Tidlig fri: Qatar forkorter arbejdstiden under VM

Statsansatte får kortere arbejdsdage og skoleelever får ferie under VM i Qatar for at undgå lange trafikkøer.



I bestræbelserne på at undgå en masse trafikale problemer for fodboldfans under VM i Qatar, reguleres arbejdstiderne for statsansatte og mødetiderne for skoleelever i landet.

En million fodboldfans ventes at være i Qatar under VM-perioden, der varer fra 20. november til 18. december. Særligt i periodens første to uger, hvor alle 32 lande fortsat er med i slutrunden, ventes der at være så stort et transportpres, at det kan få betydning for, om alle fans når frem til diverse stadioner i tide.

Alle VM-stadioner ligger i eller i nærheden af millionbyen Doha, og der er metrostationer i nærheden af de fleste stadioner.

For at komme de forventede trafikale problemer til livs skal kun 20 procent af de statsansatte på arbejde i perioden fra 1. november til 19. december, og de skal kun arbejde fire timer hver dag.

Stort set alle indfødte qatarer bliver statsansatte efter endt uddannelse. Befolkningsgruppen udgør cirka en ottendedel af landets befolkning på lidt under tre millioner mennesker. Migrantarbejdere udgør cirka 95 procent af landets arbejdsstyrke.

Også skoleelever i landet får særlige vilkår under VM-slutrunden.

I perioden 1.-17. november – ugerne op til slutrunden – reduceres skoletiden, så de møder fra klokken syv om morgenen og frem til middag. Fra 18. november og lidt over en måned frem holder eleverne ferie.

Det bliver kun en lille gruppe danske fodboldfans, der får lov til at se, om initiativerne får betydning for muligheden for at komme effektivt frem til VM-stadionerne.

I slutningen af september meddelte Dansk Boldspil-Union, at der i gennemsnit var afsat lidt under 700 billetter til danske fans til hver af Danmarks tre VM-gruppekampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’