Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 MAX
Holdnyt:
Randers FC:
Lørdag løber sæsonens sidste spillerunde af stablen for de seks klubber i Superligaens nedre halvdel, og heldigvis for den neutrale tilskuer, er der noget på spil i alle tre kampe.
Randers lagde lynhurtigt bundstriden på afstand med tre sejre i de tre første kampe af nedrykningsspillet, men er til gengæld ikke lykkedes med at stikke afgørende af i kampen om den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp om Conference League-kvalifikation mod enten FCK eller FC Nordsjælland.
Ja, faktisk er Rasmus Bertelsens tropper vel egentlig gået lidt i stå. Tre sejre i de tre første kampe er i hvert fald vekslet til blot en sejr i de efterfølgende seks.
Senest tabte kronjyderne fortjent med 0-2 til OB, og netop det opgør er måske et meget godt eksempel på, hvorfor det ikke er blevet til flere Randers-sejre på det seneste.
Dels er der noget med effektiviteten foran mål, men viljen og energien virker også bare større hos de hold, der kæmper for overlevelse sammenlignet med Randers og Viborg, som længe har været sikre på at klare frisag.
En sejr er påkrævet her i sidste spillerunde, hvis kronjyderne skal være sikre på at ende øverst i nedrykningsspillet, da Viborg kun er ét point bagud på ottendepladsen. Og hey, Vejle er også pludselig blevet en del af topstriden.
Tammer Bany, Noah Shamoun, Edgar Babayan, Mikkel M. Pedersen, Laurits Raun Pedersen og Mustapha Ubandoma er på skadeslisten, mens Mikkel Kallesøe ikke er udtaget.
Vejle Boldklub:
Gæsterne fra Vejle sikrede endegyldigt overlevelse i mandags, da det blev til en knusende sikker 2-0 sejr hjemme mod Hvidovre efter to scoringer i kampens første seks minutter af den brandvarme Superliga-topscorer German Onugkha.
I øvrigt meget ‘Vejle-agtigt’, at det ikke blev til flere scoringer i de resterende 84 minutter, hvor der så til gengæld heller ikke var meget fare på færde i egen ende.
Ivan Prelec’ tropper har virkelig ramt formen her i sæsonens afsluttende fase, og er på nærmest mirakuløs vis gået fra rigtig varmt bud på en nedrykker til fortsat at være i spil til en europæisk billet.
Vejle har hele sæsonen været et besværligt mandskab at besejre, mens sejrene omvendt lod vente på sig. De er til gengæld begyndt at rulle ind nu.
Gæsterne har vundet hele fire kampe på stribe, og har udmærkede chancer for at snuppe syvendepladsen, hvis de også tager alle tre point på Cepheus Park.
Inden sidste runde er der nemlig kun to point op til Randers og et til Viborg, som samtidig spiller mod OB, som kæmper en desperat kamp for overlevelse.
Når formstærke Vejle at lave en sensationel indenomsoverhaling i 11. time?
Yeni N’Gbakoto forventes igen ude med en skade.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Colina – Juwara, Onugkha, Emmanouilidis
Dom:
Randers ligger lunt i svinget i forhold til syvendepladsen, men skal bruge en sejr lørdag for at være sikre på at ende øverst i nedrykningsspillet.
Vejle sikrede endegyldigt overlevelse i mandags, og har dermed ikke længere noget at tabe. Til gengæld kan de med femte sejr i træk ende med at overhale både Randers og Viborg i kampen om syvendepladsen.
Der er derfor forhåbninger om en åben slagudveksling i Kronjylland mellem to hold, som skal bruge alle tre point, og i øvrigt ikke som udgangspunkt kan bruge et point til særlig meget.
2-1 til Vejle, som i den grad har momentum.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
‘Thomas Frank løber tør for tid’
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT