Randers-formand: Ove må undskylde

Bestyrelsesformand for Randers FC, Svend Lynge Jørgensen, fortæller til Sporten.dk, at han ikke er glad for Ove Christensens opførsel på tv, hvor han slår en journalist på skulderen.



Randers tabte i går 0-4 til Brøndby og det var en noget irriteret Ove Christensen, som efter kampen stillede op til interview.

Her blev Ove C. godt grundig hidsig på journalisten, der forsøgte at stille spørgsmål angående trænerens fremtid i klubben. Det ville Ove Christensen ikke svare på, og hele seancen endte med, at træneren daskede til journalistens skulder.

Over for Sporten.dk medgiver Randers FCs bestyrelsesformand, Svend Lynge Jørgensen, at det var et stort klap på skulderen. Men så ikke mere end det.

– Det har ikke noget at gøre med, at det foregår på tv. Jeg havde godt været Oves reaktion foruden. Når det er sagt, så optræder journalisten unødigt provokerende. Fodboldens verden er barsk, men mon ikke en mere erfaren journalist havde udvist større forståelse for Oves situation. Jeg synes ikke, det er all right, siger Svend Lynge Jørgensen til Sporten.dk

– Hvis Ove bare var gået, så var det jo det, der var blevet historien. Men jeg kunne godt have ønsket mig, at det var forløbet på en anden måde. Skal jeg give Ove Christensen et råd, så synes jeg, at han må være stor nok til at ringe til journalisten og beklage. Og så synes jeg ikke der er mere i det.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København – Vejle Boldklub

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Silkeborg IF – Randers FC

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Viborg FF – FC Nordsjælland