Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers, Danmark
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Randers FC
Randers FC tabte point for første gang i sæsonen, da de i seneste runde delte 1-1 i Parken mod FC København.
Det må dog have givet et enormt boost til selvtilliden, at randrusianerne stod stand mod FCK i mere end en time, hvor kronjyderne var i undertal. Florian Danho kom i klammeri med Kevin Diks i Løvernes felt, og så fik angriberen en tidlig og knaldrød badebillet. Da førte Randers FC allerede 1-0, for Frederik Lauenborg bragte gæsterne på 1-0 efter 10 minutter.
Det røde kort betød, at gæsterne koncentrerede sig om at forsvare, og det gjorde de dygtigt og fik altså et point med hjem til Kronjylland.
Dermed er de på syv point efter tre kampe, og de har scoret syv mål i de tre kampe også, så der er meget at glæde sig over hos træner Rasmus Bertelsen.
I fraværet af Florian Danho er der en ledig plads i offensiven hos Hestene. Tammer Bany har virket i god form, når han har fået chancen, så mon ikke han bliver makker med Odey i den kronjyske offensiv?
Silkeborg IF
Hos Silkeborg IF må det være svært at finde en passende grimasse for træner Kent Nielsen efter torsdagens europæiske kamp på JYSK Park. De mødte stærke Gent fra Belgien, men Silkeborg IF greb fat i kampen med vanlig tro på egne evner til rapt kombinationsspil på kunstgræsset.
Efter en målløs første halvleg kom der gang i sagerne i anden halvleg, hvor Tonni Adamsen på straffespark bragte danskerne på 1-0. Ganchas scorede selvmål midtvejs i halvlegen, og i overtiden var der så for alvor drama. Belgierne bragte sig på 2-1 i tre minutters overtid, men på kampens sidste aktion udlignede Adamsen efter hjørne til 2-2.
Det var formentlig med blandede følelser, at træner Kent Nielsen kunne være ærgerlig over mange spildte chancer, men omvendt må han være lykkelig for alligevel at redde 2-2 hjem i allersidste øjeblik.
Silkeborg IF er stadig uden midtbanemotor Mark Brink, der er ude med karantæne efter rødt kort mod AaB i forrige runde, mens Alexander Lind sidder over, mens hans mulige skifte skal falde på plads.
Derudover er Alexander Busch, Pelle Mattsson, Anders Klynge og Fredrik Carlsen ude med skader.
Karantæner:
Randers FC: Florian Danho
Silkeborg IF: Mark Brink
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Bany
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Østrøm – Larsen, Pyndt, Andersen – Bakiz, Orazov – Adamsen
Dom:
Den ligger til værterne.
Randers FC har været velspillende og målfarlige i deres første tre kampe, og de har haft fri hele ugen og kunnet forberede sig optimalt på gæsterne. Omvendt har Silkeborg IF givet alt i torsdagens kamp mod Gent, og der venter endda et returopgør i Belgien i den kommende uge.
Randers FC har fem sejre og en uafgjort i de seneste syv hjemmekampe mod Silkeborg IF med scoren i kronjysk favør på 11-6.
Det behøver ikke blive målrigt, men værterne hiver en kneben sejr hjem.
Spilforslag:
Randers FC vinder til odds 2,04 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Australien – Egypten
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT