Randers FC – Brøndby IF

Brøndbys gulddrøm lever i bedste velgående efter mandagens vilde 4-3 sejr over Randers. Gentager de blågule kunststykket på Cepheus Park?



Superliga

Dommer: J. Kehlet

Fre 25. april kl. 19.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Mathias Kvistgaarden scorer

Odds 2.37

Spil hos Bet365

Odds fra april 9, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Mandag eftermiddag tabte Randers for fjerde gang i streg på udebane, men til forskel fra de tre foregående kampe, var det denne gang uhyre tæt på point i udekampen mod Brøndby.

I en hæsblæsende affære, som bød på syv scoringer, annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, og masser af smæk for skillingen leverede Brøndby og Randers et af sæsonens mest seværdige Superliga-opgør.

Desværre for de hårdt kæmpende kronjyder endte det uden point, da Noah Nartey i 11.time krøllede 4-3 scoringen ind bag Paul Izzo i Randers-målet.

Tungt nederlag for Rasmus Bertelsen og co. selvom nederlaget bedømt på spil og chancer var helt på sin plads med en beskeden xG på 0.26 og en lige så beskeden boldbesiddelse på kun 37 %.

Nederlaget betyder, at Randers’ medaljedrømme efterhånden hænger i en tynd tråd med fem point op til netop Brøndby inden sæsonens sidste fem runder.

Derfor skal sejren selvfølgelig jagtes for fuld skrue fredag aften, og med tre hjemmesejre i rap over Brøndby, FC Midtjylland og AGF må kronjyderne være fortrøstningsfulde i forhold til at kæmpe sig tilbage i medaljekampen.

Jagten bliver dog besværliggjort af en amputeret offensiv. Norman Campbell er ude med karantæne, mens Mohamed Toure og Florian Danho forventes ude med skader.

Brøndby IF:

Påskemandag på et gyngende og syngende Brøndby Stadion sørgede unge Noah Nartey for voldsom eufori med sin afgørende 4-3 scoring i tillægstidens syvende minut mod Randers.

Kæmpe scoring af Masterclass-talentet, som akkurat holder liv i Brøndbys drøm om at stikke afsted med Superliga-guldet.

En drøm, som ellers virkede til at være død og begravet, da mesterskabsspillet tog sin start for en lille måned siden.

I de seneste fem runder har Frederik Birk fået pisket den nok så omtalte ‘ild’ i sit mandskab, som med voldsomme 13 point i mesterskabsspillets første halvdel, virkelig har givet FCK og FC Midtjylland noget at forholde sig til i toppen af rækken.

Brøndby har allerede halet henholdsvis fire og ni point ind på de to guldfavoritter, men der er ikke tid til at dvæle ved succesen.

Der er nemlig fortsat fire point op til førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, så drengene fra Vestegnen har ikke råd til at træde forkert særlig mange gange, hvis det vilde guldcomeback skal lykkes.

Jordi Vanlerberghe er fortsat skadet, mens Yuito Suzuki, som blev meldt tvivlsom af Frederik Birk torsdag, er med i truppen til kampen.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Mahmoud, Musa Toure

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

Så sent som i mandags leverede Randers og Brøndby vild underholdning med en hæsblæsende 4-3 kamp på Brøndby Stadion, og der er således lagt i kakkelovnen til endnu et seværdigt opgør fredag aften.

Syv scoringer er nok for meget at forlange i denne omgang. Der bør dog være grobund for godt gang i underholdningen, da Randers skal vinde for at holde liv i bronzedrømmen, mens Brøndby skal vinde for at holde fast i chancen for guld.

Kronjyderne er betydeligt stærkere hjemme end ude, men med hele tre fravær i angrebet højnes Brøndbys vinderchancer betydeligt.

Brandvarme Mathias Kvistgaarden bliver igen tungen på vægtskålen. 3-1 til Brøndby.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 9, 2026 22:13 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Afslører dialog med Niels Frederiksen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

AGF – FC Nordsjælland

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Nu er han tilbage for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Robert trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank er favorit til jobbet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Liverpool – Fulham

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Superliga-klub bedst i hele verden

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’