Raser efter drama: ‘Et kæmpe fuck-up’

I Tipsbladets podcast 'Trash Talk' tordner Rajko Lekic mod VAR og dommerne i Superligaen.



Endnu en Superliga-runde er spillet færdig, og det var en runde med flere situationer, hvor dommerne og VAR igen kom i fokus.

Og i den nyeste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ er det netop VAR og Superliga-dommerne, der får en alvorlig opsang af Rajko Lekic i segmentet ‘Ugens Hyballa’, som går til en aktør, der har båret sig kritisabelt ad.

– Min Hyballa er et kæmpe fuck-up fra VAR, lyder det fra Rajko Lekic i podcasten.

Rajko Lekic peger indledningsvist på situationen i fredagskampen mellem Randers og AGF, hvor bolden ramte Frederik Tingagers udstrakte arm i feltet, uden at Randers fik tilkendt et straffespark.

– Runden inden får Vejle straffe, fordi den bliver sparket op på Alves’ hånd. Jeg kan simpelthen ikke forstå linjen, og jeg kan ikke forstå, at så tydelig en hånd på bolden (fra Tingager, red.) ikke giver straffe, lyder det fra Rajko Lekic, der også er chokeret over, at Milan Iloski ikke fik tilkendt et straffespark i en duel med Ousmane Diao, da FC Nordsjælland søndag tabte 2-1 til FC Midtjylland:

– Han (Iloski, red.) kommer ind foran kroppen på modstanderen, og han bliver høvlet ned. Jeg gad godt være med og høre, hvad det er dommerne og VAR snakker om på det tidspunkt, for de må tale om situationen. Hvordan de bliver enige om, at han ikke skal ud og kigge, det er jeg fuldstændigt rystet over.  

Som det tredje og sidste eksempel peger Rajko Lekic på situationen få minutter inde i mandagskampen på Brøndby Stadion, hvor Lyngby-angriberen Jeppe Cornelius blev nedlagt af Jacob Rasmussen i feltet.

– Cornelius får en semi-friløber, hvor han sparker på kassen. Det er ikke Danmarks fedeste spark, men han sparker, og det er tydeligt at se, at han er påvirket og frygter den vanvidstackling, der kommer fra siden af. Jacob Rasmussen, som kommer i den vildeste glidende tackling. Og lige da han afslutter og har sluppet bolden, der bliver han bare høvlet ned. Fuldstændigt.

– Der gad jeg også godt høre, hvad det er dommerne og VAR-vognen snakker om. Hvad er det, de fortæller ham? Fortæller de ham: ‘Nej nej, der er ikke i nærheden af at være noget, det er film, han overdriver’. Jeg forstår det ikke, David. Du må hjælpe mig her. Det var det tydeligste straffe, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.

Du kan lytte til den nyeste episode af ‘Trash Talk’ med Rajko Lekic og David Boysen der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Mål i begge ender i Brighton

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

– Det vil jeg aldrig gøre!

‘Han tisser isterninger’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Bo Henriksen lander TV-job

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

– Burde have lukket langt tidligere!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Medier revser Real Madrid-træner

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A