Morten Wieghorst er tilbage i landsholdets trænerstab, men ikke i den rolle som midlertidig landstræner, han ellers var tiltænkt, da Kasper Hjulmand stoppede.
Dengang blev Wieghorst nævnt som en varig løsning, men umiddelbart før første samling blev han sygemeldt med symptomer på stress. Og selv om han nu er raskmeldt, træder han i oktober et skridt tilbage som assistent for Lars Knudsen.
Det betyder dog ikke, at fodbolddirektør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Peter Møller har afskrevet Wieghorst som fast landstræner.
– Vi kender Morten rigtig godt. Jeg har både spillet på U21-landsholdet og A-landsholdet med ham, han har været på A-landsholdet de seneste fire år og været U21-landstræner. Han har også trænet Nordsjælland, AGF og AaB.
– Vi kender hans kvaliteter, så om han ikke er med i en eller to samlinger, betyder ingenting. Hans kvaliteter har vi helt styr på, påpeger Peter Møller.
Wieghorsts sygemelding betød, at Lars Knudsen med kort varsel måtte tiltræde som landstræner. Den opgave bestod landsholdets hidtidige dødboldtræner ved at slå både Schweiz og Serbien 2-0 i Parken.
Peter Møller afviser, at de gode resultater har købt DBU mere tid til at finde en afløser til Danmarks nok mest fremtrædende trænerjob.
– Om vi taber eller vinder, ændrer ikke på, at vi skal have en landstræner i det nye år. Vi har talt med mulige kandidater og skal tale med mulige kandidater. Så har vi tre-fire måneder til at finde den bedst mulige landstræner og træffe den beslutning, som vi synes, er den rigtige.
– Vi spiller på to baner lige nu. Ét er, at vi skal afvikle nogle kampe, som vi helst skal vinde, og så skal vi prøve at finde den bedst mulige landstræner til jobbet, forklarer han.
Fodbolddirektøren vil ikke svare direkte på, om Lars Knudsen selv er i spil til jobbet.
– Jeg kommer ikke til at gå ind i, hvem der er kandidater og ikke kandidater. Jeg kan fornemme, at der er mange eksperter og superligatrænere, der vil bringe alle mulige kandidater på banen. Vi taler med kandidater, og vi kommer til at tale med kandidater, siger Peter Møller.
Med sit forarbejde og sin indflydelse på trupudtagelsen havde Wieghorst en stor aktie i Danmarks succes i de to første Nations League-kampe, mener Peter Møller.
Men helbredet kommer først, og det er for tidligt at vurdere, om den tidligere midtbanekriger har overskud nok til at stille sig i spidsen igen.
– Planen er, at vi med råd fra læger og eksperter tager det stille og roligt. Ingen ved, hvordan det ser ud om to måneder.
– Til den tid må vi se, hvordan han har det. Men vi har selvfølgelig både en plan A og en plan B til november, siger DBU-direktøren.
Danmark møder Spanien på udebane 12. oktober. Tre dage senere går turen til Schweiz. I november afsluttes gruppespillet i Nations League med opgør mod Spanien og Serbien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring