For tre år siden forlod Christian Østergaard Randers FC til fordel for Bundesliga-klubben Wolfsburg.
Nu vender den 19-årige forsvarsspiller hjem til Kronjylland.
Efter et uforløst ophold syd for grænsen, hvor det blot blev til en enkelt optræden for førsteholdet, har Østergaard valgt at kickstarte karrieren hjemme i barndomsklubben. Midtstopperen har underskrevet en tre-årig aftale med Randers FC.
– Vi skriver med Christian Østergaard, fordi vi synes, han er en spændende spiller med et stort potentiale. Han har haft en succesfuld tid på en større adresse i Wolfsburg, hvor han har spillet en stor rolle på deres U17- og U19-hold med bl.a. anførerbindet for begge ungdomshold. Nu fik vi så muligheden for at hente ham hjem til Randers, hvor vi skal have ham til at fungere på et Superliga-niveau, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen og tilføjer:
– Christian er en dygtig fodboldspiller og har været dygtig hele vejen op gennem talentsystemet. Han er en rigtig Randers-spiller, som er hårdtarbejdende. Derudover har han et godt blik for spillet og en fin fod. Planen er, at han skal gå ind og konkurrere med de andre om at få spilletid i Superliga-truppen, og så har vi også mulighed for at bruge ham på vores U19-hold
Hovedpersonen selv er glad for at være tilbage i Randers FC.
– Det er en meget mere moden udgave af Christian Østergaard, der vender tilbage til Randers. Jeg er stadig en ung spiller, men mit udlandsophold har givet mig hår på brystet. Der har været mange gode oplevelser i udlandet, som har gjort mig godt både på det mentale plan, men også på det fodboldmæssige plan, siger Christian Østergaard og fortsætter;
– Jeg vil gerne gøre mig gældende i Superliga-truppen. Det er 100% derfor, at jeg kommer hjem. Det er for at spille. Jeg ved, at der er konkurrence, når man kommer som ung, men jeg er klar på det, og jeg tror på mig selv. Jeg ved, hvordan mit niveau er. Jeg er sikker på, at jeg på et tidspunkt kan gå ind at spille, og det er også det, jeg er kommet hjem for.
Christian Østergaard nåede ikke at spille en førsteholdskamp for Randers FC, før han tog til Wolfsburg.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’