. Det var et lille tilbageslag efter FCK-kampen hvor jeg mærkede noget igen lidt højt oppe. Jeg havde et halv time i mig i dag, og det var egentlig mere, end jeg kunne håbe på, da jeg fik det lille tilbagefald, siger Tobias Mølgaard.

– Jeg var nervøs for, at det var lidt værre, end hvad det var, så det er dejligt at kunne bidrage allerede igen så hurtigt efter.

– Det er klart, at de første 24 timer er hårde, fordi det var nogle af de samme symptomer, som jeg har døjet med. Men det er jo et spørgsmål om, at jeg skal ramme den rigtige belastning, siger Tobias Mølgaard, der blev spurgt til, hvordan han konkret mærkede skaden efter kampen mod FCK lørdag 8. februar.

– Det kom om aftenen. Jeg kunne mærke, at det begyndte at blive lidt stift. Og det er typisk nok efter sådan en skade, at det ikke nødvendigvis sker i forbindelse med en bestemt situationen eller aktion. Det kan ske, fordi jeg laver lidt for meget, eller at jeg springer i intensiteten. Det var trods alt en hård kamp, hvor jeg ramte flere højintense aktioner. Så det var ikke så dramatisk, men for mig fylder det selvfølgelig meget. Det er jo træls, når jeg ikke bare kan spille på 100 procent, som jeg har været vant til. Men det kommer snart. Det er bare at klø på og få en masse træninger og minutter, siger Tobias Mølgaard.

Tobias Mølgaard kom til AGF fra Vejle Boldklub i 2022 og havde gjort det godt efter et skifte fra backen til en plads i midterforsvaret, da skaden opstod i begyndelsen af 2024.

AGF begyndte søndagens kamp med Frederik Tingager i den vanlige position som central midtstopper med Henrik Dalsgaard til højre og Michael Akoto til venstre.

=w[q]||[];w[q].push(["_mgc.load"])})(window,"_mgq");




Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl