Randers vil købe profil fri

Randers FC vil gerne købe lejesvenden Stephen Odey, der er begyndt med bulder og brag, fri af Genk og arbejder i øjeblikket på det.



Efter Randers FC lejede Stephen Odey i sommer, har angriberen fået en kanonstart i Kronjylland. Derfor arbejder sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen på at købe ham fri af Genk, fortæller han til TV2 Sport.

Odey har hidtil spillet otte kampe og scoret seks mål for Randers. Han var på pletten igen i den forgangne Superliga-runde, da han scorede til 1-1 i kampen mod OB, som Randers endte med at vinde 2-1.

Nu forsøger klubben så at tilknytte ham permanent.

– Vi har en god dialog med agenten og Odey, så jeg håber og tror, han også er Randers FC-spiller efter sommerferien, siger Søren Pedersen til TV2 Sport.

Randers FC har en købsoption med i lejeaftalen, så den del burde være til at løse. Spørgsmålet er så, om Odey også er indstillet på at blive i klubben efter sæsonen.

Forleden lød hans holdkammerat Vito Hammershøy-Mistratis om en, der nærmest syntes, at Odey er for god til den danske pokalvinder.

– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet, sagde han.

Stephen Odey får chancen for at udbygge sin gode målform, når Randers torsdag aften gæster FK Jablonec i Europa Conference League.







LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse