Randers FC henter dansker hjem fra Tyskland

Randers FC har skrevet kontrakt med Christian Østergaard, hvis aftale med Wolfsburg udløb ved udgangen af juni.



For tre år siden forlod Christian Østergaard Randers FC til fordel for Bundesliga-klubben Wolfsburg. 

Nu vender den 19-årige forsvarsspiller hjem til Kronjylland.

Efter et uforløst ophold syd for grænsen, hvor det blot blev til en enkelt optræden for førsteholdet, har Østergaard valgt at kickstarte karrieren hjemme i barndomsklubben. Midtstopperen har underskrevet en tre-årig aftale med Randers FC.

–  Vi skriver med Christian Østergaard, fordi vi synes, han er en spændende spiller med et stort potentiale. Han har haft en succesfuld tid på en større adresse i Wolfsburg, hvor han har spillet en stor rolle på deres U17- og U19-hold med bl.a. anførerbindet for begge ungdomshold. Nu fik vi så muligheden for at hente ham hjem til Randers, hvor vi skal have ham til at fungere på et Superliga-niveau, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen og tilføjer:

– Christian er en dygtig fodboldspiller og har været dygtig hele vejen op gennem talentsystemet. Han er en rigtig Randers-spiller, som er hårdtarbejdende. Derudover har han et godt blik for spillet og en fin fod. Planen er, at han skal gå ind og konkurrere med de andre om at få spilletid i Superliga-truppen, og så har vi også mulighed for at bruge ham på vores U19-hold

Hovedpersonen selv er glad for at være tilbage i Randers FC.

– Det er en meget mere moden udgave af Christian Østergaard, der vender tilbage til Randers. Jeg er stadig en ung spiller, men mit udlandsophold har givet mig hår på brystet. Der har været mange gode oplevelser i udlandet, som har gjort mig godt både på det mentale plan, men også på det fodboldmæssige plan, siger Christian Østergaard og fortsætter;

– Jeg vil gerne gøre mig gældende i Superliga-truppen. Det er 100% derfor, at jeg kommer hjem. Det er for at spille. Jeg ved, at der er konkurrence, når man kommer som ung, men jeg er klar på det, og jeg tror på mig selv. Jeg ved, hvordan mit niveau er. Jeg er sikker på, at jeg på et tidspunkt kan gå ind at spille, og det er også det, jeg er kommet hjem for.

Christian Østergaard nåede ikke at spille en førsteholdskamp for Randers FC, før han tog til Wolfsburg. 



Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Stopper alle forhandlinger

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Spøger i kæmpeklub

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Afsløring: FC København binder stortalent

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage