Trods en time i overtal: Kriseramte Brøndby taber

Randers vandt trods et rødt kort 2-1 hjemme mod Brøndby, der tabte for syvende kamp i streg i Superligaen.



Randers tilkæmpede sig trods en udvisning til Stephen Odey en 2-1-sejr hjemme over Brøndby, der fortsætter sin dybe krise.

Nicolai Brock-Madsen afgjorde forestillingen med en scoring kort før tid, på et tidspunkt hvor hjemmeholdet havde spillet i undertal i en time.

Resultatet betyder, at Randers i tabellen overhaler Brøndby, der nu er sidst i mesterskabsspillet.

Brøndby kom til Randers uden sejre i de seneste syv kampe i Superligaen, så holdet fra Vestegnen hungrede alvorligt efter point.

Holdet blev hjulpet godt på vej af Randers-angriber Stephen Odey, som fik direkte rødt kort for at lange en albue i ansigtet på Joe Bell efter knap en halv times spil.

Trods overtal kunne gæsterne ikke nedbryde Randers, der leverede en solid defensiv præstation. Brøndby har nu tabt sine seneste syv kampe, hvilket er klubrekord.

Unge Mathias Kvistgaarden bragte ellers Brøndby foran 1-0 med et glimrende hovedstødsmål, der blev fejret på akrobatisk vis.

Få minutter senere var der endnu mere medgang til gæsterne i form af Odeys udvisning. Men Brøndby kunne ikke profitere af den store fordel.

Ti minutter før pausen blev Randers tilkendt et straffespark, som norske Lasse Berg Johnsen omsatte til 1-1.

Christian Cappis var meget tæt på at sparke Brøndby på sejrskurs igen, men amerikanerens skud ramte overliggeren.

I stedet gjorde Nicolai Brock-Madsen sig til helt i kampens 87. minut. Den store angriber fik hovedet på en hjørnesparksbold og stangede Randers til sejr.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

På vej til storklub?