Superliga
Dommer: Morten Krogh
Man 10. mar kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.95
Odds fra april 27, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
To runder resterer af Superligaens grundspil. Brøndby, Randers, Silkeborg og FC Nordsjælland har alle 32 point, og der er kun plads til tre af dem i mesterskabsspillet.
Der er altså lagt i kakkelovnen til et par nervepirrende spillerunder i jagten på at undgå at ende som sorteper i det kapløb.
Randers startede året med glimrende forudsætninger for en plads i øverste halvdel, men tre kampe uden sejr har ændret markant på tingenes tilstand.
Efter nederlag til FCK og en skuffende uafgjort mod Lyngby, var der dog forbedring at spore senest med en god indsats mod AGF.
Kronjyderne var bedst i det tågede og uskønne østjyske derby, men manglede den fornødne skarphed til at stikke afsted med alle tre point.
Der er dermed stort pres på inden grundspillets to sidste kampe, som byder på hård modstand fra Brøndby og FC Midtjylland.
Norman Campbell er tilbage fra karantæne.
Brøndby IF:
Med det indledende kampprogram taget i betragtning, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet inden starten på foråret.
Frederik Birk og co. kom da også planmæssigt fra land med en fin indsats og sejr på 4-1 over Viborg. Endda med scoringer fra flere af holdets offensive esser, som fik tidligt hul på målbylden i 2025.
Siden er det dog gået godt og grundigt i stå på den københavnske vestegn.
Kampene mod Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby, burde og skulle have kastet seks sikre point af sig, men i stedet er det blot blevet til to.
Det mest bekymrende er, at der ikke engang var tale om ufortjente pointtab.
I begge opgør har de blågule kæmpet med for alvor at få sat de mange offensive profiler i scene på trods af massiv boldbesiddelse, og angrebsspillet har virket både for langsomt, for ufarligt og for forudseende.
De to skuffende resultater efterlader Brøndby i en lidt penibel situation, da der i grundspillets to sidste kampe venter betydeligt sværere opgaver mod Randers og Silkeborg.
Gæsterne må undvære Rasmus Lauritsen, Gavin Beavers og Sebastian Sebulonsen.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
Dom:
Nervepirrende og sandsynligvist nervøst opgør venter på Cepheus Park, når Randers og Brøndby ramler sammen til en meget afgørende kamp for top-seks.
Et nederlag vil gøre rigtig ondt på begge mandskaber, og derfor virker det også ganske sandsynligt, hvis der ikke bliver angrebet med hovedet under armen til en start.
Brøndby har haft det svært mod lavtstående mandskaber i de to seneste kampe, og Randers plejer at mestre den del af spillet ganske godt, så umiddelbart står det forventede kampbillede udmærket til de kontrastærke værter.
Dommen lyder på en 1-0 sejr til Randers.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 27, 2026 17:36 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER