Qatar-boss nævnt som medejer: Brøndby IF afviser

Brøndby IF afviser historien om, at Qatar-bossen Ivan Bravo er en del af selskabet bag klubben.



OPDATERING 08.40: Brøndby IF afviser over for Tipsbladet, at Ivan Bravo og de andre nævnte er medejere af selskabet bag Brøndby IF. Ekstra Bladet har også fjernet navnene fra deres artikel. Derfor er rubrikken på denne artikel også ændret fra “Qatar-boss medejer angiveligt Brøndby IF” til “Qatar-boss nævnt som medejer: Brøndby IF afviser”, og det er vigtigt at understrege, at Bravo ikke er en del af Brøndbys ejerkreds. Læs mere HER

Global Football Holdings er fredag blevet præsenteret som hovedaktionær i Brøndby IF, men på et pressemøde ville hverken selskabets frontperson Scott McLachlan eller Jan Bech Andersen løfte sløret for, hvilke 14 mennesker medejer selskabet.

Kun den meget omtalte David Blitzer blev bekræftet som en af ejerne.

Fredag aften satte Ekstra Bladet navn på yderligere seks mand, der er involveret. Og det er med en Qatar-boss iblandt.

Ivan Oliver Bravo Martin er nemlig en af medejerne af Global Football Holdings, skrev avisen. Af den spanske selskabsdatabase Dato Capitala fremgår han også som en del af firmaet Globalon Football Holdings, som Blitzer ejer flere klubber igennem. 

Bravo er præsident i Alcorcon, som også medejes af førnævnte David Blitzer, men spanieren er også teknisk direktør for Qatars fodboldforbund og direktør for Qatars Aspire Academy.  Det fremgår af Aspire Academys hjemmeside samt dokumenter fra blandt andet det spanske fodboldforbund.

Og rollen er bestemt ikke ny. Ivan Bravo har i mere end et årti været chef for Aspire Academy. 

Det statsfinansierede Aspire Academy er et af Qatars store prestigeprojekter, og det er en helt central del af Qatars fodbold- og sportssatsning, som skal være med til at sætte Qatar på det sportslige landkort verden over.

For nylig fik DBU kritik for at deltage i et event ved Aspire Academy, det såkaldte Aspire Academy World Summit, hvor en faglig leder fra DBU holdt oplæg om dataanalyse.

Stanis Elsborg, senioranalytiker hos Play The Game, anklagede DBU for at være en del af oliestatens PR-strategi. En PR-strategi, der nemlig nyder godt af Aspire Academy. 

– Den (PR-strategien, red.) bygger også på, at Qatar opretter organisationer, som skal forestille sig at bekymre sig om sportens integritet.

– Den bygger på, at man laver topmoderne sportsfaciliteter, hvor man i løbet af de seneste 15 år har inviteret en lang række store klubber og landshold på træningslejre.

– Og endelig bygger den på, at man for eksempel holder Aspire Academy World Summit som en del af hele PR-manøvren, sagde Elsborg til Ritzau.

Der hersker altså ingen tvivl om, at Ivan Bravo, der desuden har en fortid i Real Madrid og Leeds, er en af de allervigtigste mænd i qatarsk fodbold.

Udover Blitzer og Bravo er Robert Karr, Azpeita Jose Lasa, Martinez Ignacio Alvarez, Hernandez Maria Lusia Lopez og Borra Ignacio Beristain ifølge Ekstra Bladet en del af ejerkredsen bag Global Football Holdings.





Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney




LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

FC København har taget kontakt

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Blæst bagover af Thomas Frank

På vej til FCK? Han var altdominerende

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Vilde Roony matchvinder med panenka

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afslører millionløn og særlig aftale

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Højbjerg reagerer på skandale

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Drama – chokfyring i Premier League? 

Får landsholdskarantæne

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Giver status på Daramy – her er planen

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

‘Sæt ham af!’

Nedtur for Christian Nørgaard

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

‘En fantastisk situation’

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

FC Nordsjælland – Viborg FF

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

Solid Milan-defensiv holder stand

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Voldsom magtdemonstration