Endnu en Superliga-runde er spillet færdig, og det var en runde med flere situationer, hvor dommerne og VAR igen kom i fokus.
Og i den nyeste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ er det netop VAR og Superliga-dommerne, der får en alvorlig opsang af Rajko Lekic i segmentet ‘Ugens Hyballa’, som går til en aktør, der har båret sig kritisabelt ad.
– Min Hyballa er et kæmpe fuck-up fra VAR, lyder det fra Rajko Lekic i podcasten.
Rajko Lekic peger indledningsvist på situationen i fredagskampen mellem Randers og AGF, hvor bolden ramte Frederik Tingagers udstrakte arm i feltet, uden at Randers fik tilkendt et straffespark.
– Runden inden får Vejle straffe, fordi den bliver sparket op på Alves’ hånd. Jeg kan simpelthen ikke forstå linjen, og jeg kan ikke forstå, at så tydelig en hånd på bolden (fra Tingager, red.) ikke giver straffe, lyder det fra Rajko Lekic, der også er chokeret over, at Milan Iloski ikke fik tilkendt et straffespark i en duel med Ousmane Diao, da FC Nordsjælland søndag tabte 2-1 til FC Midtjylland:
– Han (Iloski, red.) kommer ind foran kroppen på modstanderen, og han bliver høvlet ned. Jeg gad godt være med og høre, hvad det er dommerne og VAR snakker om på det tidspunkt, for de må tale om situationen. Hvordan de bliver enige om, at han ikke skal ud og kigge, det er jeg fuldstændigt rystet over.
Som det tredje og sidste eksempel peger Rajko Lekic på situationen få minutter inde i mandagskampen på Brøndby Stadion, hvor Lyngby-angriberen Jeppe Cornelius blev nedlagt af Jacob Rasmussen i feltet.
– Cornelius får en semi-friløber, hvor han sparker på kassen. Det er ikke Danmarks fedeste spark, men han sparker, og det er tydeligt at se, at han er påvirket og frygter den vanvidstackling, der kommer fra siden af. Jacob Rasmussen, som kommer i den vildeste glidende tackling. Og lige da han afslutter og har sluppet bolden, der bliver han bare høvlet ned. Fuldstændigt.
– Der gad jeg også godt høre, hvad det er dommerne og VAR-vognen snakker om. Hvad er det, de fortæller ham? Fortæller de ham: ‘Nej nej, der er ikke i nærheden af at være noget, det er film, han overdriver’. Jeg forstår det ikke, David. Du må hjælpe mig her. Det var det tydeligste straffe, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.
Du kan lytte til den nyeste episode af ‘Trash Talk’ med Rajko Lekic og David Boysen der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
UEFA med ny stor FC København-straf
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Forlænger med stortalent
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
MEDIE
Choktransfer?
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT