Pusic: Forventer bedre bane i stor klub som Brøndby

FCM-angriber Martin Pusic mener ikke, en klub som Brøndby fortjener så dårlig en bane, som præsenteres på Brøndby Stadion i foråret.



Måske skal han ikke brokke sig for meget, for den østrigsk/kroatisk-angriber Martin Pusic fra FC Midtjylland kom søndag på tavlen, da FCM fik 1-1 ud af opgøret mod Brøndby. Den 27-årige angriber scorede til 1-0 efter et hjørnespark – hans første mål for klubben – men det holdt ikke, da Ferhan Hasani udlignede mod slutfasen af opgøret.

Martin Pusic leverede en pæn indsats, hvor han ud over scoringen bød ind med god fight og et fint løbepensum. Spillet var dog umuligt at bedømme, for banen i Brøndby var og er så ringe, at pasningsspillet for begge hold havde svært ved at fungere. Og Martin Pusic mener, det er ægerligt, at der i en klub som Brøndby ikke er et bedre græstæppe.

– Banen var dårligere, end hvad fans kunne se i tv. Det var slet ikke til at spille fodbold på. Jeg har før prøvet at spille på dårlige baner, men jeg forventede, at en stor klub som Brøndby ville have en god bane. Det er en af de dårligste baner, jeg nogen sinde har spillet på. Du kunne se, at selv gode spillere havde det svært med banen, og for at vise kvaliteten skal man have en ordentlig bane at spille på, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk.

– Det var bare svært at vise noget, og det handlede ikke om kvalitet, men om styrke. Jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet med at få point, og selv om vi kun fik et, var det fint, for vi øgede forspringet, siger han videre.

Angriberen – der fører topscorerlisten i Superligaen med 12 scoringer – er selv glad for, at han nu har fået hul på bylden i FCM-trøjen.

– Det var dejligt. Jeg har arbejdet hårdt for holdet, og jeg har hele tiden haft fokus på at score. Det var både et vigtigt mål for mig og for holdet, og jeg ved, det kræver gode medspillere for at komme frem til chancerne, siger han.

Martin Pusic kostede FC Midtjylland 7,5 millioner kroner at købe fri af Esbjerg fB. 



Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

– De skal skille sig af med ham!

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Viborg FF – FC Midtjylland

FC København – Sønderjyske

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Stjerner sender besked til Froholdt

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Dansk bomber i tårevædet afsked

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Danskerscoringerne væltede ind

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december