Fuseini bomber videre: Randers tæt på overlevelse

Mohamed Fuseini scorede sit sjette mål i tre kampe, da Randers slog blodfattige Vejle med 2-1 på udebane.



Randers FC minimerede søndag risikoen for at rykke ud af Superligaen med mange procent, da holdet tog en 2-1-sejr over Vejle på udebane.

Forsvarsspilleren Daniel Høegh og den meget formstærke angriber Mohamed Fuseini bragte kronjyderne foran med 2-0, inden German Onugkha reducerede og skabte spænding i slutfasen.

Vejle demonstrerede dog i hele kampen, hvorfor holdet ligger til at ryge tilbage i 1. division: Offensivt mangler Ivan Prelec spillere med kreativitet som en primær egenskab.

Med sejren topper Randers nedrykningsspillet med 32 point, mens Vejle lige under nedrykningsstregen har 23 point. Der resterer for begge syv runder.

Hverken Vejle eller Randers sprudlede i de første 45 minutter. Kronjyderne startede bedst, inden Vejle i anden del af første halvleg tog over og trykkede gæsterne godt tilbage.

Men for begge hold kneb det gevaldigt med at gøre sig farlig, når de kom frem omkring felterne, og der skulle derfor også en dødbold til at åbne ballet.

Ernest Agyiri smed hjørnesparket i feltet, og så stangede stopperen Daniel Høegh efter et perfekt timet løb kraftfuldt og upresset Randers foran efter 18 minutter.

Anden halvleg åbnede med et par halvfarlige Randers-afslutninger, og efter 57 minutter blev det 0-2 ved brandvarme Mohamed Fuseini, som køligt passerede Vejle-keeper Nathan Trott og scorede sit sjette mål i de seneste tre kampe.

Ghaneseren kan meget på egen hånd, men denne gang skal midtbaneslider Mads Enggård tilskrives en stor del af æren, da han energisk erobrede bolden, afdriblede en modspiller og satte Fuseini i scene med en tempereret stikning.

Vejle var til tælling, mens regnen begyndte at falde i Nørreskoven, men efter 66 minutter kom et modsvar ud af stort set ingenting.

Anders K. Jacobsen fandt German Onugkha, og med stor selvfølgelighed scorede angriberen sit første mål i 2024.

Målet ændrede dog ikke på, at Vejle skaber alt, alt for få chancer. Randers organiserede sig glimrende og tog brodden af det blodfattige pres, som hjemmeholdet fik sat sammen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

FCK bød på landsholdsmålmand

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Det er han ekstremt god til

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Brøndby med opløftende nyt om profil

Færdig – nåede kun otte kampe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kæmpe stjerne besøger København

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Det afgør Chido Obis United-fremtid

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers