For tre år siden forlod Christian Østergaard Randers FC til fordel for Bundesliga-klubben Wolfsburg.
Nu vender den 19-årige forsvarsspiller hjem til Kronjylland.
Efter et uforløst ophold syd for grænsen, hvor det blot blev til en enkelt optræden for førsteholdet, har Østergaard valgt at kickstarte karrieren hjemme i barndomsklubben. Midtstopperen har underskrevet en tre-årig aftale med Randers FC.
– Vi skriver med Christian Østergaard, fordi vi synes, han er en spændende spiller med et stort potentiale. Han har haft en succesfuld tid på en større adresse i Wolfsburg, hvor han har spillet en stor rolle på deres U17- og U19-hold med bl.a. anførerbindet for begge ungdomshold. Nu fik vi så muligheden for at hente ham hjem til Randers, hvor vi skal have ham til at fungere på et Superliga-niveau, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen og tilføjer:
– Christian er en dygtig fodboldspiller og har været dygtig hele vejen op gennem talentsystemet. Han er en rigtig Randers-spiller, som er hårdtarbejdende. Derudover har han et godt blik for spillet og en fin fod. Planen er, at han skal gå ind og konkurrere med de andre om at få spilletid i Superliga-truppen, og så har vi også mulighed for at bruge ham på vores U19-hold
Hovedpersonen selv er glad for at være tilbage i Randers FC.
– Det er en meget mere moden udgave af Christian Østergaard, der vender tilbage til Randers. Jeg er stadig en ung spiller, men mit udlandsophold har givet mig hår på brystet. Der har været mange gode oplevelser i udlandet, som har gjort mig godt både på det mentale plan, men også på det fodboldmæssige plan, siger Christian Østergaard og fortsætter;
– Jeg vil gerne gøre mig gældende i Superliga-truppen. Det er 100% derfor, at jeg kommer hjem. Det er for at spille. Jeg ved, at der er konkurrence, når man kommer som ung, men jeg er klar på det, og jeg tror på mig selv. Jeg ved, hvordan mit niveau er. Jeg er sikker på, at jeg på et tidspunkt kan gå ind at spille, og det er også det, jeg er kommet hjem for.
Christian Østergaard nåede ikke at spille en førsteholdskamp for Randers FC, før han tog til Wolfsburg.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL