For tre år siden forlod Christian Østergaard Randers FC til fordel for Bundesliga-klubben Wolfsburg.
Nu vender den 19-årige forsvarsspiller hjem til Kronjylland.
Efter et uforløst ophold syd for grænsen, hvor det blot blev til en enkelt optræden for førsteholdet, har Østergaard valgt at kickstarte karrieren hjemme i barndomsklubben. Midtstopperen har underskrevet en tre-årig aftale med Randers FC.
– Vi skriver med Christian Østergaard, fordi vi synes, han er en spændende spiller med et stort potentiale. Han har haft en succesfuld tid på en større adresse i Wolfsburg, hvor han har spillet en stor rolle på deres U17- og U19-hold med bl.a. anførerbindet for begge ungdomshold. Nu fik vi så muligheden for at hente ham hjem til Randers, hvor vi skal have ham til at fungere på et Superliga-niveau, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen og tilføjer:
– Christian er en dygtig fodboldspiller og har været dygtig hele vejen op gennem talentsystemet. Han er en rigtig Randers-spiller, som er hårdtarbejdende. Derudover har han et godt blik for spillet og en fin fod. Planen er, at han skal gå ind og konkurrere med de andre om at få spilletid i Superliga-truppen, og så har vi også mulighed for at bruge ham på vores U19-hold
Hovedpersonen selv er glad for at være tilbage i Randers FC.
– Det er en meget mere moden udgave af Christian Østergaard, der vender tilbage til Randers. Jeg er stadig en ung spiller, men mit udlandsophold har givet mig hår på brystet. Der har været mange gode oplevelser i udlandet, som har gjort mig godt både på det mentale plan, men også på det fodboldmæssige plan, siger Christian Østergaard og fortsætter;
– Jeg vil gerne gøre mig gældende i Superliga-truppen. Det er 100% derfor, at jeg kommer hjem. Det er for at spille. Jeg ved, at der er konkurrence, når man kommer som ung, men jeg er klar på det, og jeg tror på mig selv. Jeg ved, hvordan mit niveau er. Jeg er sikker på, at jeg på et tidspunkt kan gå ind at spille, og det er også det, jeg er kommet hjem for.
Christian Østergaard nåede ikke at spille en førsteholdskamp for Randers FC, før han tog til Wolfsburg.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Snart sker det
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW