Randers FC – Silkeborg IF

Med lidt god vilje kan vi kalde det en tidlig subtopkamp, når Randers FC tidligt søndag eftermiddag tager mod Silkeborg IF. Gæsterne var torsdag ude i en dramatisk kamp i kvalifikationen til Conference League, mens Randers FC har haft hele ugen til at forberede sig.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers, Danmark
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC

Randers FC tabte point for første gang i sæsonen, da de i seneste runde delte 1-1 i Parken mod FC København.

Det må dog have givet et enormt boost til selvtilliden, at randrusianerne stod stand mod FCK i mere end en time, hvor kronjyderne var i undertal. Florian Danho kom i klammeri med Kevin Diks i Løvernes felt, og så fik angriberen en tidlig og knaldrød badebillet. Da førte Randers FC allerede 1-0, for Frederik Lauenborg bragte gæsterne på 1-0 efter 10 minutter.

Det røde kort betød, at gæsterne koncentrerede sig om at forsvare, og det gjorde de dygtigt og fik altså et point med hjem til Kronjylland.

Dermed er de på syv point efter tre kampe, og de har scoret syv mål i de tre kampe også, så der er meget at glæde sig over hos træner Rasmus Bertelsen.

I fraværet af Florian Danho er der en ledig plads i offensiven hos Hestene. Tammer Bany har virket i god form, når han har fået chancen, så mon ikke han bliver makker med Odey i den kronjyske offensiv?

Silkeborg IF
Hos Silkeborg IF må det være svært at finde en passende grimasse for træner Kent Nielsen efter torsdagens europæiske kamp på JYSK Park. De mødte stærke Gent fra Belgien, men Silkeborg IF greb fat i kampen med vanlig tro på egne evner til rapt kombinationsspil på kunstgræsset.

Efter en målløs første halvleg kom der gang i sagerne i anden halvleg, hvor Tonni Adamsen på straffespark bragte danskerne på 1-0. Ganchas scorede selvmål midtvejs i halvlegen, og i overtiden var der så for alvor drama. Belgierne bragte sig på 2-1 i tre minutters overtid, men på kampens sidste aktion udlignede Adamsen efter hjørne til 2-2.

Det var formentlig med blandede følelser, at træner Kent Nielsen kunne være ærgerlig over mange spildte chancer, men omvendt må han være lykkelig for alligevel at redde 2-2 hjem i allersidste øjeblik.

Silkeborg IF er stadig uden midtbanemotor Mark Brink, der er ude med karantæne efter rødt kort mod AaB i forrige runde, mens Alexander Lind sidder over, mens hans mulige skifte skal falde på plads.

Derudover er Alexander Busch, Pelle Mattsson, Anders Klynge og Fredrik Carlsen ude med skader. 

Karantæner:
Randers FC: Florian Danho
Silkeborg IF: Mark Brink

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2):
Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Bany

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Østrøm – Larsen, Pyndt, Andersen – Bakiz, Orazov – Adamsen

Dom:
Den ligger til værterne.

Randers FC har været velspillende og målfarlige i deres første tre kampe, og de har haft fri hele ugen og kunnet forberede sig optimalt på gæsterne. Omvendt har Silkeborg IF givet alt i torsdagens kamp mod Gent, og der venter endda et returopgør i Belgien i den kommende uge.

Randers FC har fem sejre og en uafgjort i de seneste syv hjemmekampe mod Silkeborg IF med scoren i kronjysk favør på 11-6.

Det behøver ikke blive målrigt, men værterne hiver en kneben sejr hjem.

Spilforslag:
Randers FC vinder til odds 2,04 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræmmende Chido Obi-scener

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

I chok over Manchester United

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Bo Henriksen lander TV-job

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

‘Han tisser isterninger’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

‘Det er tæt på uforklarligt’

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Medier revser Real Madrid-træner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt