Superliga
Dommer: Morten Krogh
Man 10. mar kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.95
Odds fra juli 20, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
To runder resterer af Superligaens grundspil. Brøndby, Randers, Silkeborg og FC Nordsjælland har alle 32 point, og der er kun plads til tre af dem i mesterskabsspillet.
Der er altså lagt i kakkelovnen til et par nervepirrende spillerunder i jagten på at undgå at ende som sorteper i det kapløb.
Randers startede året med glimrende forudsætninger for en plads i øverste halvdel, men tre kampe uden sejr har ændret markant på tingenes tilstand.
Efter nederlag til FCK og en skuffende uafgjort mod Lyngby, var der dog forbedring at spore senest med en god indsats mod AGF.
Kronjyderne var bedst i det tågede og uskønne østjyske derby, men manglede den fornødne skarphed til at stikke afsted med alle tre point.
Der er dermed stort pres på inden grundspillets to sidste kampe, som byder på hård modstand fra Brøndby og FC Midtjylland.
Norman Campbell er tilbage fra karantæne.
Brøndby IF:
Med det indledende kampprogram taget i betragtning, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet inden starten på foråret.
Frederik Birk og co. kom da også planmæssigt fra land med en fin indsats og sejr på 4-1 over Viborg. Endda med scoringer fra flere af holdets offensive esser, som fik tidligt hul på målbylden i 2025.
Siden er det dog gået godt og grundigt i stå på den københavnske vestegn.
Kampene mod Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby, burde og skulle have kastet seks sikre point af sig, men i stedet er det blot blevet til to.
Det mest bekymrende er, at der ikke engang var tale om ufortjente pointtab.
I begge opgør har de blågule kæmpet med for alvor at få sat de mange offensive profiler i scene på trods af massiv boldbesiddelse, og angrebsspillet har virket både for langsomt, for ufarligt og for forudseende.
De to skuffende resultater efterlader Brøndby i en lidt penibel situation, da der i grundspillets to sidste kampe venter betydeligt sværere opgaver mod Randers og Silkeborg.
Gæsterne må undvære Rasmus Lauritsen, Gavin Beavers og Sebastian Sebulonsen.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
Dom:
Nervepirrende og sandsynligvist nervøst opgør venter på Cepheus Park, når Randers og Brøndby ramler sammen til en meget afgørende kamp for top-seks.
Et nederlag vil gøre rigtig ondt på begge mandskaber, og derfor virker det også ganske sandsynligt, hvis der ikke bliver angrebet med hovedet under armen til en start.
Brøndby har haft det svært mod lavtstående mandskaber i de to seneste kampe, og Randers plejer at mestre den del af spillet ganske godt, så umiddelbart står det forventede kampbillede udmærket til de kontrastærke værter.
Dommen lyder på en 1-0 sejr til Randers.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juli 20, 2026 08:47 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
‘Spanien var det bedste hold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED