Superliga-klubberne afvikler søndag sidste runde i Grundspillet, og så ved de 12 hold derefter, om de spiller med om det sjove eller ej.
Ligaen deles op i Mesterskabsspillet og Kvalifikationsspillet, og selv om det ikke allerede er på plads, hvilke klubber der er med hvor, er Divsionsforeningen i gang med at forberede kampprogrammet for slutspillet.
Dermed kan fans meget snart få kampprogrammet for de sidste runder i Superligaen. Og dermed også – hvis der bliver åbnet op for, at man kan komme på stadion igen – hvor og hvornår man i de kommende måneder kan se fodbold.
Peter Ebbesen, turneringschef i Divisionsforeningen, fortæller, at der allerede er nyt i næste uge, selv om slutspillet ikke indledes før den 5. april.
– Det bliver tirsdag (d. 23. marts) – det regner vi stærkt med, siger turneringschef Peter Ebbesen til tipsbladet.dk om en offentliggørelse af kampprogrammet for slutspillet:
– Vi har faktisk det meste klart allerede mandag, og så skal programudvalget godkende det. Det gæder både Mesterskabsspillet og Kvalifikationsspillet samt 1. division, hvor strukturen jo er den samme. Vi når dog ikke i mål mandag, fordi tv-tidspunkterne til de første x antal runder også skal forelægges for klubberne til godkendelse.
I sidste sæson, hvor slutspillet var rykket til om sommeren grundet pandemien, havde Divisionsforeningen allerede inden starten en skabelon til, hvordan slutspillet skulle starte. I Mesterskabsspillet blev det nummer seks mod nummer et, fem mod to og fire mod tre i første runde.
Sådan kommer det ikke til at blive i år.
– Det gjorde vi undtagelsesvis, fordi der var så kort en overgang i sommer. Denne gang er der tre uger, inden slutspillet starter, og det er vel den længste periode, vi har haft. Vi har også valgt at justere datoplanen, så der ikke spilles i den første del af påsken, hvor der ellers var programsat en runde. Og det er, fordi der er landskampe lige inden påsken, siger turneringenschefen.
Og det er ikke den eneste ændring, der kommer i programplanlægningen denne gang. Tidligere har det været sådan, at de hold, der slutter et, to og tre i Grundspillet, også slutter på hjemmebane i slutspillet. Altså spiller sidste runde på egen bane.
– Det er vi også gået væk fra, og det har vi informeret klubberne om for længe siden. Den binding vil vi ikke have. Vi kører ikke med nogen standard, for der er kun 10 spillerunder, og alle møder hinanden inden for de første fem runder og igen i de sidste fem. Da vi har som regel, at ingen hold skal have to udekampe eller to hjemmekampe i de sidste to runder, ville en femtedel af Mesterskabsspillets kampprogram reelt være fastlåst, hvis top tre fra Grundspillet skulle slutte hjemme, siger Peter Ebbesen.
Mens man kommer med hele programmet for slutspillet på tirsdag, kommer der kun tv-valg på en del af slutspillet tirsdag.
Brøndby IF har vundet Grundspillet i Superligaen – du kan læse optakten til klubbens søndagsmøde med AGF her.

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Tottenham præsenterer FC København-emne

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Gylden chance for Roony Bardghji

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Tengstedt på plads i ny klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Massiv interesse for Horsens-flop

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær