Randers jagter to spillere: Her skal vi forstærkes

Randers FC er ikke færdig med at handle. Klubben jagter stadig to spillere og ved præcis, hvilke positioner de skal spille.



En af de klubber, der langt fra er færdig på transfermarkedet, er Randers FC. Klubben satser på at hente yderligere to spillere, inden vinduet lukker, når august bliver til september. Sportsdirektøren har også gjort sig klart, hvor på banen forstærkningerne skal spille.

Randers har allerede hentet Joel Kabongo til midterforsvaret, Nicolai Brock-Madsen til angrebet og Simon Tibbling til midtbanen. Men holdet skal spille to Europa League-playoffkampe og seks gruppespilskampe i enten Europa League eller Conference League, så truppen skal være bredere end normalt.

Optimalt set kommer de nye til, inden Randers møder enten St. Johnstone eller Galatasaray om godt to uger.

– Det vil vi rigtig gerne, men omvendt er det også vigtigt for os at være grundige, så det, vi henter ind, er det rigtige. Om det så bliver i denne uge eller den sidste uge af transfervinduet betyder ikke så meget. Jeg har også stor tiltro til de spillere, vi har nu, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

– Vi vil rigtig gerne have to spillere ind; en angriber med lidt andre kompentecner end dem, vi har i forvejen, og en central midtbanespiller til at supplere dem, vi har.

Hvad er det for nogle kompetencer, angriberen skal have?

– En, der har fart og er dygtig til at løbe dybt og kan true på en lidt anden måde end dem, vi har.

Mandag fortalte Randers FC, at camerounske Stéphane Zobo er til prøvetræning i klubben. Det er endnu ikke besluttet, om han kommer til at udgøre angrebsforstærkningen.

– Han har trænet med fredag, lørdag og i dag og skal træne med tirsdag og onsdag. Så tager beslutning vi derfra, om vi er interesseret i det, siger direktøren.

Ifølge Søren Pedersen kan de nye spillere, som han forventer at hente, både være nogle, der er tiltænkt en startplads med det samme, og nogle, der skal udvikle sig og blive profiler på længere sigt.

Hvis Randers vinder de to førnævnte playoffkampe, går holdet i Europa League-gruppespillet. Men selv hvis det mislykkes, og det ender med Conference League, venter der et pænt millionbeløb. Mindst 20 millioner og formentlig reelt tættere på 30.

– Det betyder meget for en klub som vores. Uanset om det bliver Conference League eller Europa League, er det en væsentligt økonomisk aspekt. Det betyder også meget i forhold til de spillere, man kan tiltrække, at man kan garantere dem otte europæiske kampe, siger Søren Pedersen.

Randers-direktøren erkendte dog mandag, at holdet får svært ved at komme i Europa League.





Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning


Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Italienske medier hylder ham

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Erstatter han Andreas Christensen?

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Fælder dom over Norwich-danskere

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Nartey blæser alt modstand til vægs

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Rangerer Eriksen over superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’