Ragnar Sigurdsson: Vil slutte karrieren i FC København

Ragnar Sigurdsson har stadig varme følelser for FC København og den danske hovedstad.



Den tidligere FC København-profil Ragnar Sigurdsson har godt gang i karrieren i den russiske klub FC Krasnodar, hvor han efterhånden er faldet fint til. 

Han har stadig store ambitioner for sin karriere, men han har ikke glemt tiden i FC København og håber, at han en dag kan vende tilbage til klubben og byen, som han holder så meget af. Det fortæller han i et stort interview med Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet. 

– Det har altid været min drøm er at komme til en klub i Premier League, og så kunne jeg rigtig godt tænke mig at slutte min karriere i FC København. Jeg elsker FCK, og selv om jeg ikke rigtig har kontakt med nogen på holdet længere, så havde jeg det rigtig godt der. Alle i FCK er gode mennesker, og jeg har aldrig før oplevet at kunne lide alle. Det var meget mærkeligt.

– Og når man kom ud i Parken, så løb vi alle sammen ned mod B-tribunen og klappede til dem og fik klap tilbage. Det var fantastisk. Herovre kan der godt være knald på stemningen til nogle kampe, som lokalopgøret mod Kuban, men det er stadig ikke det samme som i Skandinavien, hvor der vel næsten er den bedste stemning i fodboldverdenen. Sektion 12 er bare fantastisk, og det samme er Nedre C. Göteborg havde også rigtigt gode fans, der synger hele kampen. Sådan er det ikke i Rusland. Jeg har godt set, at der stadig hænger et islandsk flag med mit navn på nede i Sektion 12. Det kan jeg godt lide. Det er kærlighed, fortæller Ragnar Sigurdsson til Tipsbladet.

Det er ikke kun det fodboldmæssige, han sætter højt fra tiden i FC København. 

– Det var også helt perfekt at bo i København. Jeg elsker at cykle, så jeg cyklede til træning, men det gør jeg ikke i Krasnodar, for der ligger vores træningsanlæg en halv time væk. Så det ville også være dejligt at bo i København igen, men om jeg ville blive boende resten af livet, ved jeg ikke. Det tror jeg ikke, men vi må se, siger Ragnar Sigurdsson.

Læs mere: Efter en svær start er den tidligere FCK’er Ragnar Sigurdsson faldet til i det fjerne øst, hvor han lever livet i en boble af fodbold og fokuserer på at kunne løse de konstante en-mod-en opgaver i defensiven i den russiske liga. Det er kun kikset en enkelt gang, men så gjorde det til gengæld også ondt i en uge på den stolte islænding, der dog får hjælp af sin svenske kollega i forsvaret og desuden også har en gammel bekendt fra Göteborg som topscorer på Krasnodar-holdet, der starter op igen i weekenden efter en vinterpause på tre måneder. Så verden er lille, og verden er stor, men Ragnar Sigurdsson har stadig København i sjælen. Læs hele interviewet i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Farzam: En gave for FC København

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FC Fredericia – Randers FC

Brøndby i transfer-kovending?

Tæt på at sende millioner til FC København

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League