RANDERS (Tipsbladet): De har prøvet det før, Randers FC, og nu skal de håbe på, at tredje gang er lykkens gang.
Kronjyderne møder på fredag FC København i Europa Playoff, og det er tredje gang, at klubben kommer til opgøret som vinder af kvalifikationsspillet – de foregående to gange endte man med at tabe og misse pladsen i Europa til henholdsvis FC Midtjylland og Brøndby.
Men i dette forår har Randers FC spillet godt, og det er ikke mindst takket være et par dygtige lejespillere, at Rasmus Bertelsens tropper står med en ny mulighed for at komme i Europa.
Mohammed Fuseini har været en åbenbaring for kronjyderne i dette forår, mens Lasso Coulibaly hele sæsonen har klaret det godt. De to er lejet i henholdsvis Sturm Graz og FC Nordsjælland.
Og håbet fra træner Rasmus Bertelsen er, at de også er at finde på adressen i Randers i næste sæson.
– Man vil altid gerne beholde sine bedste spillere, men man skal også acceptere det vilkår, at der er udskiftning hver halvsæson, endnu mere om sommeren end om vinteren, så det er også en del af det at være træner, at der vil være udskiftning på holdet. Og det vil tit være de bedste, der er rift om.
– Vi solgte Lasse Berg til Malmö i sommer og Filip (Bundgaard) i vinter til Brøndby i et endnu flottere salg. Sådan er det også i Randers. Det, der vil gøre lidt ondt, er, hvis vi ikke lykkes med (at købe) de lejespillere, så vi selv kan sælge dem på et tidspunkt, for vi føler også, at vi har en aktie i deres udvikling.
– De har gjort mange gode ting for Randers, og Randers har gjort mange gode ting for dem. Derfor er det så vigtigt, at Søren (Pedersen) ser, om han kan komme i mål med dem, så det kan blive en god case. Både sportsligt og økonomisk, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
Rasmus Bertelsen løfter også sløret for, at han er positiv i forhold lejespillernes fremtid.
– Der arbejdes knaldhårdt med det. Det er ikke sikkert, der går så lang tid, før der kan meldes noget ud om det. Lad os håbe, at noget af det kommer over målstregen, siger han.
Det er ikke kun de to lejespillere, der står til at løbe ud i Randers FC. Også førstemålmand Patrik Carlgren har kontraktudløb denne sommer.
Fredagens opgør mod FC København kan altså blive sidste kamp i Randers-trøjen for de tre spillere.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
Viborg FF – OB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
INTERVIEW