Superliga-klub har afvist investorer: Tilbuddet var ikke tilfredsstillende

Randers FC havde et konkret tilbud fra nye investorer, men klubben takkede nej. Det var ikke kun på grund af prisen, siger formanden.



I oktober fortalte formanden for Randers FC Holding A/S, Svend Lynge Jørgensen, at klubben var i dialog med to mulige investorer. Særligt den ene var fremskreden, og han forventede en afklaring senest til nytår.

Den afklaring har han også fået. Sådan da.

– Lad os sige det sådan, at vi har fået et tilbud, som vi ikke syntes var tilfredsstillende. Det var ikke kun et spørgsmål om prisen, men også andre ting. Med mindre det tilbud bliver forbedret, tror jeg, det er afsluttet, fortæller Svend Lynge Jørgensen til tipsbladet.dk.

– Man kan sige, at det er afsluttet på den måde, at vi har fået et forslag, som vi ikke syntes levede op til alle de parametre, vi har sat op. Derfor har vi sagt nej tak til det. Min forventning er, at vi ikke hører mere fra dem, men jeg kan ikke garantere noget.

Læs også:Salg af Randers FC rykker nærmere: Forventer afklaring inden nytår

Hvad var det for nogle andre ting end prisen?

– Vi har forskellige parametre, som vi skal have opfyldt, men det vil jeg ikke nærmere ind på.

For tre måneder siden var Randers FC som nævnt i dialog med to mulige investorer. Hvis den ene ikke bliver til noget, vil det så sige, at den anden stadig er i spil?

– For at være helt ærlig: I øjeblikket sker der ikke så frygtelig meget. Det er nemt i dag at skyde alt på corona, og det vil jeg ikke gøre. Men jeg vil ikke lægge skjul på, at dem, vi har snakket med, er udlændinge eller nogle med udenlandske kontakter. Der er mange ting, man kan klare over Skype og Teams, og hvad ved jeg, men ellers er det svært i øjeblikket.

Læs også:Randers-formand om investorer: Noget af det virker uigennemtænkt

– Bare det praktiske i at rejse, enten for os for at snakke med nogle eller for dem for at komme og snakke med os eller se på stadion og faciliteter.

Det er over et år, siden Randers FC meldte ud, at klubben ville søge nye investorer, men Svend Lynge Jørgensen fastholder, at kronjyderne ikke har travlt. Økonomien er udmærket, så aktionærerne sælger ikke af nød, men af lyst, siger han.

Randers FC Holding A/S lavede i 2019/20 et underskud på 4,4 millioner, men forventer et overskud for denne sæson.

Læs også:Bliver Randers det 10. danske hold på udenlandske hænder?
Læs også:Randers sælger tribune: Nye investorer vil have fodbold, ikke mursten




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

FCK-profil med hattrick i målfest

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle Solbakken i stort forsvar

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu