Viborg FF gik søndag på vinterpause med en uafgjort mod nedrykningstruede Sønderjyske, selv om holdet fra domkirkebyen var en mand i undertal i mere end en time.
En af kampens hovedpersoner var Lars Kramer, der fik tildelt det røde kort efter en halv times spil. Han udgjorde indtil da midterforsvaret sammen med Mads Lauritsen.
Fælles for de to spillere er, at begge har kontraktudløb til sommer.
Efter kampen fortalte Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, at han forsøger at forlænge med forsvarsduoen.
– Vi har dialog med dem begge. Jeg vil ikke fortælle, hvor langt vi er i processen, men vi er i god dialog med dem.
– Der er ingen tvivl om, at det er to spillere, der har gjort det rigtig godt for os og har fundet et godt makkerskab. Vi må se, hvad fremtiden bringer for dem, men det er to spillere, vi er rigtig glade for, siger sportschefen.
Mads Lauritsen var noget mere fåmælt omkring dialogen med klubben, da han udtalte sig efter kampen.
– Jeg har det godt i Viborg, og jeg er glad for min rolle, men vi må se, hvad der sker.
– Vi snakker lidt frem og tilbage, men der er vist god tid til at snakke om det, siger forsvarsspilleren.
Begge spillere må snakke med andre klubber, når der et halvt år tilbage af kontrakten, og Viborg har derfor travlt, hvis klubben skal forlænge med dem, inden det bliver aktuelt.
Viborgs cheftræner, Lars Friis, fortalte efter kampen om vigtigheden af sit makkerpar i forsvaret, men han understregede på samme tid, at han ikke har meget at sige i sagen.
– Jeg vil gerne beholde dem. Det er der ingen tvivl om. Det er nogle af dem, der har spillet flest kampe for mig. De er en sammentømret enhed nede i forsvaret, og det siger sig selv, at jeg vil være ked af at miste dem.
– Der er en procedure for alt det her og en måde at gøre tingene på. Meget af det er ude af mine hænder.
– Jeg ved, at Fredberg gør alt, hvad han kan, siger Lars Friis.
Lauritsen har bidraget med 2 mål i 16 superligakampe siden sæsonstart. Kramer har lavet 3 mål i 15 kampe. Hollænderen er desuden to gange blevet udvist.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
MEDIE
