Randers køber tidligere FCM-profil i MLS

Randers FC har netop bekræftet tilgangen af den tidligere FC Midtjylland-spiller Nikolas Dyhr, der skifter til Randers på en 4-årig lang aftale.



Randers køber en tidligere FC Midtjylland-spiller hjem til Superligaen fra USA.

Det er nemlig den 22-årige venstre back Nikolas Dyhr, der er hentet til Kronjylland på en 4-årig lang aftale. 

Nikolas Dyhr har siden årsskiftet tørnet ud for St. Louis City, der til dagligt gør sig gældende i Major League Soccer (MLS, red), men her er det kun blevet til fem kampe, og derfor har Randers altså nu valgt at hente den tidligere Superliga-spiller hjem til Danmark på en lang aftale til stor glæde for sportsdirektør Søren Pedersen. 

–  Vi har i længere tid været på jagt efter en permanent løsning på venstre back med en venstrebenet venstre back. Og her fik vi muligheden med Nikolas Dyhr, som har rigtig meget erfaring fra den danske Superliga, og som har spillet mange kampe i en tidlig alder.

– Nikolas er en driftsikker og dygtig spiller, som kan bidrage både offensivt og defensivt samt være en del af den gode struktur, vi har på holdet, lyder det fra Randers-chefen på klubbens hjemmeside.

Nikolas Dyhr har fået sin fodboldopvækst i FC Midtjylland, der købte ham i AC Horsens tilbage i 2016. Tre år senere blev han en del af førsteholdet i FC Midjtylland, hvor det samlet set er blevet til 103 kampe for Claus Steinlein og co. 

Nu vender han altså atter hjem til Danmark, hvor han allerede i morgen støder til truppen og møder sine nye holdkammerater i Randers. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Skotland – Marokko

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Mexico – Sydkorea

Her er FCK’s modstander i Conference League

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Brasilien – Haiti



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fremhæver Bodø/Glimt

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise