Rasmus Højlund sluttede Premier League-sæsonen af med et mål for Manchester United, som søndag vandt 2-0 ude over Brighton.
Den danske landsholdsangriber scorede målet til 2-0 efter 88 minutter, da han spillede bande med Christian Eriksen og sparkede bolden fladt forbi Brightons keeper.
Det var Højlunds tiende scoring i Premier League i denne sæson, og dermed nåede han akkurat op et tocifret antal scoringer i den bedste engelske fodboldrække.
I alt har Højlund scoret 16 mål for United på tværs af alle turneringer. Det gør ham indtil videre til Uniteds topscorer i sin første sæson for klubben.
Det var anden kamp i træk, at Højlund kom ind fra bænken og var med til at sikre en sejr for United. I sidste runde kom danskeren ind og scorede i 3-2-sejren over Newcastle.
Længe stod det 0-0 i kampen mellem United og Brighton, og det var først i slutningen af anden halvleg, at målene faldt.
United-backen Diogo Dalot scorede til 1-0 efter 73 minutter, da han modtog en bold i dybden fra Casemiro. Højlund fik i den situation generet en modspiller så meget, at bolden nåede frem til Dalot.
Højlund blev skiftet ind efter en times spil, mens Eriksen kom på banen efter 75 minutter. Og de to danskere stod altså bag kampens andet mål.
Trods sejren ender Manchester United på en skuffende placering som nummer otte i ligaen og må se langt efter de europæiske placeringer via placeringen i ligaen.
United kan dog se frem til FA Cup-finalen mod Manchester City, som søndag sikrede sig det engelske mesterskab for fjerde år i træk.
Med en sejr i den kamp, der spilles på lørdag, kan United sikre sig adgang til næste sæsons Europa League.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
HELT VILDT