Randers sender 400 fans til Odense: Det betaler sig i det lange løb

Det koster Randers FC penge at sende 10 busser med fans til Odense, men til gengæld giver klubben noget tilbage til fansene. Og det hele betaler sig selv i sidste ende, mener direktøren.



I sidste uge gav Randers FC’s administrerende direktør, Michael Gravgaard, et interview til BT, hvor han sagde, at udviklingen i Superligaen var gået i stå, og varslede forandringer.

Op til aftenens forårspremiere har direktøren sat handling bag ordene. Randers FC sender således 10 busser med omkring 400 kronjyske tilskuere til Odense til en favorabel pris.

De betaler således kun en 50’er for transport, billet og en menu på McDonald’s, og selvom det egentlig koster klubben penge, er der god grund til at gøre noget for at øge tilskuertallet og interessen, mener Gravgaard.

– Der er to grunde til, at vi har arrangeret sådan en tur, som vi har til OB-kampen. Et: Hvis vi viser fansene, at vi vil det her nok, så vil de også os. To: Vi har taget det til os, når folk har snakket om, at vi har solgt ud i forhold til spilletidspunkter for at få flere tv-penge. Det er der noget om, så vi føler, at vi må give lidt igen på denne måde. Isoleret set koster det os penge, at sende de her busser afsted, men det jo penge, som vi til gengæld har fået ind gennem de øgede tv-indtægter over de seneste år, siger han til Randers Amtsavis.

De øvrige kampe i forårets første spillerunde udartede sig således, at hvis Randers vinder udekampen mod OB, rykker holdet op på tredjepladsen i Superligaen. Samtidig skal OB have point for at komme væk fra sidstepladsen.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Rødt kort er svært at vurdere’