Randers sender 400 fans til Odense: Det betaler sig i det lange løb

Det koster Randers FC penge at sende 10 busser med fans til Odense, men til gengæld giver klubben noget tilbage til fansene. Og det hele betaler sig selv i sidste ende, mener direktøren.



I sidste uge gav Randers FC’s administrerende direktør, Michael Gravgaard, et interview til BT, hvor han sagde, at udviklingen i Superligaen var gået i stå, og varslede forandringer.

Op til aftenens forårspremiere har direktøren sat handling bag ordene. Randers FC sender således 10 busser med omkring 400 kronjyske tilskuere til Odense til en favorabel pris.

De betaler således kun en 50’er for transport, billet og en menu på McDonald’s, og selvom det egentlig koster klubben penge, er der god grund til at gøre noget for at øge tilskuertallet og interessen, mener Gravgaard.

– Der er to grunde til, at vi har arrangeret sådan en tur, som vi har til OB-kampen. Et: Hvis vi viser fansene, at vi vil det her nok, så vil de også os. To: Vi har taget det til os, når folk har snakket om, at vi har solgt ud i forhold til spilletidspunkter for at få flere tv-penge. Det er der noget om, så vi føler, at vi må give lidt igen på denne måde. Isoleret set koster det os penge, at sende de her busser afsted, men det jo penge, som vi til gengæld har fået ind gennem de øgede tv-indtægter over de seneste år, siger han til Randers Amtsavis.

De øvrige kampe i forårets første spillerunde udartede sig således, at hvis Randers vinder udekampen mod OB, rykker holdet op på tredjepladsen i Superligaen. Samtidig skal OB have point for at komme væk fra sidstepladsen.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se de danske hold i Europa

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

AGF – Brøndby IF

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Viborg FF – OB

Randers FC – Silkeborg IF