Randers vil købe profil fri

Randers FC vil gerne købe lejesvenden Stephen Odey, der er begyndt med bulder og brag, fri af Genk og arbejder i øjeblikket på det.



Efter Randers FC lejede Stephen Odey i sommer, har angriberen fået en kanonstart i Kronjylland. Derfor arbejder sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen på at købe ham fri af Genk, fortæller han til TV2 Sport.

Odey har hidtil spillet otte kampe og scoret seks mål for Randers. Han var på pletten igen i den forgangne Superliga-runde, da han scorede til 1-1 i kampen mod OB, som Randers endte med at vinde 2-1.

Nu forsøger klubben så at tilknytte ham permanent.

– Vi har en god dialog med agenten og Odey, så jeg håber og tror, han også er Randers FC-spiller efter sommerferien, siger Søren Pedersen til TV2 Sport.

Randers FC har en købsoption med i lejeaftalen, så den del burde være til at løse. Spørgsmålet er så, om Odey også er indstillet på at blive i klubben efter sæsonen.

Forleden lød hans holdkammerat Vito Hammershøy-Mistratis om en, der nærmest syntes, at Odey er for god til den danske pokalvinder.

– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet, sagde han.

Stephen Odey får chancen for at udbygge sin gode målform, når Randers torsdag aften gæster FK Jablonec i Europa Conference League.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han er den nye Superliga-juvel!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Speakman om transfer: En unik situation

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Kæmpe transfer under opsejling

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte