RANDERS (Tipsbladet): De har prøvet det før, Randers FC, og nu skal de håbe på, at tredje gang er lykkens gang.
Kronjyderne møder på fredag FC København i Europa Playoff, og det er tredje gang, at klubben kommer til opgøret som vinder af kvalifikationsspillet – de foregående to gange endte man med at tabe og misse pladsen i Europa til henholdsvis FC Midtjylland og Brøndby.
Men i dette forår har Randers FC spillet godt, og det er ikke mindst takket være et par dygtige lejespillere, at Rasmus Bertelsens tropper står med en ny mulighed for at komme i Europa.
Mohammed Fuseini har været en åbenbaring for kronjyderne i dette forår, mens Lasso Coulibaly hele sæsonen har klaret det godt. De to er lejet i henholdsvis Sturm Graz og FC Nordsjælland.
Og håbet fra træner Rasmus Bertelsen er, at de også er at finde på adressen i Randers i næste sæson.
– Man vil altid gerne beholde sine bedste spillere, men man skal også acceptere det vilkår, at der er udskiftning hver halvsæson, endnu mere om sommeren end om vinteren, så det er også en del af det at være træner, at der vil være udskiftning på holdet. Og det vil tit være de bedste, der er rift om.
– Vi solgte Lasse Berg til Malmö i sommer og Filip (Bundgaard) i vinter til Brøndby i et endnu flottere salg. Sådan er det også i Randers. Det, der vil gøre lidt ondt, er, hvis vi ikke lykkes med (at købe) de lejespillere, så vi selv kan sælge dem på et tidspunkt, for vi føler også, at vi har en aktie i deres udvikling.
– De har gjort mange gode ting for Randers, og Randers har gjort mange gode ting for dem. Derfor er det så vigtigt, at Søren (Pedersen) ser, om han kan komme i mål med dem, så det kan blive en god case. Både sportsligt og økonomisk, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
Rasmus Bertelsen løfter også sløret for, at han er positiv i forhold lejespillernes fremtid.
– Der arbejdes knaldhårdt med det. Det er ikke sikkert, der går så lang tid, før der kan meldes noget ud om det. Lad os håbe, at noget af det kommer over målstregen, siger han.
Det er ikke kun de to lejespillere, der står til at løbe ud i Randers FC. Også førstemålmand Patrik Carlgren har kontraktudløb denne sommer.
Fredagens opgør mod FC København kan altså blive sidste kamp i Randers-trøjen for de tre spillere.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Dansk træner færdig ved VM
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Chokskifte på vej?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Schweiz – Canada