Randers FC henter dansker hjem fra Tyskland

Randers FC har skrevet kontrakt med Christian Østergaard, hvis aftale med Wolfsburg udløb ved udgangen af juni.



For tre år siden forlod Christian Østergaard Randers FC til fordel for Bundesliga-klubben Wolfsburg. 

Nu vender den 19-årige forsvarsspiller hjem til Kronjylland.

Efter et uforløst ophold syd for grænsen, hvor det blot blev til en enkelt optræden for førsteholdet, har Østergaard valgt at kickstarte karrieren hjemme i barndomsklubben. Midtstopperen har underskrevet en tre-årig aftale med Randers FC.

–  Vi skriver med Christian Østergaard, fordi vi synes, han er en spændende spiller med et stort potentiale. Han har haft en succesfuld tid på en større adresse i Wolfsburg, hvor han har spillet en stor rolle på deres U17- og U19-hold med bl.a. anførerbindet for begge ungdomshold. Nu fik vi så muligheden for at hente ham hjem til Randers, hvor vi skal have ham til at fungere på et Superliga-niveau, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen og tilføjer:

– Christian er en dygtig fodboldspiller og har været dygtig hele vejen op gennem talentsystemet. Han er en rigtig Randers-spiller, som er hårdtarbejdende. Derudover har han et godt blik for spillet og en fin fod. Planen er, at han skal gå ind og konkurrere med de andre om at få spilletid i Superliga-truppen, og så har vi også mulighed for at bruge ham på vores U19-hold

Hovedpersonen selv er glad for at være tilbage i Randers FC.

– Det er en meget mere moden udgave af Christian Østergaard, der vender tilbage til Randers. Jeg er stadig en ung spiller, men mit udlandsophold har givet mig hår på brystet. Der har været mange gode oplevelser i udlandet, som har gjort mig godt både på det mentale plan, men også på det fodboldmæssige plan, siger Christian Østergaard og fortsætter;

– Jeg vil gerne gøre mig gældende i Superliga-truppen. Det er 100% derfor, at jeg kommer hjem. Det er for at spille. Jeg ved, at der er konkurrence, når man kommer som ung, men jeg er klar på det, og jeg tror på mig selv. Jeg ved, hvordan mit niveau er. Jeg er sikker på, at jeg på et tidspunkt kan gå ind at spille, og det er også det, jeg er kommet hjem for.

Christian Østergaard nåede ikke at spille en førsteholdskamp for Randers FC, før han tog til Wolfsburg. 



Disse storklubber vil købe Denis Vavro

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Teaser han for Brøndby-transfer? 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Vil have stjernetræner til Tottenham

FCK starter op uden tre spillere

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Liverpool-spiller i chokskifte?

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

‘Usandsynlig genopstandelse’

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Celtics krise forværres

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Lurer på dyr dansk stjerne

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo