Randers FC – Brøndby IF

Rundens mest nervepirrende opgør finder sted på Cepheus Park, hvor Randers og Brøndby kæmper om vigtige point i den tætte kamp om en plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Man 10. mar kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 1.95

Spil hos Betano

Odds fra april 24, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

To runder resterer af Superligaens grundspil. Brøndby, Randers, Silkeborg og FC Nordsjælland har alle 32 point, og der er kun plads til tre af dem i mesterskabsspillet.

Der er altså lagt i kakkelovnen til et par nervepirrende spillerunder i jagten på at undgå at ende som sorteper i det kapløb.

Randers startede året med glimrende forudsætninger for en plads i øverste halvdel, men tre kampe uden sejr har ændret markant på tingenes tilstand.

Efter nederlag til FCK og en skuffende uafgjort mod Lyngby, var der dog forbedring at spore senest med en god indsats mod AGF.

Kronjyderne var bedst i det tågede og uskønne østjyske derby, men manglede den fornødne skarphed til at stikke afsted med alle tre point.

Der er dermed stort pres på inden grundspillets to sidste kampe, som byder på hård modstand fra Brøndby og FC Midtjylland.

Norman Campbell er tilbage fra karantæne.

Brøndby IF:

Med det indledende kampprogram taget i betragtning, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet inden starten på foråret.

Frederik Birk og co. kom da også planmæssigt fra land med en fin indsats og sejr på 4-1 over Viborg. Endda med scoringer fra flere af holdets offensive esser, som fik tidligt hul på målbylden i 2025.

Siden er det dog gået godt og grundigt i stå på den københavnske vestegn.

Kampene mod Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby, burde og skulle have kastet seks sikre point af sig, men i stedet er det blot blevet til to.

Det mest bekymrende er, at der ikke engang var tale om ufortjente pointtab.

I begge opgør har de blågule kæmpet med for alvor at få sat de mange offensive profiler i scene på trods af massiv boldbesiddelse, og angrebsspillet har virket både for langsomt, for ufarligt og for forudseende.

De to skuffende resultater efterlader Brøndby i en lidt penibel situation, da der i grundspillets to sidste kampe venter betydeligt sværere opgaver mod Randers og Silkeborg.

Gæsterne må undvære Rasmus Lauritsen, Gavin Beavers og Sebastian Sebulonsen.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

Nervepirrende og sandsynligvist nervøst opgør venter på Cepheus Park, når Randers og Brøndby ramler sammen til en meget afgørende kamp for top-seks.

Et nederlag vil gøre rigtig ondt på begge mandskaber, og derfor virker det også ganske sandsynligt, hvis der ikke bliver angrebet med hovedet under armen til en start.

Brøndby har haft det svært mod lavtstående mandskaber i de to seneste kampe, og Randers plejer at mestre den del af spillet ganske godt, så umiddelbart står det forventede kampbillede udmærket til de kontrastærke værter.

Dommen lyder på en 1-0 sejr til Randers.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 24, 2026 17:19 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’