Pusic: Forventer bedre bane i stor klub som Brøndby

FCM-angriber Martin Pusic mener ikke, en klub som Brøndby fortjener så dårlig en bane, som præsenteres på Brøndby Stadion i foråret.



Måske skal han ikke brokke sig for meget, for den østrigsk/kroatisk-angriber Martin Pusic fra FC Midtjylland kom søndag på tavlen, da FCM fik 1-1 ud af opgøret mod Brøndby. Den 27-årige angriber scorede til 1-0 efter et hjørnespark – hans første mål for klubben – men det holdt ikke, da Ferhan Hasani udlignede mod slutfasen af opgøret.

Martin Pusic leverede en pæn indsats, hvor han ud over scoringen bød ind med god fight og et fint løbepensum. Spillet var dog umuligt at bedømme, for banen i Brøndby var og er så ringe, at pasningsspillet for begge hold havde svært ved at fungere. Og Martin Pusic mener, det er ægerligt, at der i en klub som Brøndby ikke er et bedre græstæppe.

– Banen var dårligere, end hvad fans kunne se i tv. Det var slet ikke til at spille fodbold på. Jeg har før prøvet at spille på dårlige baner, men jeg forventede, at en stor klub som Brøndby ville have en god bane. Det er en af de dårligste baner, jeg nogen sinde har spillet på. Du kunne se, at selv gode spillere havde det svært med banen, og for at vise kvaliteten skal man have en ordentlig bane at spille på, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk.

– Det var bare svært at vise noget, og det handlede ikke om kvalitet, men om styrke. Jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet med at få point, og selv om vi kun fik et, var det fint, for vi øgede forspringet, siger han videre.

Angriberen – der fører topscorerlisten i Superligaen med 12 scoringer – er selv glad for, at han nu har fået hul på bylden i FCM-trøjen.

– Det var dejligt. Jeg har arbejdet hårdt for holdet, og jeg har hele tiden haft fokus på at score. Det var både et vigtigt mål for mig og for holdet, og jeg ved, det kræver gode medspillere for at komme frem til chancerne, siger han.

Martin Pusic kostede FC Midtjylland 7,5 millioner kroner at købe fri af Esbjerg fB. 







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Kultklub jagtede Brøndby-flop