Newcastles store krise fortsætter

Teemu Pukki udlignede for Norwich, da klubben spillede 1-1 med Newcastle i et bundbrag i Premier League.



Heller ikke 14. gang var lykkens gang for Newcastle i Premier League i denne sæson.

Tirsdag spillede bundproppen i den bedste engelske fodboldrække 1-1 med Norwich, der inden kampen lå på næstsidstepladsen.

Dermed er Newcastle fortsat uden sejre.

Den første af slagsen på denne side af sommerpausen så ellers endelig ud til at komme. På trods af at have været i undertal siden niende minut fik Callum Wilson på et straffespark sendt Newcastle i front efter en times spil.

Men små 20 minutter senere smed Teemu Pukki en spand koldt vand i ansigtet på spillerne fra Newcastle, da han udlignede til slutresultatet.

Resultatet efterlader Newcastle med syv point for 14 kampe. Norwich har tre point mere, nu placeret på 18.-pladsen.

Dermed er der stadig ikke sket så meget med resultaterne på banen for Newcastle, siden de store ændringer uden for kridtstregerne for nylig.

I oktober blev klubben overtaget af et stenrigt saudiarabisk anført konsortium, og kort efter blev manager Steve Bruce fyret og erstattet med Eddie Howe.

Men den nye træner har ikke rigtigt fået vendt skuden. Siden Howes ansættelse er det blevet til nu to uafgjorte og et enkelt nederlag.

Tirsdag aften tog Leeds en sejr, da det mod Crystal Palace endte 1-0. Vindermålet blev sat ind på straffespark af brasilianske Raphinha i kampens tillægstid. Joachim Andersen er skadet og var ikke med for Crystal Palace.

De tre point sender Leeds fra 17.- og op på 15.-pladsen med 15 point i alt på kontoen. Crystal Palace har ét mere på 12.-pladsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Stopper karrieren

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– Niels Frederiksen er en legende!

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Så er det officielt

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked