Randers sender 400 fans til Odense: Det betaler sig i det lange løb

Det koster Randers FC penge at sende 10 busser med fans til Odense, men til gengæld giver klubben noget tilbage til fansene. Og det hele betaler sig selv i sidste ende, mener direktøren.



I sidste uge gav Randers FC’s administrerende direktør, Michael Gravgaard, et interview til BT, hvor han sagde, at udviklingen i Superligaen var gået i stå, og varslede forandringer.

Op til aftenens forårspremiere har direktøren sat handling bag ordene. Randers FC sender således 10 busser med omkring 400 kronjyske tilskuere til Odense til en favorabel pris.

De betaler således kun en 50’er for transport, billet og en menu på McDonald’s, og selvom det egentlig koster klubben penge, er der god grund til at gøre noget for at øge tilskuertallet og interessen, mener Gravgaard.

– Der er to grunde til, at vi har arrangeret sådan en tur, som vi har til OB-kampen. Et: Hvis vi viser fansene, at vi vil det her nok, så vil de også os. To: Vi har taget det til os, når folk har snakket om, at vi har solgt ud i forhold til spilletidspunkter for at få flere tv-penge. Det er der noget om, så vi føler, at vi må give lidt igen på denne måde. Isoleret set koster det os penge, at sende de her busser afsted, men det jo penge, som vi til gengæld har fået ind gennem de øgede tv-indtægter over de seneste år, siger han til Randers Amtsavis.

De øvrige kampe i forårets første spillerunde udartede sig således, at hvis Randers vinder udekampen mod OB, rykker holdet op på tredjepladsen i Superligaen. Samtidig skal OB have point for at komme væk fra sidstepladsen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

LIVE: Slutfløjt i Parken

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Pokalhelt knækker FC København

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger