Morten Wieghorst er tilbage i landsholdets trænerstab, men ikke i den rolle som midlertidig landstræner, han ellers var tiltænkt, da Kasper Hjulmand stoppede.
Dengang blev Wieghorst nævnt som en varig løsning, men umiddelbart før første samling blev han sygemeldt med symptomer på stress. Og selv om han nu er raskmeldt, træder han i oktober et skridt tilbage som assistent for Lars Knudsen.
Det betyder dog ikke, at fodbolddirektør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Peter Møller har afskrevet Wieghorst som fast landstræner.
– Vi kender Morten rigtig godt. Jeg har både spillet på U21-landsholdet og A-landsholdet med ham, han har været på A-landsholdet de seneste fire år og været U21-landstræner. Han har også trænet Nordsjælland, AGF og AaB.
– Vi kender hans kvaliteter, så om han ikke er med i en eller to samlinger, betyder ingenting. Hans kvaliteter har vi helt styr på, påpeger Peter Møller.
Wieghorsts sygemelding betød, at Lars Knudsen med kort varsel måtte tiltræde som landstræner. Den opgave bestod landsholdets hidtidige dødboldtræner ved at slå både Schweiz og Serbien 2-0 i Parken.
Peter Møller afviser, at de gode resultater har købt DBU mere tid til at finde en afløser til Danmarks nok mest fremtrædende trænerjob.
– Om vi taber eller vinder, ændrer ikke på, at vi skal have en landstræner i det nye år. Vi har talt med mulige kandidater og skal tale med mulige kandidater. Så har vi tre-fire måneder til at finde den bedst mulige landstræner og træffe den beslutning, som vi synes, er den rigtige.
– Vi spiller på to baner lige nu. Ét er, at vi skal afvikle nogle kampe, som vi helst skal vinde, og så skal vi prøve at finde den bedst mulige landstræner til jobbet, forklarer han.
Fodbolddirektøren vil ikke svare direkte på, om Lars Knudsen selv er i spil til jobbet.
– Jeg kommer ikke til at gå ind i, hvem der er kandidater og ikke kandidater. Jeg kan fornemme, at der er mange eksperter og superligatrænere, der vil bringe alle mulige kandidater på banen. Vi taler med kandidater, og vi kommer til at tale med kandidater, siger Peter Møller.
Med sit forarbejde og sin indflydelse på trupudtagelsen havde Wieghorst en stor aktie i Danmarks succes i de to første Nations League-kampe, mener Peter Møller.
Men helbredet kommer først, og det er for tidligt at vurdere, om den tidligere midtbanekriger har overskud nok til at stille sig i spidsen igen.
– Planen er, at vi med råd fra læger og eksperter tager det stille og roligt. Ingen ved, hvordan det ser ud om to måneder.
– Til den tid må vi se, hvordan han har det. Men vi har selvfølgelig både en plan A og en plan B til november, siger DBU-direktøren.
Danmark møder Spanien på udebane 12. oktober. Tre dage senere går turen til Schweiz. I november afsluttes gruppespillet i Nations League med opgør mod Spanien og Serbien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER