Randers FC – Brøndby IF

Brøndbys gulddrøm lever i bedste velgående efter mandagens vilde 4-3 sejr over Randers. Gentager de blågule kunststykket på Cepheus Park?



Superliga

Dommer: J. Kehlet

Fre 25. april kl. 19.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Mathias Kvistgaarden scorer

Odds 2.37

Spil hos Bet365

Odds fra januar 25, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Mandag eftermiddag tabte Randers for fjerde gang i streg på udebane, men til forskel fra de tre foregående kampe, var det denne gang uhyre tæt på point i udekampen mod Brøndby.

I en hæsblæsende affære, som bød på syv scoringer, annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, og masser af smæk for skillingen leverede Brøndby og Randers et af sæsonens mest seværdige Superliga-opgør.

Desværre for de hårdt kæmpende kronjyder endte det uden point, da Noah Nartey i 11.time krøllede 4-3 scoringen ind bag Paul Izzo i Randers-målet.

Tungt nederlag for Rasmus Bertelsen og co. selvom nederlaget bedømt på spil og chancer var helt på sin plads med en beskeden xG på 0.26 og en lige så beskeden boldbesiddelse på kun 37 %.

Nederlaget betyder, at Randers’ medaljedrømme efterhånden hænger i en tynd tråd med fem point op til netop Brøndby inden sæsonens sidste fem runder.

Derfor skal sejren selvfølgelig jagtes for fuld skrue fredag aften, og med tre hjemmesejre i rap over Brøndby, FC Midtjylland og AGF må kronjyderne være fortrøstningsfulde i forhold til at kæmpe sig tilbage i medaljekampen.

Jagten bliver dog besværliggjort af en amputeret offensiv. Norman Campbell er ude med karantæne, mens Mohamed Toure og Florian Danho forventes ude med skader.

Brøndby IF:

Påskemandag på et gyngende og syngende Brøndby Stadion sørgede unge Noah Nartey for voldsom eufori med sin afgørende 4-3 scoring i tillægstidens syvende minut mod Randers.

Kæmpe scoring af Masterclass-talentet, som akkurat holder liv i Brøndbys drøm om at stikke afsted med Superliga-guldet.

En drøm, som ellers virkede til at være død og begravet, da mesterskabsspillet tog sin start for en lille måned siden.

I de seneste fem runder har Frederik Birk fået pisket den nok så omtalte ‘ild’ i sit mandskab, som med voldsomme 13 point i mesterskabsspillets første halvdel, virkelig har givet FCK og FC Midtjylland noget at forholde sig til i toppen af rækken.

Brøndby har allerede halet henholdsvis fire og ni point ind på de to guldfavoritter, men der er ikke tid til at dvæle ved succesen.

Der er nemlig fortsat fire point op til førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, så drengene fra Vestegnen har ikke råd til at træde forkert særlig mange gange, hvis det vilde guldcomeback skal lykkes.

Jordi Vanlerberghe er fortsat skadet, mens Yuito Suzuki, som blev meldt tvivlsom af Frederik Birk torsdag, er med i truppen til kampen.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Mahmoud, Musa Toure

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

Så sent som i mandags leverede Randers og Brøndby vild underholdning med en hæsblæsende 4-3 kamp på Brøndby Stadion, og der er således lagt i kakkelovnen til endnu et seværdigt opgør fredag aften.

Syv scoringer er nok for meget at forlange i denne omgang. Der bør dog være grobund for godt gang i underholdningen, da Randers skal vinde for at holde liv i bronzedrømmen, mens Brøndby skal vinde for at holde fast i chancen for guld.

Kronjyderne er betydeligt stærkere hjemme end ude, men med hele tre fravær i angrebet højnes Brøndbys vinderchancer betydeligt.

Brandvarme Mathias Kvistgaarden bliver igen tungen på vægtskålen. 3-1 til Brøndby.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 25, 2026 04:55 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

To danske klubber jagter formstærk angriber

Chokskifte?

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Åbner for ny rolle i FC København

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Hemmelig samtale med storklub

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten