For tre år siden forlod Christian Østergaard Randers FC til fordel for Bundesliga-klubben Wolfsburg.
Nu vender den 19-årige forsvarsspiller hjem til Kronjylland.
Efter et uforløst ophold syd for grænsen, hvor det blot blev til en enkelt optræden for førsteholdet, har Østergaard valgt at kickstarte karrieren hjemme i barndomsklubben. Midtstopperen har underskrevet en tre-årig aftale med Randers FC.
– Vi skriver med Christian Østergaard, fordi vi synes, han er en spændende spiller med et stort potentiale. Han har haft en succesfuld tid på en større adresse i Wolfsburg, hvor han har spillet en stor rolle på deres U17- og U19-hold med bl.a. anførerbindet for begge ungdomshold. Nu fik vi så muligheden for at hente ham hjem til Randers, hvor vi skal have ham til at fungere på et Superliga-niveau, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen og tilføjer:
– Christian er en dygtig fodboldspiller og har været dygtig hele vejen op gennem talentsystemet. Han er en rigtig Randers-spiller, som er hårdtarbejdende. Derudover har han et godt blik for spillet og en fin fod. Planen er, at han skal gå ind og konkurrere med de andre om at få spilletid i Superliga-truppen, og så har vi også mulighed for at bruge ham på vores U19-hold
Hovedpersonen selv er glad for at være tilbage i Randers FC.
– Det er en meget mere moden udgave af Christian Østergaard, der vender tilbage til Randers. Jeg er stadig en ung spiller, men mit udlandsophold har givet mig hår på brystet. Der har været mange gode oplevelser i udlandet, som har gjort mig godt både på det mentale plan, men også på det fodboldmæssige plan, siger Christian Østergaard og fortsætter;
– Jeg vil gerne gøre mig gældende i Superliga-truppen. Det er 100% derfor, at jeg kommer hjem. Det er for at spille. Jeg ved, at der er konkurrence, når man kommer som ung, men jeg er klar på det, og jeg tror på mig selv. Jeg ved, hvordan mit niveau er. Jeg er sikker på, at jeg på et tidspunkt kan gå ind at spille, og det er også det, jeg er kommet hjem for.
Christian Østergaard nåede ikke at spille en førsteholdskamp for Randers FC, før han tog til Wolfsburg.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’