Sådan! Højlund på tavlen efter Eriksen-assist

Christian Eriksen assisterede Rasmus Højlund, som scorede for anden gang i træk for Manchester United.



Rasmus Højlund sluttede Premier League-sæsonen af med et mål for Manchester United, som søndag vandt 2-0 ude over Brighton.

Den danske landsholdsangriber scorede målet til 2-0 efter 88 minutter, da han spillede bande med Christian Eriksen og sparkede bolden fladt forbi Brightons keeper.

Det var Højlunds tiende scoring i Premier League i denne sæson, og dermed nåede han akkurat op et tocifret antal scoringer i den bedste engelske fodboldrække.

I alt har Højlund scoret 16 mål for United på tværs af alle turneringer. Det gør ham indtil videre til Uniteds topscorer i sin første sæson for klubben.

Det var anden kamp i træk, at Højlund kom ind fra bænken og var med til at sikre en sejr for United. I sidste runde kom danskeren ind og scorede i 3-2-sejren over Newcastle.

Længe stod det 0-0 i kampen mellem United og Brighton, og det var først i slutningen af anden halvleg, at målene faldt.

United-backen Diogo Dalot scorede til 1-0 efter 73 minutter, da han modtog en bold i dybden fra Casemiro. Højlund fik i den situation generet en modspiller så meget, at bolden nåede frem til Dalot.

Højlund blev skiftet ind efter en times spil, mens Eriksen kom på banen efter 75 minutter. Og de to danskere stod altså bag kampens andet mål.

Trods sejren ender Manchester United på en skuffende placering som nummer otte i ligaen og må se langt efter de europæiske placeringer via placeringen i ligaen.

United kan dog se frem til FA Cup-finalen mod Manchester City, som søndag sikrede sig det engelske mesterskab for fjerde år i træk.

Med en sejr i den kamp, der spilles på lørdag, kan United sikre sig adgang til næste sæsons Europa League.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Succestræner forlader Premier League-klub

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

‘Det er slut’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen