Randers FC – Brøndby IF

Brøndbys gulddrøm lever i bedste velgående efter mandagens vilde 4-3 sejr over Randers. Gentager de blågule kunststykket på Cepheus Park?



Superliga

Dommer: J. Kehlet

Fre 25. april kl. 19.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Mathias Kvistgaarden scorer

Odds 2.37

Spil hos Bet365

Odds fra februar 24, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Mandag eftermiddag tabte Randers for fjerde gang i streg på udebane, men til forskel fra de tre foregående kampe, var det denne gang uhyre tæt på point i udekampen mod Brøndby.

I en hæsblæsende affære, som bød på syv scoringer, annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, og masser af smæk for skillingen leverede Brøndby og Randers et af sæsonens mest seværdige Superliga-opgør.

Desværre for de hårdt kæmpende kronjyder endte det uden point, da Noah Nartey i 11.time krøllede 4-3 scoringen ind bag Paul Izzo i Randers-målet.

Tungt nederlag for Rasmus Bertelsen og co. selvom nederlaget bedømt på spil og chancer var helt på sin plads med en beskeden xG på 0.26 og en lige så beskeden boldbesiddelse på kun 37 %.

Nederlaget betyder, at Randers’ medaljedrømme efterhånden hænger i en tynd tråd med fem point op til netop Brøndby inden sæsonens sidste fem runder.

Derfor skal sejren selvfølgelig jagtes for fuld skrue fredag aften, og med tre hjemmesejre i rap over Brøndby, FC Midtjylland og AGF må kronjyderne være fortrøstningsfulde i forhold til at kæmpe sig tilbage i medaljekampen.

Jagten bliver dog besværliggjort af en amputeret offensiv. Norman Campbell er ude med karantæne, mens Mohamed Toure og Florian Danho forventes ude med skader.

Brøndby IF:

Påskemandag på et gyngende og syngende Brøndby Stadion sørgede unge Noah Nartey for voldsom eufori med sin afgørende 4-3 scoring i tillægstidens syvende minut mod Randers.

Kæmpe scoring af Masterclass-talentet, som akkurat holder liv i Brøndbys drøm om at stikke afsted med Superliga-guldet.

En drøm, som ellers virkede til at være død og begravet, da mesterskabsspillet tog sin start for en lille måned siden.

I de seneste fem runder har Frederik Birk fået pisket den nok så omtalte ‘ild’ i sit mandskab, som med voldsomme 13 point i mesterskabsspillets første halvdel, virkelig har givet FCK og FC Midtjylland noget at forholde sig til i toppen af rækken.

Brøndby har allerede halet henholdsvis fire og ni point ind på de to guldfavoritter, men der er ikke tid til at dvæle ved succesen.

Der er nemlig fortsat fire point op til førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, så drengene fra Vestegnen har ikke råd til at træde forkert særlig mange gange, hvis det vilde guldcomeback skal lykkes.

Jordi Vanlerberghe er fortsat skadet, mens Yuito Suzuki, som blev meldt tvivlsom af Frederik Birk torsdag, er med i truppen til kampen.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Mahmoud, Musa Toure

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

Så sent som i mandags leverede Randers og Brøndby vild underholdning med en hæsblæsende 4-3 kamp på Brøndby Stadion, og der er således lagt i kakkelovnen til endnu et seværdigt opgør fredag aften.

Syv scoringer er nok for meget at forlange i denne omgang. Der bør dog være grobund for godt gang i underholdningen, da Randers skal vinde for at holde liv i bronzedrømmen, mens Brøndby skal vinde for at holde fast i chancen for guld.

Kronjyderne er betydeligt stærkere hjemme end ude, men med hele tre fravær i angrebet højnes Brøndbys vinderchancer betydeligt.

Brandvarme Mathias Kvistgaarden bliver igen tungen på vægtskålen. 3-1 til Brøndby.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 24, 2026 20:17 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Giver VM-garanti

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘Tæt på et rædselskabinet’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Deler godt Brøndby-nyt

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Det er helt galt, Brøndby!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Oprykker henter FCK-emne

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!