Superliga
Dommer: J. Kehlet
Fre 25. april kl. 19.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Mathias Kvistgaarden scorer
Odds 2.37
Odds fra juni 5, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Mandag eftermiddag tabte Randers for fjerde gang i streg på udebane, men til forskel fra de tre foregående kampe, var det denne gang uhyre tæt på point i udekampen mod Brøndby.
I en hæsblæsende affære, som bød på syv scoringer, annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, og masser af smæk for skillingen leverede Brøndby og Randers et af sæsonens mest seværdige Superliga-opgør.
Desværre for de hårdt kæmpende kronjyder endte det uden point, da Noah Nartey i 11.time krøllede 4-3 scoringen ind bag Paul Izzo i Randers-målet.
Tungt nederlag for Rasmus Bertelsen og co. selvom nederlaget bedømt på spil og chancer var helt på sin plads med en beskeden xG på 0.26 og en lige så beskeden boldbesiddelse på kun 37 %.
Nederlaget betyder, at Randers’ medaljedrømme efterhånden hænger i en tynd tråd med fem point op til netop Brøndby inden sæsonens sidste fem runder.
Derfor skal sejren selvfølgelig jagtes for fuld skrue fredag aften, og med tre hjemmesejre i rap over Brøndby, FC Midtjylland og AGF må kronjyderne være fortrøstningsfulde i forhold til at kæmpe sig tilbage i medaljekampen.
Jagten bliver dog besværliggjort af en amputeret offensiv. Norman Campbell er ude med karantæne, mens Mohamed Toure og Florian Danho forventes ude med skader.
Brøndby IF:
Påskemandag på et gyngende og syngende Brøndby Stadion sørgede unge Noah Nartey for voldsom eufori med sin afgørende 4-3 scoring i tillægstidens syvende minut mod Randers.
Kæmpe scoring af Masterclass-talentet, som akkurat holder liv i Brøndbys drøm om at stikke afsted med Superliga-guldet.
En drøm, som ellers virkede til at være død og begravet, da mesterskabsspillet tog sin start for en lille måned siden.
I de seneste fem runder har Frederik Birk fået pisket den nok så omtalte ‘ild’ i sit mandskab, som med voldsomme 13 point i mesterskabsspillets første halvdel, virkelig har givet FCK og FC Midtjylland noget at forholde sig til i toppen af rækken.
Brøndby har allerede halet henholdsvis fire og ni point ind på de to guldfavoritter, men der er ikke tid til at dvæle ved succesen.
Der er nemlig fortsat fire point op til førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, så drengene fra Vestegnen har ikke råd til at træde forkert særlig mange gange, hvis det vilde guldcomeback skal lykkes.
Jordi Vanlerberghe er fortsat skadet, mens Yuito Suzuki, som blev meldt tvivlsom af Frederik Birk torsdag, er med i truppen til kampen.
Karantæner:
Randers FC: Norman Campbell
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Mahmoud, Musa Toure
Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
Dom:
Så sent som i mandags leverede Randers og Brøndby vild underholdning med en hæsblæsende 4-3 kamp på Brøndby Stadion, og der er således lagt i kakkelovnen til endnu et seværdigt opgør fredag aften.
Syv scoringer er nok for meget at forlange i denne omgang. Der bør dog være grobund for godt gang i underholdningen, da Randers skal vinde for at holde liv i bronzedrømmen, mens Brøndby skal vinde for at holde fast i chancen for guld.
Kronjyderne er betydeligt stærkere hjemme end ude, men med hele tre fravær i angrebet højnes Brøndbys vinderchancer betydeligt.
Brandvarme Mathias Kvistgaarden bliver igen tungen på vægtskålen. 3-1 til Brøndby.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 5, 2026 07:58 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER