I bestræbelserne på at undgå en masse trafikale problemer for fodboldfans under VM i Qatar, reguleres arbejdstiderne for statsansatte og mødetiderne for skoleelever i landet.
En million fodboldfans ventes at være i Qatar under VM-perioden, der varer fra 20. november til 18. december. Særligt i periodens første to uger, hvor alle 32 lande fortsat er med i slutrunden, ventes der at være så stort et transportpres, at det kan få betydning for, om alle fans når frem til diverse stadioner i tide.
Alle VM-stadioner ligger i eller i nærheden af millionbyen Doha, og der er metrostationer i nærheden af de fleste stadioner.
For at komme de forventede trafikale problemer til livs skal kun 20 procent af de statsansatte på arbejde i perioden fra 1. november til 19. december, og de skal kun arbejde fire timer hver dag.
Stort set alle indfødte qatarer bliver statsansatte efter endt uddannelse. Befolkningsgruppen udgør cirka en ottendedel af landets befolkning på lidt under tre millioner mennesker. Migrantarbejdere udgør cirka 95 procent af landets arbejdsstyrke.
Også skoleelever i landet får særlige vilkår under VM-slutrunden.
I perioden 1.-17. november – ugerne op til slutrunden – reduceres skoletiden, så de møder fra klokken syv om morgenen og frem til middag. Fra 18. november og lidt over en måned frem holder eleverne ferie.
Det bliver kun en lille gruppe danske fodboldfans, der får lov til at se, om initiativerne får betydning for muligheden for at komme effektivt frem til VM-stadionerne.
I slutningen af september meddelte Dansk Boldspil-Union, at der i gennemsnit var afsat lidt under 700 billetter til danske fans til hver af Danmarks tre VM-gruppekampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Uruguay slider sig til uafgjort
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Iran og New Zealand deler
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Østrig – Jordan
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
OPTAKT
