Fuseini bomber videre: Randers tæt på overlevelse

Mohamed Fuseini scorede sit sjette mål i tre kampe, da Randers slog blodfattige Vejle med 2-1 på udebane.



Randers FC minimerede søndag risikoen for at rykke ud af Superligaen med mange procent, da holdet tog en 2-1-sejr over Vejle på udebane.

Forsvarsspilleren Daniel Høegh og den meget formstærke angriber Mohamed Fuseini bragte kronjyderne foran med 2-0, inden German Onugkha reducerede og skabte spænding i slutfasen.

Vejle demonstrerede dog i hele kampen, hvorfor holdet ligger til at ryge tilbage i 1. division: Offensivt mangler Ivan Prelec spillere med kreativitet som en primær egenskab.

Med sejren topper Randers nedrykningsspillet med 32 point, mens Vejle lige under nedrykningsstregen har 23 point. Der resterer for begge syv runder.

Hverken Vejle eller Randers sprudlede i de første 45 minutter. Kronjyderne startede bedst, inden Vejle i anden del af første halvleg tog over og trykkede gæsterne godt tilbage.

Men for begge hold kneb det gevaldigt med at gøre sig farlig, når de kom frem omkring felterne, og der skulle derfor også en dødbold til at åbne ballet.

Ernest Agyiri smed hjørnesparket i feltet, og så stangede stopperen Daniel Høegh efter et perfekt timet løb kraftfuldt og upresset Randers foran efter 18 minutter.

Anden halvleg åbnede med et par halvfarlige Randers-afslutninger, og efter 57 minutter blev det 0-2 ved brandvarme Mohamed Fuseini, som køligt passerede Vejle-keeper Nathan Trott og scorede sit sjette mål i de seneste tre kampe.

Ghaneseren kan meget på egen hånd, men denne gang skal midtbaneslider Mads Enggård tilskrives en stor del af æren, da han energisk erobrede bolden, afdriblede en modspiller og satte Fuseini i scene med en tempereret stikning.

Vejle var til tælling, mens regnen begyndte at falde i Nørreskoven, men efter 66 minutter kom et modsvar ud af stort set ingenting.

Anders K. Jacobsen fandt German Onugkha, og med stor selvfølgelighed scorede angriberen sit første mål i 2024.

Målet ændrede dog ikke på, at Vejle skaber alt, alt for få chancer. Randers organiserede sig glimrende og tog brodden af det blodfattige pres, som hjemmeholdet fik sat sammen.

/ritzau/



Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Meldes på vej mod nyt skifte

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Dansk målsluger færdig

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen