Randers jagter to spillere: Her skal vi forstærkes

Randers FC er ikke færdig med at handle. Klubben jagter stadig to spillere og ved præcis, hvilke positioner de skal spille.



En af de klubber, der langt fra er færdig på transfermarkedet, er Randers FC. Klubben satser på at hente yderligere to spillere, inden vinduet lukker, når august bliver til september. Sportsdirektøren har også gjort sig klart, hvor på banen forstærkningerne skal spille.

Randers har allerede hentet Joel Kabongo til midterforsvaret, Nicolai Brock-Madsen til angrebet og Simon Tibbling til midtbanen. Men holdet skal spille to Europa League-playoffkampe og seks gruppespilskampe i enten Europa League eller Conference League, så truppen skal være bredere end normalt.

Optimalt set kommer de nye til, inden Randers møder enten St. Johnstone eller Galatasaray om godt to uger.

– Det vil vi rigtig gerne, men omvendt er det også vigtigt for os at være grundige, så det, vi henter ind, er det rigtige. Om det så bliver i denne uge eller den sidste uge af transfervinduet betyder ikke så meget. Jeg har også stor tiltro til de spillere, vi har nu, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

– Vi vil rigtig gerne have to spillere ind; en angriber med lidt andre kompentecner end dem, vi har i forvejen, og en central midtbanespiller til at supplere dem, vi har.

Hvad er det for nogle kompetencer, angriberen skal have?

– En, der har fart og er dygtig til at løbe dybt og kan true på en lidt anden måde end dem, vi har.

Mandag fortalte Randers FC, at camerounske Stéphane Zobo er til prøvetræning i klubben. Det er endnu ikke besluttet, om han kommer til at udgøre angrebsforstærkningen.

– Han har trænet med fredag, lørdag og i dag og skal træne med tirsdag og onsdag. Så tager beslutning vi derfra, om vi er interesseret i det, siger direktøren.

Ifølge Søren Pedersen kan de nye spillere, som han forventer at hente, både være nogle, der er tiltænkt en startplads med det samme, og nogle, der skal udvikle sig og blive profiler på længere sigt.

Hvis Randers vinder de to førnævnte playoffkampe, går holdet i Europa League-gruppespillet. Men selv hvis det mislykkes, og det ender med Conference League, venter der et pænt millionbeløb. Mindst 20 millioner og formentlig reelt tættere på 30.

– Det betyder meget for en klub som vores. Uanset om det bliver Conference League eller Europa League, er det en væsentligt økonomisk aspekt. Det betyder også meget i forhold til de spillere, man kan tiltrække, at man kan garantere dem otte europæiske kampe, siger Søren Pedersen.

Randers-direktøren erkendte dog mandag, at holdet får svært ved at komme i Europa League.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

OB – FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

AGF-profil overvejer karrierestop

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Høgh hyldes af UEFA

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Vejle får fredagstæv i Farum

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften