I bestræbelserne på at undgå en masse trafikale problemer for fodboldfans under VM i Qatar, reguleres arbejdstiderne for statsansatte og mødetiderne for skoleelever i landet.
En million fodboldfans ventes at være i Qatar under VM-perioden, der varer fra 20. november til 18. december. Særligt i periodens første to uger, hvor alle 32 lande fortsat er med i slutrunden, ventes der at være så stort et transportpres, at det kan få betydning for, om alle fans når frem til diverse stadioner i tide.
Alle VM-stadioner ligger i eller i nærheden af millionbyen Doha, og der er metrostationer i nærheden af de fleste stadioner.
For at komme de forventede trafikale problemer til livs skal kun 20 procent af de statsansatte på arbejde i perioden fra 1. november til 19. december, og de skal kun arbejde fire timer hver dag.
Stort set alle indfødte qatarer bliver statsansatte efter endt uddannelse. Befolkningsgruppen udgør cirka en ottendedel af landets befolkning på lidt under tre millioner mennesker. Migrantarbejdere udgør cirka 95 procent af landets arbejdsstyrke.
Også skoleelever i landet får særlige vilkår under VM-slutrunden.
I perioden 1.-17. november – ugerne op til slutrunden – reduceres skoletiden, så de møder fra klokken syv om morgenen og frem til middag. Fra 18. november og lidt over en måned frem holder eleverne ferie.
Det bliver kun en lille gruppe danske fodboldfans, der får lov til at se, om initiativerne får betydning for muligheden for at komme effektivt frem til VM-stadionerne.
I slutningen af september meddelte Dansk Boldspil-Union, at der i gennemsnit var afsat lidt under 700 billetter til danske fans til hver af Danmarks tre VM-gruppekampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
STORT INTERVIEW
