Fodboldens verden kan synes uendelig stor – alligevel kan mange skæbner vikles sammen på kryds og tværs.
OB's nyerhvervede midtbanespiller Sven Köhler har eksempelvis et nært forhold til forældrene til en af fynboernes tidligere spillere, og tyskeren glæder sig til at besøge dem i deres hus i Odense.
For en god håndfuld år siden vandt Schalke 04 det tyske U19-mesterskab, og den helt store stjerne på holdet var Leroy Sané, men også Sven Köhler og danske Jacob Rasmussen var en del af guldholdet.
26-årige Jacob Rasmussen, der i dag spiller for Fiorentina, er født i Odense og skiftede som teenager fra OB til Schalke 04, og her mødte fynboen Sven Köhler. De udviklede et godt forhold til hinanden og endte med at bo under samme tag i Ruhr-distriktet.
– Jeg har SMS'et en del med Jacob om mit skifte til OB. Han har sagt, at jeg bare skal række ud til hans forældre, som bor i Odense, hvis der er noget. Jeg kender hans forældre rigtig godt, for de besøgte ofte Jacob i Tyskland, og jeg glæder mig til at se dem. Jeg har ikke haft tid til at besøge dem endnu, men det kommer jeg helt sikkert til, siger Sven Köhler til Tipsbladet.
Jacob Rasmussen har naturligvis også fortalt lystigt om sin barndomsklub, som Sven Köhler nu skal tørne ud for.
– Jacob er glad for, at jeg er skiftet til OB. Han følger stadig dansk fodbold og OB, og han har naturligvis kun sagt pæne ting om Odense. Jeg glæder mig til at opleve det hele – ifølge Jacob har jeg en masse godt i vente, fastslår Köhler.
Jacob Rasmussen er langt fra den eneste fra det tidligere mesterhold i Schalke 04, som Sven Köhler har kontakt med den dag i dag. Også verdensstjernen Leroy Sané taler OB-spilleren med fra tid til anden.
– Han skriver til mig, når jeg har fødselsdag. Thilo Kehrer det samme. Vi havde et virkelig godt ungdomshold i Schalke 04 dengang og blev tyske mestre. Jeg tror, at alle spillere fra det hold spiller minimum i den tyske 3. Liga den dag i dag, og det er ikke normalt. Det siger alt om, at det var en virkelig god årgang, lyder det fra Köhler.
Som seniorspiller har 26-årige Sven Köhler tørnet ud for SV Lippstadt, SC Verl, VfL Osnabrück og nu altså OB, der er hans første klub uden for hjemlandet.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE