Måske skal han ikke brokke sig for meget, for den østrigsk/kroatisk-angriber Martin Pusic fra FC Midtjylland kom søndag på tavlen, da FCM fik 1-1 ud af opgøret mod Brøndby. Den 27-årige angriber scorede til 1-0 efter et hjørnespark – hans første mål for klubben – men det holdt ikke, da Ferhan Hasani udlignede mod slutfasen af opgøret.
Martin Pusic leverede en pæn indsats, hvor han ud over scoringen bød ind med god fight og et fint løbepensum. Spillet var dog umuligt at bedømme, for banen i Brøndby var og er så ringe, at pasningsspillet for begge hold havde svært ved at fungere. Og Martin Pusic mener, det er ægerligt, at der i en klub som Brøndby ikke er et bedre græstæppe.
– Banen var dårligere, end hvad fans kunne se i tv. Det var slet ikke til at spille fodbold på. Jeg har før prøvet at spille på dårlige baner, men jeg forventede, at en stor klub som Brøndby ville have en god bane. Det er en af de dårligste baner, jeg nogen sinde har spillet på. Du kunne se, at selv gode spillere havde det svært med banen, og for at vise kvaliteten skal man have en ordentlig bane at spille på, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk.
– Det var bare svært at vise noget, og det handlede ikke om kvalitet, men om styrke. Jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet med at få point, og selv om vi kun fik et, var det fint, for vi øgede forspringet, siger han videre.
Angriberen – der fører topscorerlisten i Superligaen med 12 scoringer – er selv glad for, at han nu har fået hul på bylden i FCM-trøjen.
– Det var dejligt. Jeg har arbejdet hårdt for holdet, og jeg har hele tiden haft fokus på at score. Det var både et vigtigt mål for mig og for holdet, og jeg ved, det kræver gode medspillere for at komme frem til chancerne, siger han.
Martin Pusic kostede FC Midtjylland 7,5 millioner kroner at købe fri af Esbjerg fB.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
