Han har fortsat til gode at sætte et mål på tavlen for Manchester United i Premier League, men det er stadig værd at huske på, at danske Rasmus Højlund er ung.
Angriberen, der denne sæson blev solgt for mange millioner fra italienske Atalanta, er stadig bare 20 år. Og når man ser på den erfaring, danskeren allerede har fået sig, er der faktisk ikke en angriber i samme aldersgruppe, der er bedre stillet end Rasmus Højlund.
Det er analyseinstituttet CIES, der har set nærmere på spillere født i 2003 og senere for at vurdere, hvilke unge spillere der lige nu har mest erfaring.
Og her er Rasmus Højlund altså nummer et på listen foran Brightons Evan Ferguson, Santos' Marcos Leonardo og med stortalentet Vitor Roque på fjerdepladsen.
Interessant er det, at Filip Bundgaard fra Randers FC er nummer 16 på samme liste, mens Orri Oskarsson fra FCKøbenhavn er nummer 26, en enkelt placering foran FC Nordsjællands Christian Rasmussen.
Rasmus Højlund har en score på 88,9 ud af 100, og det er lige et halvt point mere end Evan Ferguson. Rasmus Højlund kan fremvise 3.298 minutters fodbold, hvoraf 87 procent af de minutter har været som en del af startopstillingen i altså både Manchester United og Atalanta.
CIES gennemgår alle positioner, og der er flere Superliga-aktuelle spillere at finde. Du kan selv se listen her.
Eksempelvis er Ibrahim Osman fra FCN nummer 16, når det kommer til erfaring for venstrekanter, Mads Enggård fra Randers FC er nummer 21 på listen over offensive midtbanespillere, mens Elias Jelert er helt oppe som nummer ni hos højrebackerne.
CIES har vurderet antal af spillede minutter og sat det i en formel, hvor det tæller mere jo bedre liga, man har spillet i.
Når det kommer til offensive midtbanespillere er der ikke overraskende ingen, der når Real Madrid-profilen Jude Bellingham til sokkeholderne. Han er foran Florian Wirtz og Jamal Musiala. Ikke nogen dårlig trekløver.
Den engelske legende Alan Shearer, der scorede 260 gange i Premier League, har i øvrigt været ude i et forsvar af Rasmus Højlund – læs den historie her.

TransferLIVE: Rasmus Højlund har besluttet sig

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Udenlandske klubber stjæler transferplan

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

De kan tjene kassen på Moukoko

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Massiv interesse for Horsens-flop

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Belgier var fristet af FCK og FCM

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Lindstrøm på blokken i storklub

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCM jagter Champions League-talenter

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker