Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 MAX
Holdnyt:
Randers FC:
Lørdag løber sæsonens sidste spillerunde af stablen for de seks klubber i Superligaens nedre halvdel, og heldigvis for den neutrale tilskuer, er der noget på spil i alle tre kampe.
Randers lagde lynhurtigt bundstriden på afstand med tre sejre i de tre første kampe af nedrykningsspillet, men er til gengæld ikke lykkedes med at stikke afgørende af i kampen om den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp om Conference League-kvalifikation mod enten FCK eller FC Nordsjælland.
Ja, faktisk er Rasmus Bertelsens tropper vel egentlig gået lidt i stå. Tre sejre i de tre første kampe er i hvert fald vekslet til blot en sejr i de efterfølgende seks.
Senest tabte kronjyderne fortjent med 0-2 til OB, og netop det opgør er måske et meget godt eksempel på, hvorfor det ikke er blevet til flere Randers-sejre på det seneste.
Dels er der noget med effektiviteten foran mål, men viljen og energien virker også bare større hos de hold, der kæmper for overlevelse sammenlignet med Randers og Viborg, som længe har været sikre på at klare frisag.
En sejr er påkrævet her i sidste spillerunde, hvis kronjyderne skal være sikre på at ende øverst i nedrykningsspillet, da Viborg kun er ét point bagud på ottendepladsen. Og hey, Vejle er også pludselig blevet en del af topstriden.
Tammer Bany, Noah Shamoun, Edgar Babayan, Mikkel M. Pedersen, Laurits Raun Pedersen og Mustapha Ubandoma er på skadeslisten, mens Mikkel Kallesøe ikke er udtaget.
Vejle Boldklub:
Gæsterne fra Vejle sikrede endegyldigt overlevelse i mandags, da det blev til en knusende sikker 2-0 sejr hjemme mod Hvidovre efter to scoringer i kampens første seks minutter af den brandvarme Superliga-topscorer German Onugkha.
I øvrigt meget ‘Vejle-agtigt’, at det ikke blev til flere scoringer i de resterende 84 minutter, hvor der så til gengæld heller ikke var meget fare på færde i egen ende.
Ivan Prelec’ tropper har virkelig ramt formen her i sæsonens afsluttende fase, og er på nærmest mirakuløs vis gået fra rigtig varmt bud på en nedrykker til fortsat at være i spil til en europæisk billet.
Vejle har hele sæsonen været et besværligt mandskab at besejre, mens sejrene omvendt lod vente på sig. De er til gengæld begyndt at rulle ind nu.
Gæsterne har vundet hele fire kampe på stribe, og har udmærkede chancer for at snuppe syvendepladsen, hvis de også tager alle tre point på Cepheus Park.
Inden sidste runde er der nemlig kun to point op til Randers og et til Viborg, som samtidig spiller mod OB, som kæmper en desperat kamp for overlevelse.
Når formstærke Vejle at lave en sensationel indenomsoverhaling i 11. time?
Yeni N’Gbakoto forventes igen ude med en skade.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Colina – Juwara, Onugkha, Emmanouilidis
Dom:
Randers ligger lunt i svinget i forhold til syvendepladsen, men skal bruge en sejr lørdag for at være sikre på at ende øverst i nedrykningsspillet.
Vejle sikrede endegyldigt overlevelse i mandags, og har dermed ikke længere noget at tabe. Til gengæld kan de med femte sejr i træk ende med at overhale både Randers og Viborg i kampen om syvendepladsen.
Der er derfor forhåbninger om en åben slagudveksling i Kronjylland mellem to hold, som skal bruge alle tre point, og i øvrigt ikke som udgangspunkt kan bruge et point til særlig meget.
2-1 til Vejle, som i den grad har momentum.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule