Randers fyrer Ove Christensen

Ove Christensen stopper i Randers FC med øjeblikkelig virkning. Hvem der overtager er fortsat uvist, men Allan Kuhn spøger.



Det var ventet, at Randers i dag ville fyre Ove Christensen, efter direktør Jacob Nielsen i aftes meldte ud, at Ove Christensen ikke var fredet i sit job som cheftræner.

Nielsen og co. i Randers’ ledelse har truffet beslutningen her til morgen om at sige farvel til Christesnen med øjeblikkelig virkning.

– Det er med stor beklagelse, at vi finder det nødvendigt at afskedige Ove med øjeblikkelig virkning. Randers FC skylder Ove en stor tak for hans indsats i klubben, men vi finder det nødvendigt at ændre på trænersammensætningen i klubben i forhåbningerne om at sikre os endnu en sæson i landets bedste fodboldrække, siger Jacob Nielsen i en pressmeddelelse.

Ove Christensen begræder sin afsked, men han erkender, at resultaterne ikke har været gode nok.

– Jeg vil gerne benytte lejligheden til at sige tak til spillere, stab, administration, ledelse, samarbejdspartnere, sponsorer og ikke mindst fans for et godt samarbejde. Jeg tror godt, at alle ved, at jeg sætter stor pris på alle i og omkring Randers FC. Som træner bliver man bedømt på resultater og tre nederlag, tre uafgjorte resultater og kun to sejre har ikke været godt nok. Jeg er overbevist om, at Randers FC klarer frisag i Superligaen og vinder pokalturneringen, og i den forbindelse er det selvfølgelig bare egoistisk forfængelighed fra min side, at det ikke bliver mig, der skal stå i spidsen for projektet. Tak for den støtte og opbakning, som jeg har fået i Randers FC, siger Ove Christensen.

Hvem der overtager er fortsat uvist, men Ekstra Bladet skriver, at assistenten Peter Elstrup overtager ansvaret for holdet, mens den tidligere FC Midtjylland-træner Allan Kuhn bliver assisterende træner.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Ståle Solbakken i stort forsvar

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Chok: Uruguay færdige ved VM