Måske skal han ikke brokke sig for meget, for den østrigsk/kroatisk-angriber Martin Pusic fra FC Midtjylland kom søndag på tavlen, da FCM fik 1-1 ud af opgøret mod Brøndby. Den 27-årige angriber scorede til 1-0 efter et hjørnespark – hans første mål for klubben – men det holdt ikke, da Ferhan Hasani udlignede mod slutfasen af opgøret.
Martin Pusic leverede en pæn indsats, hvor han ud over scoringen bød ind med god fight og et fint løbepensum. Spillet var dog umuligt at bedømme, for banen i Brøndby var og er så ringe, at pasningsspillet for begge hold havde svært ved at fungere. Og Martin Pusic mener, det er ægerligt, at der i en klub som Brøndby ikke er et bedre græstæppe.
– Banen var dårligere, end hvad fans kunne se i tv. Det var slet ikke til at spille fodbold på. Jeg har før prøvet at spille på dårlige baner, men jeg forventede, at en stor klub som Brøndby ville have en god bane. Det er en af de dårligste baner, jeg nogen sinde har spillet på. Du kunne se, at selv gode spillere havde det svært med banen, og for at vise kvaliteten skal man have en ordentlig bane at spille på, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk.
– Det var bare svært at vise noget, og det handlede ikke om kvalitet, men om styrke. Jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet med at få point, og selv om vi kun fik et, var det fint, for vi øgede forspringet, siger han videre.
Angriberen – der fører topscorerlisten i Superligaen med 12 scoringer – er selv glad for, at han nu har fået hul på bylden i FCM-trøjen.
– Det var dejligt. Jeg har arbejdet hårdt for holdet, og jeg har hele tiden haft fokus på at score. Det var både et vigtigt mål for mig og for holdet, og jeg ved, det kræver gode medspillere for at komme frem til chancerne, siger han.
Martin Pusic kostede FC Midtjylland 7,5 millioner kroner at købe fri af Esbjerg fB.
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
