Det er ikke nogen hemmelighed, at Lars Kramer overvejer fremtiden; det har han tidligere slået fast. Nu siger han så til bold.dk, at han “helt sikkert” er åben for at finde en anden og større klub i Danmark.
Kramer har været en af de bærende kræfter for Viborgs oprykkerhold, og hans kontrakt løber ud til sommer, så han kan frit forhandle med andre klubber. Eventuelt nogle af de store af slagsen i Superligaen.
– Jeg har haft en rigtig god sæson i Superligaen, og jeg føler mig klar til niveauet i de største klubber i Danmark.
– Samtidig kan jeg lide landet og føler mig hjemme her i Danmark, som føles meget som Holland, så jeg er helt sikkert åben for at finde en anden og større klub i Danmark, siger Kramer til bold.dk.
22-årige Lars Kramer har spillet i Viborg FF siden sommeren 2019, da han kom til klubben fra FC Groningen i hjemlandet. Han var blandt andet med til at spille holdet op i Superligaen igen i seneste sæson.
Viborg vil gerne forlænge med Kramer og hans forsvarsmakker Mads Lauritsen, der også har kontraktudløb til sommer.
– Vi har dialog med dem begge. Jeg vil ikke fortælle, hvor langt vi er i processen, men vi er i god dialog med dem.
– Der er ingen tvivl om, at det er to spillere, der har gjort det rigtig godt for os og har fundet et godt makkerskab. Vi må se, hvad fremtiden bringer for dem, men det er to spillere, vi er rigtig glade for, sagde sportschef Jesper Fredberg i slutningen af november.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER