Pusic: Forventer bedre bane i stor klub som Brøndby

FCM-angriber Martin Pusic mener ikke, en klub som Brøndby fortjener så dårlig en bane, som præsenteres på Brøndby Stadion i foråret.



Måske skal han ikke brokke sig for meget, for den østrigsk/kroatisk-angriber Martin Pusic fra FC Midtjylland kom søndag på tavlen, da FCM fik 1-1 ud af opgøret mod Brøndby. Den 27-årige angriber scorede til 1-0 efter et hjørnespark – hans første mål for klubben – men det holdt ikke, da Ferhan Hasani udlignede mod slutfasen af opgøret.

Martin Pusic leverede en pæn indsats, hvor han ud over scoringen bød ind med god fight og et fint løbepensum. Spillet var dog umuligt at bedømme, for banen i Brøndby var og er så ringe, at pasningsspillet for begge hold havde svært ved at fungere. Og Martin Pusic mener, det er ægerligt, at der i en klub som Brøndby ikke er et bedre græstæppe.

– Banen var dårligere, end hvad fans kunne se i tv. Det var slet ikke til at spille fodbold på. Jeg har før prøvet at spille på dårlige baner, men jeg forventede, at en stor klub som Brøndby ville have en god bane. Det er en af de dårligste baner, jeg nogen sinde har spillet på. Du kunne se, at selv gode spillere havde det svært med banen, og for at vise kvaliteten skal man have en ordentlig bane at spille på, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk.

– Det var bare svært at vise noget, og det handlede ikke om kvalitet, men om styrke. Jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet med at få point, og selv om vi kun fik et, var det fint, for vi øgede forspringet, siger han videre.

Angriberen – der fører topscorerlisten i Superligaen med 12 scoringer – er selv glad for, at han nu har fået hul på bylden i FCM-trøjen.

– Det var dejligt. Jeg har arbejdet hårdt for holdet, og jeg har hele tiden haft fokus på at score. Det var både et vigtigt mål for mig og for holdet, og jeg ved, det kræver gode medspillere for at komme frem til chancerne, siger han.

Martin Pusic kostede FC Midtjylland 7,5 millioner kroner at købe fri af Esbjerg fB. 



Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

FCM-stjerne færdig for i år

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Køber sig ind i dansk klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Tænker ikke på Danmarks landshold

Bekræfter millionbud på dansker

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud