Randers FC minimerede søndag risikoen for at rykke ud af Superligaen med mange procent, da holdet tog en 2-1-sejr over Vejle på udebane.
Forsvarsspilleren Daniel Høegh og den meget formstærke angriber Mohamed Fuseini bragte kronjyderne foran med 2-0, inden German Onugkha reducerede og skabte spænding i slutfasen.
Vejle demonstrerede dog i hele kampen, hvorfor holdet ligger til at ryge tilbage i 1. division: Offensivt mangler Ivan Prelec spillere med kreativitet som en primær egenskab.
Med sejren topper Randers nedrykningsspillet med 32 point, mens Vejle lige under nedrykningsstregen har 23 point. Der resterer for begge syv runder.
Hverken Vejle eller Randers sprudlede i de første 45 minutter. Kronjyderne startede bedst, inden Vejle i anden del af første halvleg tog over og trykkede gæsterne godt tilbage.
Men for begge hold kneb det gevaldigt med at gøre sig farlig, når de kom frem omkring felterne, og der skulle derfor også en dødbold til at åbne ballet.
Ernest Agyiri smed hjørnesparket i feltet, og så stangede stopperen Daniel Høegh efter et perfekt timet løb kraftfuldt og upresset Randers foran efter 18 minutter.
Anden halvleg åbnede med et par halvfarlige Randers-afslutninger, og efter 57 minutter blev det 0-2 ved brandvarme Mohamed Fuseini, som køligt passerede Vejle-keeper Nathan Trott og scorede sit sjette mål i de seneste tre kampe.
Ghaneseren kan meget på egen hånd, men denne gang skal midtbaneslider Mads Enggård tilskrives en stor del af æren, da han energisk erobrede bolden, afdriblede en modspiller og satte Fuseini i scene med en tempereret stikning.
Vejle var til tælling, mens regnen begyndte at falde i Nørreskoven, men efter 66 minutter kom et modsvar ud af stort set ingenting.
Anders K. Jacobsen fandt German Onugkha, og med stor selvfølgelighed scorede angriberen sit første mål i 2024.
Målet ændrede dog ikke på, at Vejle skaber alt, alt for få chancer. Randers organiserede sig glimrende og tog brodden af det blodfattige pres, som hjemmeholdet fik sat sammen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
MEDIE