AaB og Randers FC delte pointene mellem sig i en vaskeægte sekspointskamp på Aalborg Portland Park.
0-0 blev det i en kamp, hvor gæsterne fra Randers havde de største chancer. Randers kan på trods af sin manglende kynisme være mest tilfreds med resultatet, da holdet fastholder forspringet til AaB.
Pointdelingen betyder, at Randers rykker op på en fjerdeplads med samme pointtal som FC København, der først spiller mandag.
Østjyderne har stadig fem point ned til AaB på syvendepladsen med seks runder tilbage af grundspillet
Randers tog fra start initiativet med bolden og satte sig solidt på spillet, mens AaB ikke gik frem i det pres, som har kendetegnet nordjyderne i denne sæson.
Det var dog to hold, som i starten af opgøret havde en høj fejlprocent i afleveringerne, og de største åbninger kom derfor på omstillinger.
AaB var tålmodig med bolden nede omkring eget felt, hvor målmand Jacob Rinne ofte stod for at bygge spillet op.
AaB var til gengæld anderledes direkte, når spillerne modtog bolden på gæsternes halvdel, men Randers-defensiven stod solidt imod.
Som kampen skred frem, blev boldomgangen hos gæsterne bedre, og det lykkedes Randers at true AaB på flere indlæg, hvor særligt Randers-topscoreren Alhaji Kamara var tæt på score.
AaB lykkedes efter pausen med at få rykket spillet længere frem på banen, men nordjyderne evnede ikke spille sig igennem Randers-forsvaret.
AaB-træner Martí Cifuentes bragte i 72. minut Rubén ‘Rufo’ Herraiz Alcaraz i spil, som dermed fik sin debut. Men han formåede ikke at sætte sit aftryk på kampen.
AaB-forsvarer Daniel Granli modtog med fem minutter tilbage sit andet gule kort og måtte dermed forlade kampen før tid.
På trods af overtallet virkede Randers mere end tilfreds med det ene point mod slutningen af kampen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
MEDIE
