Rasmus Falk vraget: Jeg hader det

Rasmus Falk var blevet fravalgt til startopstillingen mod Viborg FF – til stor frustration for FCK-stjernen.



Tipsbladet i Parken

Når Rasmus Falk er kampklar, starter han inde for FC København. Sådan været siden 2016. Men denne søndag var FCK-stjernen regulært sat af, da de forsvarende mestre havde besøg af Viborg FF. 

Fynboen, der ellers har døjet en del med skader, fastslår, at han var fuldstændig fit for fight til at starte inde, men FCK-træner Jacob Neestrup foretrak William Clem blandt de første 11.

– Det er ingen hemmelighed, at jeg gerne ville have startet inde. Jeg hader at sidde ude, og det håber jeg, at alle gør. Men det er jo ikke sådan, at jeg går rundt og smadrer tingene og tænker, at det hele kan være lige meget, siger Rasmus Falk.

Har du fået en forklaring fra Jacob Neestrup?

– Ja, men alt mellem “Nees” og jeg holder vi internt.

FC Københavns cheftræner var altså manden, der valgte at sætte den mangeårige Superliga-stjerne på bænken, men Falk blev bragt i aktion allerede fra anden halvlegs start, og han havde en meget afgørende fod i FCK’s sejrsmål.

– Jeg ved jo godt, hvad jeg får fra Rasmus Falk. Han er en klassespiller, og det er mit job at sætte gode spillere på banen. Jeg havde en snak med Falk i går, og han var sur og skuffet, men han brugte sine frustrationer til at gå ind og gøre sit bedste for klubben og holdet. Jeg synes altid, det er et godt tegn, når store spillere kommer ind og leverer varen, selv om de ikke starter. Så kæmpe respekt for det, fastslår Jacob Neestrup. 

Men hvorfor startede Falk ude?

– Det vil jeg ikke gå i detaljer med. Jeg sætter altid et hold efter, hvordan vi har størst mulighed for at vinde kampen. Det gælder i forhold til de 11, der starter, men også i forhold til de ændringer, vi kan foretage undervejs.

Respekt til Viborg
Denne søndag vandt FC København 2-1 over Viborg FF, og dermed blev det en gentagelse af resultatet for en måned siden samme sted. Dermed har FCK krammet på Viborg, men Superligaens – foreløbige – tophold udtrykker stor respekt for de grønblusede fra domkirkebyen.

– Viborg er virkelig svære at spille imod, og det er virkelig et godt trænet hold. Kæmpe respekt for den måde, de sætter tingene sammen på. De er virkelig, virkelig gode. Men vi ville gerne have sat en bedre præstation sammen i dag, siger Rasmus Falk. 

Jacob Neestrup er på linje med midtbanespilleren. 

– Mange bliver sjovt nok ved med at undervurdere Viborg. Det var en god indsats i forhold til at kæmpe og arbejde hårdt. Vi skulle grave dybt for tre point. I forhold til præstationen var vi et stykke fra det, vi gerne vil være. Det var en lige kamp, men du får mig ikke til at stå og sige, det var ufortjent, at vi vandt, lyder det fra FCK-træneren.

Næste opgave for FC København er mod AGF. 





LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frimann uenig – Det er en tendens

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort