Viborg FF gik søndag på vinterpause med en uafgjort mod nedrykningstruede Sønderjyske, selv om holdet fra domkirkebyen var en mand i undertal i mere end en time.
En af kampens hovedpersoner var Lars Kramer, der fik tildelt det røde kort efter en halv times spil. Han udgjorde indtil da midterforsvaret sammen med Mads Lauritsen.
Fælles for de to spillere er, at begge har kontraktudløb til sommer.
Efter kampen fortalte Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, at han forsøger at forlænge med forsvarsduoen.
– Vi har dialog med dem begge. Jeg vil ikke fortælle, hvor langt vi er i processen, men vi er i god dialog med dem.
– Der er ingen tvivl om, at det er to spillere, der har gjort det rigtig godt for os og har fundet et godt makkerskab. Vi må se, hvad fremtiden bringer for dem, men det er to spillere, vi er rigtig glade for, siger sportschefen.
Mads Lauritsen var noget mere fåmælt omkring dialogen med klubben, da han udtalte sig efter kampen.
– Jeg har det godt i Viborg, og jeg er glad for min rolle, men vi må se, hvad der sker.
– Vi snakker lidt frem og tilbage, men der er vist god tid til at snakke om det, siger forsvarsspilleren.
Begge spillere må snakke med andre klubber, når der et halvt år tilbage af kontrakten, og Viborg har derfor travlt, hvis klubben skal forlænge med dem, inden det bliver aktuelt.
Viborgs cheftræner, Lars Friis, fortalte efter kampen om vigtigheden af sit makkerpar i forsvaret, men han understregede på samme tid, at han ikke har meget at sige i sagen.
– Jeg vil gerne beholde dem. Det er der ingen tvivl om. Det er nogle af dem, der har spillet flest kampe for mig. De er en sammentømret enhed nede i forsvaret, og det siger sig selv, at jeg vil være ked af at miste dem.
– Der er en procedure for alt det her og en måde at gøre tingene på. Meget af det er ude af mine hænder.
– Jeg ved, at Fredberg gør alt, hvad han kan, siger Lars Friis.
Lauritsen har bidraget med 2 mål i 16 superligakampe siden sæsonstart. Kramer har lavet 3 mål i 15 kampe. Hollænderen er desuden to gange blevet udvist.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
