Fuseini bomber videre: Randers tæt på overlevelse

Mohamed Fuseini scorede sit sjette mĂĄl i tre kampe, da Randers slog blodfattige Vejle med 2-1 pĂĄ udebane.



Randers FC minimerede søndag risikoen for at rykke ud af Superligaen med mange procent, da holdet tog en 2-1-sejr over Vejle på udebane.

Forsvarsspilleren Daniel Høegh og den meget formstærke angriber Mohamed Fuseini bragte kronjyderne foran med 2-0, inden German Onugkha reducerede og skabte spænding i slutfasen.

Vejle demonstrerede dog i hele kampen, hvorfor holdet ligger til at ryge tilbage i 1. division: Offensivt mangler Ivan Prelec spillere med kreativitet som en primær egenskab.

Med sejren topper Randers nedrykningsspillet med 32 point, mens Vejle lige under nedrykningsstregen har 23 point. Der resterer for begge syv runder.

Hverken Vejle eller Randers sprudlede i de første 45 minutter. Kronjyderne startede bedst, inden Vejle i anden del af første halvleg tog over og trykkede gæsterne godt tilbage.

Men for begge hold kneb det gevaldigt med at gøre sig farlig, når de kom frem omkring felterne, og der skulle derfor også en dødbold til at åbne ballet.

Ernest Agyiri smed hjørnesparket i feltet, og så stangede stopperen Daniel Høegh efter et perfekt timet løb kraftfuldt og upresset Randers foran efter 18 minutter.

Anden halvleg åbnede med et par halvfarlige Randers-afslutninger, og efter 57 minutter blev det 0-2 ved brandvarme Mohamed Fuseini, som køligt passerede Vejle-keeper Nathan Trott og scorede sit sjette mål i de seneste tre kampe.

Ghaneseren kan meget på egen hånd, men denne gang skal midtbaneslider Mads Enggård tilskrives en stor del af æren, da han energisk erobrede bolden, afdriblede en modspiller og satte Fuseini i scene med en tempereret stikning.

Vejle var til tælling, mens regnen begyndte at falde i Nørreskoven, men efter 66 minutter kom et modsvar ud af stort set ingenting.

Anders K. Jacobsen fandt German Onugkha, og med stor selvfølgelighed scorede angriberen sit første mål i 2024.

Målet ændrede dog ikke på, at Vejle skaber alt, alt for få chancer. Randers organiserede sig glimrende og tog brodden af det blodfattige pres, som hjemmeholdet fik sat sammen.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

StĂĄr klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg hĂĄber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud pĂĄ milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: MĂĄ ikke sig det pĂĄ tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Klar til at bruge millioner pĂĄ Superliga-profil

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt