Skuffelse i Randers: Det er utilfredsstillende

Efter fire nederlag i træk skal Randers have en succesoplevelse inden sommerferien, siger norsk profil.



Efter en god start på mesterskabsspillet i Superligaen er Randers FC gået helt i stå.

Holdet tabte mandag 1-3 mod FC Nordsjælland, og det var kronjydernes fjerde nederlag i streg.

Selv om randrusianerne har udspillet sin rolle i jagten på medaljer og europæisk fodbold, er det vigtigt kunne at gå på sommerferie med en god fornemmelse, og derfor skal der andre boller på suppen i sæsonens sidste to kampe.

Det siger midtbanespilleren Lasse Berg Johnsen, der blev Randers’ enlige målscorer i mandagens nederlag i Farum.

– Selvfølgelig er vi skuffede. Vi kom i top-6, og det var vi tilfredse med. Vi fik en god start, men nu har vi tabt fire i streg, og det er utilfredsstillende.

– Nu må vi forsøge at slutte ordentligt af for fansene efter en lang sæson. Vi har ikke haft resultaterne med os på det sidste, og derfor må vi prøve at gøre noget mere.

– Det er top-6, og vi skal ikke tage på ferie endnu, siger nordmanden.

Randers ligger på femtepladsen med samme pointantal som Brøndby på sjettepladsen, men kronjyderne har en bedre målscore.

Målsætningen er som minimum at holde vestegnsklubben bag sig.

– Selvfølgelig betyder det noget. Vi kan ikke længere spille for Europa, men vi er endt på sjettepladsen de to seneste sæsoner, og det vil vi gerne prøve at gøre bedre.

– Fansene fortjener det, og forhåbentligt får vi en positiv afslutning på sæsonen, siger Lasse Berg Johnsen.

Randers-cheftræner Rasmus Bertelsen er også utilfreds med den sløje pointhøst i de seneste uger, men påpeger dog også, at de mange nederlag skyldes gode modstandere.

– Det er et svært selskab at være i, og det vidste vi også godt på forhånd. Jeg synes, at vi har vist, at vi hører til i top-6 med otte point i de første fire kampe.

– Hvis pointene havde været mere spredt ud, fik jeg nok ikke de samme spørgsmål.

– Det er ikke tilfredsstillende med fire nederlag i træk, men modstanderne er også knaldhårde, og vi skal stå på tæer for at få point, siger Rasmus Bertelsen.

Randers-træneren mener, at sæsonen er mere end godkendt på trods af formkrisen.

– Isoleret er det en kæmpestor succes for Randers FC at komme i top-6, men selvfølgelig er vi ikke tilfredse med at tabe fire kampe i streg, lyder det fra Rasmus Bertelsen.

Randers slutter sæsonen af med kampe mod AGF og FC København.

/ritzau/





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Mæhle kan hentes for spotpris

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Erik ten Hag jagter dansker

Forhandler om Albert Grønbæk

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk