Randers jagter to spillere: Her skal vi forstærkes

Randers FC er ikke færdig med at handle. Klubben jagter stadig to spillere og ved præcis, hvilke positioner de skal spille.



En af de klubber, der langt fra er færdig på transfermarkedet, er Randers FC. Klubben satser på at hente yderligere to spillere, inden vinduet lukker, når august bliver til september. Sportsdirektøren har også gjort sig klart, hvor på banen forstærkningerne skal spille.

Randers har allerede hentet Joel Kabongo til midterforsvaret, Nicolai Brock-Madsen til angrebet og Simon Tibbling til midtbanen. Men holdet skal spille to Europa League-playoffkampe og seks gruppespilskampe i enten Europa League eller Conference League, så truppen skal være bredere end normalt.

Optimalt set kommer de nye til, inden Randers møder enten St. Johnstone eller Galatasaray om godt to uger.

– Det vil vi rigtig gerne, men omvendt er det også vigtigt for os at være grundige, så det, vi henter ind, er det rigtige. Om det så bliver i denne uge eller den sidste uge af transfervinduet betyder ikke så meget. Jeg har også stor tiltro til de spillere, vi har nu, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

– Vi vil rigtig gerne have to spillere ind; en angriber med lidt andre kompentecner end dem, vi har i forvejen, og en central midtbanespiller til at supplere dem, vi har.

Hvad er det for nogle kompetencer, angriberen skal have?

– En, der har fart og er dygtig til at løbe dybt og kan true på en lidt anden måde end dem, vi har.

Mandag fortalte Randers FC, at camerounske Stéphane Zobo er til prøvetræning i klubben. Det er endnu ikke besluttet, om han kommer til at udgøre angrebsforstærkningen.

– Han har trænet med fredag, lørdag og i dag og skal træne med tirsdag og onsdag. Så tager beslutning vi derfra, om vi er interesseret i det, siger direktøren.

Ifølge Søren Pedersen kan de nye spillere, som han forventer at hente, både være nogle, der er tiltænkt en startplads med det samme, og nogle, der skal udvikle sig og blive profiler på længere sigt.

Hvis Randers vinder de to førnævnte playoffkampe, går holdet i Europa League-gruppespillet. Men selv hvis det mislykkes, og det ender med Conference League, venter der et pænt millionbeløb. Mindst 20 millioner og formentlig reelt tættere på 30.

– Det betyder meget for en klub som vores. Uanset om det bliver Conference League eller Europa League, er det en væsentligt økonomisk aspekt. Det betyder også meget i forhold til de spillere, man kan tiltrække, at man kan garantere dem otte europæiske kampe, siger Søren Pedersen.

Randers-direktøren erkendte dog mandag, at holdet får svært ved at komme i Europa League.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Han virker frustreret!

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Hylder Nartey efter magisk debut

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tottenham boykotter Viaplay

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Stor mystik om Patrick Pentz

– Jeg tror de vinder Superligaen

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF – OB

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

– Det giver absolut ingen mening!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Han er på vej væk fra AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ikke set i 30 år

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”