Superliga
Dommer: J. Kehlet
Fre 25. april kl. 19.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Mathias Kvistgaarden scorer
Odds 2.37
Odds fra juli 7, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Mandag eftermiddag tabte Randers for fjerde gang i streg på udebane, men til forskel fra de tre foregående kampe, var det denne gang uhyre tæt på point i udekampen mod Brøndby.
I en hæsblæsende affære, som bød på syv scoringer, annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, og masser af smæk for skillingen leverede Brøndby og Randers et af sæsonens mest seværdige Superliga-opgør.
Desværre for de hårdt kæmpende kronjyder endte det uden point, da Noah Nartey i 11.time krøllede 4-3 scoringen ind bag Paul Izzo i Randers-målet.
Tungt nederlag for Rasmus Bertelsen og co. selvom nederlaget bedømt på spil og chancer var helt på sin plads med en beskeden xG på 0.26 og en lige så beskeden boldbesiddelse på kun 37 %.
Nederlaget betyder, at Randers’ medaljedrømme efterhånden hænger i en tynd tråd med fem point op til netop Brøndby inden sæsonens sidste fem runder.
Derfor skal sejren selvfølgelig jagtes for fuld skrue fredag aften, og med tre hjemmesejre i rap over Brøndby, FC Midtjylland og AGF må kronjyderne være fortrøstningsfulde i forhold til at kæmpe sig tilbage i medaljekampen.
Jagten bliver dog besværliggjort af en amputeret offensiv. Norman Campbell er ude med karantæne, mens Mohamed Toure og Florian Danho forventes ude med skader.
Brøndby IF:
Påskemandag på et gyngende og syngende Brøndby Stadion sørgede unge Noah Nartey for voldsom eufori med sin afgørende 4-3 scoring i tillægstidens syvende minut mod Randers.
Kæmpe scoring af Masterclass-talentet, som akkurat holder liv i Brøndbys drøm om at stikke afsted med Superliga-guldet.
En drøm, som ellers virkede til at være død og begravet, da mesterskabsspillet tog sin start for en lille måned siden.
I de seneste fem runder har Frederik Birk fået pisket den nok så omtalte ‘ild’ i sit mandskab, som med voldsomme 13 point i mesterskabsspillets første halvdel, virkelig har givet FCK og FC Midtjylland noget at forholde sig til i toppen af rækken.
Brøndby har allerede halet henholdsvis fire og ni point ind på de to guldfavoritter, men der er ikke tid til at dvæle ved succesen.
Der er nemlig fortsat fire point op til førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, så drengene fra Vestegnen har ikke råd til at træde forkert særlig mange gange, hvis det vilde guldcomeback skal lykkes.
Jordi Vanlerberghe er fortsat skadet, mens Yuito Suzuki, som blev meldt tvivlsom af Frederik Birk torsdag, er med i truppen til kampen.
Karantæner:
Randers FC: Norman Campbell
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Mahmoud, Musa Toure
Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
Dom:
Så sent som i mandags leverede Randers og Brøndby vild underholdning med en hæsblæsende 4-3 kamp på Brøndby Stadion, og der er således lagt i kakkelovnen til endnu et seværdigt opgør fredag aften.
Syv scoringer er nok for meget at forlange i denne omgang. Der bør dog være grobund for godt gang i underholdningen, da Randers skal vinde for at holde liv i bronzedrømmen, mens Brøndby skal vinde for at holde fast i chancen for guld.
Kronjyderne er betydeligt stærkere hjemme end ude, men med hele tre fravær i angrebet højnes Brøndbys vinderchancer betydeligt.
Brandvarme Mathias Kvistgaarden bliver igen tungen på vægtskålen. 3-1 til Brøndby.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juli 7, 2026 15:29 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Knuser transferrekord
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Liam Rosenior tager til Paris
Her er DBU’s nye kommunikationschef
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED