Viborg FF gik søndag på vinterpause med en uafgjort mod nedrykningstruede Sønderjyske, selv om holdet fra domkirkebyen var en mand i undertal i mere end en time.
En af kampens hovedpersoner var Lars Kramer, der fik tildelt det røde kort efter en halv times spil. Han udgjorde indtil da midterforsvaret sammen med Mads Lauritsen.
Fælles for de to spillere er, at begge har kontraktudløb til sommer.
Efter kampen fortalte Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, at han forsøger at forlænge med forsvarsduoen.
– Vi har dialog med dem begge. Jeg vil ikke fortælle, hvor langt vi er i processen, men vi er i god dialog med dem.
– Der er ingen tvivl om, at det er to spillere, der har gjort det rigtig godt for os og har fundet et godt makkerskab. Vi må se, hvad fremtiden bringer for dem, men det er to spillere, vi er rigtig glade for, siger sportschefen.
Mads Lauritsen var noget mere fåmælt omkring dialogen med klubben, da han udtalte sig efter kampen.
– Jeg har det godt i Viborg, og jeg er glad for min rolle, men vi må se, hvad der sker.
– Vi snakker lidt frem og tilbage, men der er vist god tid til at snakke om det, siger forsvarsspilleren.
Begge spillere må snakke med andre klubber, når der et halvt år tilbage af kontrakten, og Viborg har derfor travlt, hvis klubben skal forlænge med dem, inden det bliver aktuelt.
Viborgs cheftræner, Lars Friis, fortalte efter kampen om vigtigheden af sit makkerpar i forsvaret, men han understregede på samme tid, at han ikke har meget at sige i sagen.
– Jeg vil gerne beholde dem. Det er der ingen tvivl om. Det er nogle af dem, der har spillet flest kampe for mig. De er en sammentømret enhed nede i forsvaret, og det siger sig selv, at jeg vil være ked af at miste dem.
– Der er en procedure for alt det her og en måde at gøre tingene på. Meget af det er ude af mine hænder.
– Jeg ved, at Fredberg gør alt, hvad han kan, siger Lars Friis.
Lauritsen har bidraget med 2 mål i 16 superligakampe siden sæsonstart. Kramer har lavet 3 mål i 15 kampe. Hollænderen er desuden to gange blevet udvist.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
