Måske skal han ikke brokke sig for meget, for den østrigsk/kroatisk-angriber Martin Pusic fra FC Midtjylland kom søndag på tavlen, da FCM fik 1-1 ud af opgøret mod Brøndby. Den 27-årige angriber scorede til 1-0 efter et hjørnespark – hans første mål for klubben – men det holdt ikke, da Ferhan Hasani udlignede mod slutfasen af opgøret.
Martin Pusic leverede en pæn indsats, hvor han ud over scoringen bød ind med god fight og et fint løbepensum. Spillet var dog umuligt at bedømme, for banen i Brøndby var og er så ringe, at pasningsspillet for begge hold havde svært ved at fungere. Og Martin Pusic mener, det er ægerligt, at der i en klub som Brøndby ikke er et bedre græstæppe.
– Banen var dårligere, end hvad fans kunne se i tv. Det var slet ikke til at spille fodbold på. Jeg har før prøvet at spille på dårlige baner, men jeg forventede, at en stor klub som Brøndby ville have en god bane. Det er en af de dårligste baner, jeg nogen sinde har spillet på. Du kunne se, at selv gode spillere havde det svært med banen, og for at vise kvaliteten skal man have en ordentlig bane at spille på, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk.
– Det var bare svært at vise noget, og det handlede ikke om kvalitet, men om styrke. Jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet med at få point, og selv om vi kun fik et, var det fint, for vi øgede forspringet, siger han videre.
Angriberen – der fører topscorerlisten i Superligaen med 12 scoringer – er selv glad for, at han nu har fået hul på bylden i FCM-trøjen.
– Det var dejligt. Jeg har arbejdet hårdt for holdet, og jeg har hele tiden haft fokus på at score. Det var både et vigtigt mål for mig og for holdet, og jeg ved, det kræver gode medspillere for at komme frem til chancerne, siger han.
Martin Pusic kostede FC Midtjylland 7,5 millioner kroner at købe fri af Esbjerg fB.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
FC Midtjylland er ude
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
John Stones tager sydpå
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
