Randers-anfører kender slet ikke F91 Dudelange

Midt i VM tager Randers fat på dette års Europa League på torsdag. Anfører Søren Pedersen ser frem til opgøret mod den ukendte modstander, F91 Dudelange fra Luxembourg.



På torsdag tager Randers fat på 2010/11-sæsonen, når klubben indleder sit eventyr i Europa League på hjemmebane mod F91 Dudelange fra Luxembourg.

Randers-anfører Søren Pedersen ser frem til opgøret, selvom optakten til kampen er præget af hård fysisk træning.

– Vi har ikke taget hensyn til, at vi skal spille på torsdag. Vi træner hårdt med løb og styrketræning, for vi skal først toppe senere, når Superligaen starter. Det betyder ikke, at vi nedprioriterer Europa League, men kampen er en del af vores forberedelser, så vi er nødt til at træne hårdt, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

Anføreren erkender, at den hårde træning vil give ømme ben.

– Jeg tror ikke, det kommer til at betyde noget, for vi har lyst og energi til at komme i gang. Så folk vil æde sig selv, og så må vi have ømme ben om aftenen og dagen efter, siger Pedersen, der håber på europæisk succes.

– Vi håber at komme til at gentage tidligere succeser, hvor vi er endt med at spille mod Fenerbache og Hamburger SV. Hvis vi kan komme frem til den runde, hvor man møder gode hold, er det godt, og hvis vi er dygtige og heldige, tager vi gerne gruppespillet med, lyder det optimistisk fra anføreren.

Frygter ikke 2009-gentagelse
Sidste sommer deltog Randers også i Europa League-kvalifikationen, hvor man nåede frem til tredje runde og tabte til Hamburger SV. Siden løb holdet ind i en alvorlig nedtur i Superligaen, hvor netop Europa-eventyret blev brugt som forklaring på de dårlige resultater. Det vil ikke ske igen, mener Søren Pedersen.

– Det var en dårlig undskyldning dengang, for vi var ikke ordentligt forberedt. Formmæssigt var vi ikke på rette niveau, så vi havde svært ved at spille i både Europa, pokalturnering og Superliga. I dag er vi meget bedre forberedt fysisk, siger Søren Pedersen.

Torsdag går det altså løs mod upåagtede F91 Dudelange fra Luxemborg, og Søren Pedersen indrømmer, at han ikke kender meget til den lille klub.

– Jeg kender overhovedet ikke noget til dem, og vi har ikke snakket om dem endnu. Vi har ikke tænkt så meget på dem i vores træning, men det kommer vi nok til, når vi nærmer os i morgen eller onsdag. Selvom det er et ukendt hold, skal vi ikke forvente mange mål, for de er blevet suveræne mestre dernede i mange sæsoner, så de kommer til selvtillid. Men vi går efter vinde, og hvis vi kan gå videre til næste runde, er vi tilfredse, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

Der er kick off mellem Randers og Dudelange torsdag klokken 19.00 på stadion i Randers.







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Troels Bech slår fast: Glem det!

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Interessant afsløring

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Manchester City – Real Madrid

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe