ÅRHUS (Tipsbladet): Det var svært at afgøre, hvilken AGF’er, der havde det største smil søndag eftermiddag efter en sejr på 4-0 over AaB.
Men glad, det var Tobias Mølgaard i hvert fald, da han talte med Tipsbladet og de øvrige mediers journalister uden for AGF’s omklædningsrum i Vejlby-Risskov Hallen.
Det var en dag, hvor meget var nyt for AGF, der vandt på den nye hjemmebane i den nordlige del af byen og dermed sikrede nok en runde på tredjepladsen i Superligaen.
Det var også et godt rygstød til århusianerne på den hjemmebane, de skal spille på de næste to år, og så var det en skøn eftermiddag for Tobias Mølgaard, der fik sin tredje indskiftning og Superliga-kamp i sæsonen.
2024 har været forfærdeligt for forsvarsspilleren, der har døjet med en yderst besværlig muskelskade, man i første omgang i foråret troede kun ville koste et par uger, og så endte med at holde Mølgaard ude helt til de sidste par kampe i november og december.
Og efter FC København-kampen, der var AGF’s afsluttende træningskamp for to uger siden, begyndte det igen at gøre nas på forsvarsspilleren, der havde et par meget nervøse dage, men altså var klar igen mod AaB efter at have siddet over mod Sønderjyske i sidste weekend.
– Det er først og fremmest fedt at være tilbage. Det var et lille tilbageslag efter FCK-kampen hvor jeg mærkede noget igen lidt højt oppe. Jeg havde et halv time i mig i dag, og det var egentlig mere, end jeg kunne håbe på, da jeg fik det lille tilbagefald, siger Tobias Mølgaard.

– Jeg var nervøs for, at det var lidt værre, end hvad det var, så det er dejligt at kunne bidrage allerede igen så hurtigt efter.
– Det er klart, at de første 24 timer er hårde, fordi det var nogle af de samme symptomer, som jeg har døjet med. Men det er jo et spørgsmål om, at jeg skal ramme den rigtige belastning, siger Tobias Mølgaard, der blev spurgt til, hvordan han konkret mærkede skaden efter kampen mod FCK lørdag 8. februar.
– Det kom om aftenen. Jeg kunne mærke, at det begyndte at blive lidt stift. Og det er typisk nok efter sådan en skade, at det ikke nødvendigvis sker i forbindelse med en bestemt situationen eller aktion. Det kan ske, fordi jeg laver lidt for meget, eller at jeg springer i intensiteten. Det var trods alt en hård kamp, hvor jeg ramte flere højintense aktioner. Så det var ikke så dramatisk, men for mig fylder det selvfølgelig meget. Det er jo træls, når jeg ikke bare kan spille på 100 procent, som jeg har været vant til. Men det kommer snart. Det er bare at klø på og få en masse træninger og minutter, siger Tobias Mølgaard.
Tobias Mølgaard kom til AGF fra Vejle Boldklub i 2022 og havde gjort det godt efter et skifte fra backen til en plads i midterforsvaret, da skaden opstod i begyndelsen af 2024.
AGF begyndte søndagens kamp med Frederik Tingager i den vanlige position som central midtstopper med Henrik Dalsgaard til højre og Michael Akoto til venstre.
[bc_related_news tag=”agf” limit=14
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Riemer melder stjerne klar
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Klar besked til danske debutanter
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
I chok over Steve Cooper-historie
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby