Randers-træner indikerer snarlig transfer

Randers FC har et par spillere, som man ønsker at tilknytte permanent. Og træner Rasmus Bertelsen håber, at der snart er nyt at berette.



RANDERS (Tipsbladet): De har prøvet det før, Randers FC, og nu skal de håbe på, at tredje gang er lykkens gang.

Kronjyderne møder på fredag FC København i Europa Playoff, og det er tredje gang, at klubben kommer til opgøret som vinder af kvalifikationsspillet – de foregående to gange endte man med at tabe og misse pladsen i Europa til henholdsvis FC Midtjylland og Brøndby.

Men i dette forår har Randers FC spillet godt, og det er ikke mindst takket være et par dygtige lejespillere, at Rasmus Bertelsens tropper står med en ny mulighed for at komme i Europa.

Mohammed Fuseini har været en åbenbaring for kronjyderne i dette forår, mens Lasso Coulibaly hele sæsonen har klaret det godt. De to er lejet i henholdsvis Sturm Graz og FC Nordsjælland.

Og håbet fra træner Rasmus Bertelsen er, at de også er at finde på adressen i Randers i næste sæson.

– Man vil altid gerne beholde sine bedste spillere, men man skal også acceptere det vilkår, at der er udskiftning hver halvsæson, endnu mere om sommeren end om vinteren, så det er også en del af det at være træner, at der vil være udskiftning på holdet. Og det vil tit være de bedste, der er rift om.

– Vi solgte Lasse Berg til Malmö i sommer og Filip (Bundgaard) i vinter til Brøndby i et endnu flottere salg. Sådan er det også i Randers. Det, der vil gøre lidt ondt, er, hvis vi ikke lykkes med (at købe) de lejespillere, så vi selv kan sælge dem på et tidspunkt, for vi føler også, at vi har en aktie i deres udvikling.

– De har gjort mange gode ting for Randers, og Randers har gjort mange gode ting for dem. Derfor er det så vigtigt, at Søren (Pedersen) ser, om han kan komme i mål med dem, så det kan blive en god case. Både sportsligt og økonomisk, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

Rasmus Bertelsen løfter også sløret for, at han er positiv i forhold lejespillernes fremtid. 

– Der arbejdes knaldhårdt med det. Det er ikke sikkert, der går så lang tid, før der kan meldes noget ud om det. Lad os håbe, at noget af det kommer over målstregen, siger han.

Det er ikke kun de to lejespillere, der står til at løbe ud i Randers FC. Også førstemålmand Patrik Carlgren har kontraktudløb denne sommer.

Fredagens opgør mod FC København kan altså blive sidste kamp i Randers-trøjen for de tre spillere.







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Så er det officielt

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Teaser for ny AGF-aftale