I bestræbelserne på at undgå en masse trafikale problemer for fodboldfans under VM i Qatar, reguleres arbejdstiderne for statsansatte og mødetiderne for skoleelever i landet.
En million fodboldfans ventes at være i Qatar under VM-perioden, der varer fra 20. november til 18. december. Særligt i periodens første to uger, hvor alle 32 lande fortsat er med i slutrunden, ventes der at være så stort et transportpres, at det kan få betydning for, om alle fans når frem til diverse stadioner i tide.
Alle VM-stadioner ligger i eller i nærheden af millionbyen Doha, og der er metrostationer i nærheden af de fleste stadioner.
For at komme de forventede trafikale problemer til livs skal kun 20 procent af de statsansatte på arbejde i perioden fra 1. november til 19. december, og de skal kun arbejde fire timer hver dag.
Stort set alle indfødte qatarer bliver statsansatte efter endt uddannelse. Befolkningsgruppen udgør cirka en ottendedel af landets befolkning på lidt under tre millioner mennesker. Migrantarbejdere udgør cirka 95 procent af landets arbejdsstyrke.
Også skoleelever i landet får særlige vilkår under VM-slutrunden.
I perioden 1.-17. november – ugerne op til slutrunden – reduceres skoletiden, så de møder fra klokken syv om morgenen og frem til middag. Fra 18. november og lidt over en måned frem holder eleverne ferie.
Det bliver kun en lille gruppe danske fodboldfans, der får lov til at se, om initiativerne får betydning for muligheden for at komme effektivt frem til VM-stadionerne.
I slutningen af september meddelte Dansk Boldspil-Union, at der i gennemsnit var afsat lidt under 700 billetter til danske fans til hver af Danmarks tre VM-gruppekampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
