Randers har i denne sæson haft svært ved at score mål i åbent spil, hvor det første kom fredag i fjerde runde.
Målet var dog blot en reducering, og holdet endte med et 1-2-nederlag på hjemmebane til Brøndby i Superligaen.
Inden da havde randrusianerne kun scoret på dødbolde, hvilket havde kastet fire mål af sig. Derfor er kronjyderne nu på udkig efter to nye spillere, der skal forstærke holdets offensiv til den igangværende sæson.
En offensiv, der torsdag blev svækket, da man solgte angrebsprofilen Emil Riis til engelske Preston North End.
Ham skal man nu have dækket ind for, fastslår sportslig- og kommerciel direktør i Randers Søren Pedersen.
Han nævner, at der inden mandagen er omme, hvor transfervinduet lukker, gerne skal være hentet to nye offensive spillere, men som minimum en enkelt.
– Vi får travlt henover weekenden, hvor vi selvfølgelig har en masse arbejde foran os, men jeg tror på, at vi skal nok få tilføjet en enkelt spiller.
– Det kan også sagtens blive to nye spillere. Helt specifikt kigger vi efter en angriber og en kantspiller, fastslår Randers-chefen.
Randers er i løbet af fredagen blevet sat i forbindelse med sidste sæsons superligatopscorer, Ronnie Schwartz, der har en fortid i klubben.
Han spillede for kronjyderne fra 2011 til 2014, hvor det efter den første sæson i 1. division blev til 57 kampe og 28 mål i Superligaen for Schwartz.
Søren Pedersen ville dog ikke kommentere specifikt på det rygte, men fastslår, at man holder øjnene åbne.
– Jeg kommenterer ikke på navne, men det er klart, vi kigger på de muligheder, der er, og så må vi se, hvad der kommer ind, siger han.
Randers-anfører Erik Marxen hilser Schwartz, der i sidste sæson bombede 18 gange i Superligaen, velkommen i Randers, hvis han bliver hentet.
– Han er god til at putte dem ind, og det kan man altid bruge, konstaterer Marxen, der selv var tilbage i Randers’ startopstilling mod Brøndby efter en skade, der har holdt ham ude.
/ritzau/

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

FC København har taget kontakt

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Højbjerg reagerer på skandale

Afslører millionløn og særlig aftale

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Nedtur for Christian Nørgaard

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Sønderjyske – Brøndby IF

Vilde Roony matchvinder med panenka

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

FC Fredericia – Randers FC

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Voldsom magtdemonstration

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Brøndbys milliontransfer slår rekord

‘En fantastisk situation’

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

‘Sæt ham af!’

Drama – chokfyring i Premier League?

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

AGF – Vejle Boldklub

Kun sket tre gange på 25 år

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Kaos truer: Politiet advarer

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Solid Milan-defensiv holder stand