Forrige sæson var et stort triumftogt for Randers FC, der med en pokaltitel og en plads i 3F Superligaens top-6 overraskede de fleste.
I efteråret har kronjyderne fortsat de lovende takter fra sidste sæson, og der hersker tro på, at klubben ligefrem kan overgå sidste sæsons succes.
Der venter nemlig Randers en afgørende periode inden nytår, hvor holdet fortsat er med i Superligaen, Sydbank Pokalen og Conference League.
– Vi står afgjort med gode muligheder for at overgå sidste sæson. Det er selvfølgelig svært, når vi vandt en pokalfinale, men jeg har generelt en fornemmelse af, at vi har været bedre, end vi var sidste år.
– Om det hele, så går op i en højere enhed, er svært at sige, men jeg synes, at vi har lagt lag på siden sidste sæson, siger anfører Erik Marxen.
Randers indtager i øjeblikket en tredjeplads i Superligaen, mens der venter to kvartfinaler mod Odense Boldklub i pokalturneringen. Derudover har kronjyderne endnu ikke tabt i gruppespillet i Conference League, hvor der stadig er mulighed for at gå videre.
Derfor mener Marxen også, at klubbens fem kampe inden årsskiftet bliver afgørende for hele sæsonen.
– Den kommende periode er selvfølgelig supervigtig. Der er en verden til forskel på, om vi er videre i Europa og pokalen, eller om vi er ude af hele lortet, og så nærmest kun har en top-6-placering i Superligaen at hænge vores hat på, siger Marxen.
Cheftræner Thomas Thomasberg er lidt mere lunken for at spå, om Randers overgår sidste sæson.
– De sidste kampe frem mod nytår kommer til at blive definerende for, hvor godt det har været. Hvis jeg virkelig skal begynde at svinge mig op i det euforiske, så skal vi videre i både pokalen og Conference League og samtidig ligge godt til i top-6 i ligaen, siger den 47-årige cheftræner.
En af dem, der har været afgørende for kronjyderne flotte spil i denne sæson, er angriberen Stephen Odey, der har scoret 10 mål i 15 kampe.
Randers offentliggjorde søndag, at klubben har hentet lejesvenden på en permanent aftale frem til 2024, og det viser ifølge Thomasberg, at Randers har rykket sig som klub.
– Vi er kommet et sted hen, hvor vi har muligheden for at hente spillere på den her hylde, og det har vi ikke kunnet før. Han er glad for at være her, og vi er glade for at have ham, så det er en stor, glædelig nyhed.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TRANSFER
