Randers vil købe profil fri

Randers FC vil gerne købe lejesvenden Stephen Odey, der er begyndt med bulder og brag, fri af Genk og arbejder i øjeblikket på det.



Efter Randers FC lejede Stephen Odey i sommer, har angriberen fået en kanonstart i Kronjylland. Derfor arbejder sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen på at købe ham fri af Genk, fortæller han til TV2 Sport.

Odey har hidtil spillet otte kampe og scoret seks mål for Randers. Han var på pletten igen i den forgangne Superliga-runde, da han scorede til 1-1 i kampen mod OB, som Randers endte med at vinde 2-1.

Nu forsøger klubben så at tilknytte ham permanent.

– Vi har en god dialog med agenten og Odey, så jeg håber og tror, han også er Randers FC-spiller efter sommerferien, siger Søren Pedersen til TV2 Sport.

Randers FC har en købsoption med i lejeaftalen, så den del burde være til at løse. Spørgsmålet er så, om Odey også er indstillet på at blive i klubben efter sæsonen.

Forleden lød hans holdkammerat Vito Hammershøy-Mistratis om en, der nærmest syntes, at Odey er for god til den danske pokalvinder.

– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet, sagde han.

Stephen Odey får chancen for at udbygge sin gode målform, når Randers torsdag aften gæster FK Jablonec i Europa Conference League.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig