Randers sender 400 fans til Odense: Det betaler sig i det lange løb

Det koster Randers FC penge at sende 10 busser med fans til Odense, men til gengæld giver klubben noget tilbage til fansene. Og det hele betaler sig selv i sidste ende, mener direktøren.



I sidste uge gav Randers FC’s administrerende direktør, Michael Gravgaard, et interview til BT, hvor han sagde, at udviklingen i Superligaen var gået i stå, og varslede forandringer.

Op til aftenens forårspremiere har direktøren sat handling bag ordene. Randers FC sender således 10 busser med omkring 400 kronjyske tilskuere til Odense til en favorabel pris.

De betaler således kun en 50’er for transport, billet og en menu på McDonald’s, og selvom det egentlig koster klubben penge, er der god grund til at gøre noget for at øge tilskuertallet og interessen, mener Gravgaard.

– Der er to grunde til, at vi har arrangeret sådan en tur, som vi har til OB-kampen. Et: Hvis vi viser fansene, at vi vil det her nok, så vil de også os. To: Vi har taget det til os, når folk har snakket om, at vi har solgt ud i forhold til spilletidspunkter for at få flere tv-penge. Det er der noget om, så vi føler, at vi må give lidt igen på denne måde. Isoleret set koster det os penge, at sende de her busser afsted, men det jo penge, som vi til gengæld har fået ind gennem de øgede tv-indtægter over de seneste år, siger han til Randers Amtsavis.

De øvrige kampe i forårets første spillerunde udartede sig således, at hvis Randers vinder udekampen mod OB, rykker holdet op på tredjepladsen i Superligaen. Samtidig skal OB have point for at komme væk fra sidstepladsen.






Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Lewandowski forlader FC Barcelona

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

– Niels Frederiksen er en legende!

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Salah sender særlig besked

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr