Randers FC – Brøndby IF

Brøndbys gulddrøm lever i bedste velgående efter mandagens vilde 4-3 sejr over Randers. Gentager de blågule kunststykket på Cepheus Park?



Superliga

Dommer: J. Kehlet

Fre 25. april kl. 19.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Mathias Kvistgaarden scorer

Odds 2.37

Spil hos Bet365

Odds fra marts 10, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Mandag eftermiddag tabte Randers for fjerde gang i streg på udebane, men til forskel fra de tre foregående kampe, var det denne gang uhyre tæt på point i udekampen mod Brøndby.

I en hæsblæsende affære, som bød på syv scoringer, annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, og masser af smæk for skillingen leverede Brøndby og Randers et af sæsonens mest seværdige Superliga-opgør.

Desværre for de hårdt kæmpende kronjyder endte det uden point, da Noah Nartey i 11.time krøllede 4-3 scoringen ind bag Paul Izzo i Randers-målet.

Tungt nederlag for Rasmus Bertelsen og co. selvom nederlaget bedømt på spil og chancer var helt på sin plads med en beskeden xG på 0.26 og en lige så beskeden boldbesiddelse på kun 37 %.

Nederlaget betyder, at Randers’ medaljedrømme efterhånden hænger i en tynd tråd med fem point op til netop Brøndby inden sæsonens sidste fem runder.

Derfor skal sejren selvfølgelig jagtes for fuld skrue fredag aften, og med tre hjemmesejre i rap over Brøndby, FC Midtjylland og AGF må kronjyderne være fortrøstningsfulde i forhold til at kæmpe sig tilbage i medaljekampen.

Jagten bliver dog besværliggjort af en amputeret offensiv. Norman Campbell er ude med karantæne, mens Mohamed Toure og Florian Danho forventes ude med skader.

Brøndby IF:

Påskemandag på et gyngende og syngende Brøndby Stadion sørgede unge Noah Nartey for voldsom eufori med sin afgørende 4-3 scoring i tillægstidens syvende minut mod Randers.

Kæmpe scoring af Masterclass-talentet, som akkurat holder liv i Brøndbys drøm om at stikke afsted med Superliga-guldet.

En drøm, som ellers virkede til at være død og begravet, da mesterskabsspillet tog sin start for en lille måned siden.

I de seneste fem runder har Frederik Birk fået pisket den nok så omtalte ‘ild’ i sit mandskab, som med voldsomme 13 point i mesterskabsspillets første halvdel, virkelig har givet FCK og FC Midtjylland noget at forholde sig til i toppen af rækken.

Brøndby har allerede halet henholdsvis fire og ni point ind på de to guldfavoritter, men der er ikke tid til at dvæle ved succesen.

Der er nemlig fortsat fire point op til førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, så drengene fra Vestegnen har ikke råd til at træde forkert særlig mange gange, hvis det vilde guldcomeback skal lykkes.

Jordi Vanlerberghe er fortsat skadet, mens Yuito Suzuki, som blev meldt tvivlsom af Frederik Birk torsdag, er med i truppen til kampen.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Mahmoud, Musa Toure

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

Så sent som i mandags leverede Randers og Brøndby vild underholdning med en hæsblæsende 4-3 kamp på Brøndby Stadion, og der er således lagt i kakkelovnen til endnu et seværdigt opgør fredag aften.

Syv scoringer er nok for meget at forlange i denne omgang. Der bør dog være grobund for godt gang i underholdningen, da Randers skal vinde for at holde liv i bronzedrømmen, mens Brøndby skal vinde for at holde fast i chancen for guld.

Kronjyderne er betydeligt stærkere hjemme end ude, men med hele tre fravær i angrebet højnes Brøndbys vinderchancer betydeligt.

Brandvarme Mathias Kvistgaarden bliver igen tungen på vægtskålen. 3-1 til Brøndby.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 10, 2026 07:45 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland




LIVE

LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Betyder det David Nielsen-fyring?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Mileta Rajovic i stor optur

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Han er Eriksen og co’s nye træner

Vil have ham væk fra FC København

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Var direkte fra træningsbanen

– Han har måske været lagt lidt på is

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

23 røde kort i vanvidskamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’